آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۷۹

 • پیچ‌خطرناک درصنعت خودرو

  بعد از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو، مشخص شد دستاوردهای پسابرجامی مدیران این بخش، نتوانسته تغییرات معناداری بر جای بگذارد. به هر حال طی ماه‌های بعد، اصرار مدیران بالادستی در سیاست‌گذاری دستوری، بخش بیشتری از انرژی خودروسازان را مستهلک کرد؛ اصرار به فروش با قیمت‌های دستوری غیرواقعی و پیش‌بینی بازار از سقوط عرضه، فشار تقاضا را بر بازار خودرو آن‌چنان افزایش داد که در برهه‌ای اعلام شد بیش از یک میلیون تعهد در صنعت خودرو کشور ایجاد شده است.
 • تهدید سیاست‌گذاری پوپولیستی

  امیرحسین کاکائی/ عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران
  در هفته‌های اخیر، خبرهای خوبی از صنعت خودرو بیرون ‌آمد. از یک طرف تیراژ تولید واقعی و نه صوری کمی افزایش یافت و حرکت تعمیق داخلی‌سازی، به یک حرکت همگانی در صنعت منجر شده است. هر روز از گوشه و کنار هم خبری از حرکت‌های فناورانه و ارتباط صنعت و دانشگاه و ‌شرکت‌های دانش‌بنیان به گوش می‌رسد.
 • بحران سرمایه در گردش

  فربد زاوه /کارشناس صنعت خودرو
  صنایع خودروسازی بعد از امضای برجام در مهد توجه عموم مردم و محل جولان خبری مدیران صنعت خودروی کشور بود و بی‌توجه به اثرات مخرب بزرگنمایی دستاوردهای پسابرجامی صنایع خودرویی و تشدید محدودیت‌های بیشمار وزارت صمت در مشارکت‌های شرکت‌های علاقه‌مند به فعالیت در ایران، مانع از استفاده موثر و بهینه از فرصت بی‌نظیر برجام شد. درواقع می‌شود گفت از تلاش صادقانه دستگاه دیپلماسی در حل موضوع هسته‌ای، صنایع کشور نتوانستند استفاده‌ای در خور ببرند و سیاست‌های نادرست، بخش زیادی از این تلاش را بی‌نتیجه کرد.
 • پازل تامین قطعات

  حسن کریمی سنجری/ کارشناس حوزه خودرو
  بنا بر آمارهای استخراجی از بورس، بر‌گرفته از آمار تولید شرکت‌های خودروساز در چهار ماه نخست سال جاری، تولید خودرو در کشور حدود ۲۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل دچار افت شده است. اگرچه این میزان افت در مقایسه با مجموع محدودیت‌ها و چالش‌هایی که شرکت‌های خودروسازی با آن مواجه بوده‌اند، چندان دور از انتظار نبوده ولی موضوع آنجا مهم می‌شود که بدانیم تولید خودرو در سال قبل یعنی سال ۹۷ نیز حدود ۴۰ درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر