• برنامه‌های اقتصادی بایدن و ترامپ

  احسان آذری‌نیا: کمتر از دو هفته دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا برگزار خواهد شد و مدت‌هاست درباره نتیجه آن و اثرات پیروزی هر یک از دو نامزد بر اقتصاد آمریکا و جهان دیدگاه‌های مختلف مطرح می‌شود. برنامه‌های اقتصادی بایدن که به «بایدنومیکس» مشهور است، شامل افزایش مالیات شرکت‌ها و ثروتمندان برای تامین مالی برنامه‌های عظیم توسعه‌ای و کاستن از نابرابری‌هاست.
 • رشد اقتصادی در دو سناریو

  جیمز پتوکوکیس نشنال‌اینترست
  در هفته‌ها و ماه‌های اخیر دیدگاه‌های متنوع درباره برنامه‌های اقتصادی دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مطرح شده و برخی نهادها از جمله موسسه مودیز آنالیتیکس، سناریوهایی درباره افق اقتصاد مطرح کرده‌اند. مارک زندی و برنارد یاروس، دو اقتصاددان این موسسه در اظهار نظرهای جدید خود تلاش کرده‌اند برنامه‌های اقتصادی جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در دوران اوباما و ترامپ را مدل‌سازی کنند و بر مبنای آنچه آنها می‌گویند، مدلی که آن دو استفاده می‌کنند شبیه مدلی است که از سوی هیات مدیره بانک‌مرکزی و دفتر بودجه کنگره برای پیش‌بینی، بودجه بندی و تحلیل سیاست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • حق با دموکرات‌هاست!

  پل کروگمن نیویورک‌تایمز
  در نخستین مناظره بین ترامپ و بایدن، به دلیل دروغگویی مستمر و اظهارنظرهای بی‌پایه ترامپ، بحثی درباره سیاست‌های کلان اقتصادی مطرح نشد. اما او درباره آنچه در دوران ریاست‌جمهوری‌اش در حوزه اقتصاد انجام داده جملاتی بیان کرد. جو بایدن ادعا کرد برنامه‌ای که در زمینه مالیات‌ها و هزینه‌ها دارد می‌تواند میلیون‌ها شغل به وجود آورد و زمینه افزایش نرخ رشد اقتصادی را فراهم کند. در مقابل، ترامپ گفت آن برنامه‌ها اقتصاد را به نابودی خواهد کشاند. تمام آنچه ما مشاهده می‌کنیم و می‌دانیم نشان می‌دهد حق با بایدن است و ترامپ اشتباه می‌کند. البته من تنها کسی نیستم که چنین دیدگاهی دارد. تحلیلگران مستقل از جمله تحلیلگران موسسه مودیز آنالیتیکس و اقتصاددان‌های نه دقیقا سوسیالیست در بانک گلدمن ساکس درباره پیشنهادهای بایدن دیدگاه مثبت دارند.
 • جنگ برسر مالیات‌ها

  جیمز پالیتی فایننشال‌تایمز
  جو بایدن هفته گذشته در بازدید از یک کارخانه تولید آلومینیوم، از مرگ بیش از ۲۰۰ هزار نفر آمریکایی در اثر ابتلا به کرونا ابراز تاسف کرد و سپس به سرعت وارد بحث درباره برنامه اقتصادی خود شد. او گفت: «شما مهم هستید. من قصد ندارم کسی را مجازات کنم، اما به جای پاداش دادن به ثروتمندان کشور، در آینده نزدیک پاداش دادن به‌کار و نیروی کار آغاز خواهد شد.» با آنکه او در دوره رقابت با دیگر نامزدهای دموکرات، خود را فردی میانه‌رو نشان داده بود، مدتی است برنامه‌های اقتصادی بسیار مترقی را مطرح کرده است که محتوای آنها با دیدگاه‌های برنی سندرز و الیزابت وارن، رقبای او در دوره اولیه کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار شبیه است.
 • بدهی نامزدها پس از پیروزی

