آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۷۳

 • چشم‌انداز بازارهای جهانی

  هفته گذشته دو رویداد مهم بر بازارهای مختلف تاثیر منفی گذاشتند و شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ صدها واحد کاهش یافتند. همچنین قیمت نفت و فلزات پایه به میزانی قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت. رویداد اول سخنان رئیس بانک مرکزی آمریکا درباره برنامه‌های پولی این نهاد بود. بانک مرکزی آمریکا هفته پیش نرخ‌های بهره را برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ پایین آورد؛ اما آقای جروم پاول در سخنان خود گفت این کاهش، آغاز یک روند نیست. سخنان او سبب ناامیدی سرمایه‌گذاران و خشم ترامپ شد. آنها می‌دانستند که نرخ‌های بهره پایین آورده می‌شود؛ اما انتظار داشتند آقای پاول اعلام کند نرخ‌ها بارها کاهش خواهد یافت.
 • راند سوم جنگ ارزی

  اندا کوران /بلومبرگ
  سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی بزرگ در واکنش به تحولات اقتصاد جهان تغییر خواهد کرد و این تغییر می‌تواند به بروز جنگ ارزی تمام‌عیار بین قدرت‌های بزرگ منجر شود. در واقع جنگ ارزی بخشی از جنگ تجاری است و اکنون که ترامپ با اقدامات خود نشان داده قصد ندارد از جنگ تجاری صرف نظر کند آغاز جنگ ارزی کاملا محتمل است. یک جنگ ارزی تمام‌عیار که در آن دولت‌ها و بانک‌های مرکزی از جمله دولت و بانک مرکزی آمریکا، به شکل عمدی ارزش پول ملی خود را کاهش ‌دهند تا به کالاهای صادراتی‌شان مزیت رقابتی بدهند، منتفی نیست.
 • نقض آتش بس تعرفه‌ای

  یون لی/ سی‌ان‌بی‌سی
  هفته پیش دو رویداد سبب تزلزل در بازارهای مالی و کاهش قیمت انواع مواد خام شد. بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را ۲۵/ ۰ درصد کاهش داد، اما سخنان جروم‌پاول، رئیس بانک مرکزی پس از نشست کمیته سیاست‌گذاری، از تاثیر مثبت اقدام یاد شده کاست، زیرا سخنان او سبب شد این باور پدید‌ آید که حداقل برای مدتی بانک مرکزی قصد ندارد نرخ‌های بهره را پایین آورد.
 • چرخش سیاستی در فدرال رزرو؟

  لری الیوت/ گاردین
  هفته گذشته در نشست کمیته سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا، همان طور که انتظار می‌رفت نرخ‌های بهره ۲۵/ ۰ درصد پایین آورده شد و این نخستین بار از سال ۲۰۰۸ است که بانک مرکزی چنین اقدامی انجام می‌دهد. در سه سال اخیر بانک مرکزی آمریکا با توجه به بهبود وضعیت اقتصادی این کشور، در مسیر محدود کردن سیاست‌های حمایتی حرکت کرده بود و سال قبل ۴ بار نرخ‌های بهره را بالا برد. روند تغییر رویکرد بانک مرکزی به سیاست‌های حمایتی اهمیت بالایی دارد، زیرا این سیاست‌ها بر بازارهای مختلف اثرات بزرگی دارد.
 • پاتک چینی به حمله آمریکایی

  الیزابت شولتس /سی‌ان‌بی‌سی
  از ماه‌ها پیش موضوع جنگ تعرفه‌ای بین چین و آمریکا مهم‌ترین عامل نگرانی تمامی فعالان اقتصادی از جمله سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی بوده است. نهادهای تحلیلگر بارها نسبت به تبعات این جنگ و اثرات شدت پیدا کردن آن هشدار داده‌اند و اکنون جهان در معرض اثرات نگران‌کننده این تنش‌ها قرار گرفته است. پایان هفته قبل ترامپ تهدید کرد اگر چین با آمریکا به توافق تجاری نرسد، از ابتدای ماه آینده میلادی بر ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای صادراتی چین تعرفه ۱۰ درصدی اعمال خواهد کرد.

بیشتر