  مارشا واند برگ بیزنس‌تایمز
  درحالی‌که تعداد موارد ابتلا و مرگ‌ومیرها در اثر ویروس کرونا در ایالات‌متحده به سرعت درحال افزایش است، تلاش‌ها برای بهبود اوضاع اقتصادی و خروج از شدیدترین رکود چند دهه اخیر ادامه دارد. کسی که در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم ماه آینده پیروز می‌شود باید سامان دادن به اوضاع آشفته اقتصاد را در اولویت قرار دهد. برای درک آنچه در آینده درحوزه اقتصاد آمریکا رخ خواهد داد باید به بررسی برنامه‌های دو نامزد انتخابات یعنی ترامپ و بایدن پرداخت. تاکنون دیدگاه‌های مختلفی درباره این برنامه‌ها مطرح شده است. موسسه معتبر مودیز آنالیتیکس براساس مدل‌های مورد استفاده از سوی بانک‌مرکزی آمریکا و دفتر بودجه کنگره تحلیلی فراگیر در این زمینه ارائه کرده است. همچنین کمیته بودجه فدرال درباره اثرات برنامه‌های اقتصادی دو نامزد تحلیلی ارائه کرده است.
 • نوسانات در بازار مسکن

  مرکز پژوهش‌های مجلس در قالب یک مطالعه جدید به سیاست‌گذار اقتصادی توصیه کرده است، برای کنترل التهاب بازارهای مختلف به‌ویژه بازارهایی همچون ارز و سکه و همچنین مسکن، اقدامی عاجل انجام دهد.
 • بن‌بست در راهکار‌های دستوری

  سیدرضا میرصادقی مدیرعامل سابق سازمان نوسازی شهر تهران
  به‌صورت ریشه‌ای و سنتی، املاک و مستغلات به‌عنوان کالای سرمایه‌ای نزد ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد. ضمن آنکه این بخش در اقتصادکلان کشور نیز به‌دلیل ارتباط با بیش از ۱۸۰ شغل اصلی و کلیدی از اهمیت بسزایی برخوردار است.
 • وظایف سکاندار پولی

  فخرالدین زاوه اقتصاددان
  مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی با بررسی تحولات قیمتی بازارها، از جمله بازار مسکن، پیشنهادهایی برای کنترل بی‌ثباتی قیمتی در بازارهای مختلف ارائه کرده است. هرچند هدف گزارش مورد اشاره فراتر از یک بازار خاص است و مسکن به‌عنوان نماینده بازار دارایی‌ها در گزارش مورد اشاره قرار گرفته است و با توجه به آنکه امور پولی و بانکی فراتر از تخصص نگارنده است این یادداشت بر آن است تا برخی نکات و ابهامات را برای تکمیل و روشن‌شدن زوایای گزارش به‌ویژه در حوزه مسکن مطرح کند.
 • بررسی تطبیقی نسبت قیمت به اجاره

  علی صادقی‌همدانی دکترای اقتصاد پولی و مالی
  یکی از مفاهیمی که در اقتصاد مالی معرفی و بررسی می‌شود، حباب دارایی است. مسکن مانند سپرده بانکی، اوراق بدهی، سهام، طلا و ارز یک دارایی تلقی می‌شود. هنگامی که قیمت بازاری یک دارایی مانند سهام یا مسکن از قیمت بنیادی آن بیشتر می‌شود، حباب قیمتی برای آن دارایی شکل می‌گیرد. به عبارت دقیق‌تر، حباب قیمتی برابر است با قیمت بازاری دارایی منهای قیمت بنیادی.
 • بازگشت پیش‌بینی EPS شرکت‌ها

  هدیه لطفی: یکی از مهم‌ترین موارد برای یک سرمایه‌گذاری موفق در بازار سهام، رصد و پیگیری صورت‌های مالی و اطلاعاتی مانند گزارش‌های ماهانه منتشر شده از سوی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه است. در واقع این گزارش‌ها با زبان ارقام و اعداد، سرمایه‌گذاران را از آخرین وضعیت مالی، سودآوری، جریانات نقدی و همچنین پروژه‌ها و برنامه‌های آتی شرکت مطلع می‌کند. این در حالی است که بنا به تصمیمات اتخاذ شده توسط سیاست گذاران بازار سرمایه، از سال ۱۳۹۶ الزام انتشار یکی از فاکتورهای آینده نگر بورسی موسوم به گزارش ارائه پیش‌بینی سود شرکت‌ها یا همان EPS که از سابقه ۲۵ ساله برخوردار بود، حذف شد.
 • میدان‌داری کانال‌های غیررسمی

  محمدرضا کاتوزیان مدرس دانشگاه
  مبحث شفافیت و دسترسی سرمایه‌گذاران به اطلاعات رابطه مستقیمی با کارآیی بازارها دارد. از این رو در دهه ۱۹۷۰ فرضیه بازار کارآ(EMH) توسط اقتصاددان معروف یوجین فاما مطرح شد. البته باید بدانیم که معمولا کارآیی بازارها در سه حوزه کارآیی اطلاعاتی، کارآیی تخصیصی و کارآیی عملیاتی مورد بررسی قرار می‌گیرد که بحث ما ذیل کارآیی اطلاعاتی قابل طرح است. به‌‌طور مختصر طبق مطالعات فاما، بازاری از منظر اطلاعاتی در سطح کارآیی قوی وجود دارد که قیمت‌های کنونی دارایی‌های مالی متاثر از تمامی اطلاعات نهانی، عمومی و تاریخی تاثیرگذار بر ارزش دارایی باشد؛ به‌عبارتی دیگر در تعیین ارزش یک دارایی خبری وجود ندارد که در ارزش آن موثر باشد، اما فعالان بازار از آن بی خبر باشند. اما بررسی این فرضیه در بازار سرمایه جنبه دیگری نیز دارد و آن سرعت انتشار اخبار است. به این مفهوم که گاه اخبار اثر گذار برارزش دارایی‌های مالی منتشر می‌شود، اما سرعت انتشار آن به دلیل زیرساخت‌های نامناسب به اندازه کافی سریع نمی‌باشد.
 • ضعف سهامداران در تحلیلگری

  پیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه
  حدود سه سال پیش، سازمان بورس و اوراق بهادار با انتشار دستورالعملی جدید، حذف پیش‌بینی سود (زیان) هر سهم (EPS ) را اعلام و از نهم دی‌ماه ۱۳۹۶ اجرایی کرد. اما چه عواملی باعث این تصمیم شد یا به عبارتی معایب پیش‌بینی سود هر سهم چه بود ؟
 • ضرورت تایید اطلاعات مالی

  محمدابراهیم سماوی کارشناس بازار سرمایه
  در بازارهای مالی به‌ویژه بازار سرمایه بیش از سه دهه است که دو روش تحلیلی بنیادی و تکنیکال جهت پیش‌بینی قیمت سهام معرفی و به‌کار بسته شده است. در روش تحلیل بنیادی با رویکرد از بالا به پایین، ابتدا متغیرهای کلان اقتصادی در سطح جهانی و سپس کشور، مرحله بعد وضعیت صنعت و در مرحله آخر عوامل داخلی مربوط به شرکت عمدتا از طریق بررسی صورت‌های مالی شرکت بررسی می‌شوند.
 • پیامدهای اقتصادی موج دوم کرونا

  احسان آذری‌نیا: در چند هفته اخیر موج دوم همه‌گیری در اروپا و آمریکا آغاز شده و حالا نگرانی‌های جدید درباره اثرات این عامل بر اقتصادهای یاد شده و جهان پدید آمده است. اخبار مربوط به این همه‌گیری بر ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران اثرات منفی داشته و در روزهای اخیر یک عامل افت شاخص‌های مالی، هراس درباره طولانی شدن دوران ضعف اقتصاد جهان بوده است.
 • تعطیلی کوتاه مدت یا مبارزه بلند مدت؟

  پی‌یر برین سی‌ان‌ان
  در دو هفته اخیر موارد جدید ابتلا به کرونا در کشورهای اروپایی و ایالات‌متحده به سرعت افزایش یافته و این روند بر بازارهای مالی این اقتصادها اثرات منفی برجا گذاشته است. دولت‌های اروپایی درحال تصمیم‌گیری درباره نحوه مقابله با موج دوم همه‌گیری کرونا هستند و به‌نظر می‌رسد آنها باید بین دو استراتژی کاملا متفاوت دست به انتخاب بزنند. اکثر دولت‌ها تصمیم گرفته‌اند محدودیت‌های محلی اعمال کنند و اقتصاد را به‌طور کامل تعطیل نکنند، اما در بریتانیا و ایرلند، مشاوران علمی دولت خواستار دومین تعطیلی سراسری اقتصاد شده‌اند و این درحالی است که همه می‌دانند این کار شوک بزرگ بعدی را به اقتصاد از پیش دچار مشکل این کشورها وارد خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر