آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۵۳

 • مالیات بر عایدی سرمایه

  معاون وزیر اقتصاد در روزهای اخیر از نهایی شدن مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد. در کشورهای توسعه‌یافته مالیات بر سرمایه با هدف سوق دادن سرمایه‌ها به سوی بازارهای مولد و دور کردن از بازارهای غیرمولدی همچون مسکن اخذ می‌شود.
 • آسیمه سر به سوی «سکه» تاختیم ...

  پیمان دارابیان/ مدیر امور مالیاتی و مشاور امور بانکی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران
  بدون مقدمه‌چینی در یادداشت پیش‌رو به اختصار به چند نکته کوتاه، اما اساسی در مورد «مالیات مقطوع عملکرد ۱۳۹۷ دریافت‌کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» می‌پردازیم:
 • چتر معافیت بر سر بورس

  علی صادقین/ مدرس و پژوهشگر بازار سرمایه
  مالیات‌ها به‌عنوان یکی از سالم‌ترین منابع تامین مالی دولت در بسیاری از اقتصاد‌ها از اهمیت بسزایی برخوردارند. طیف وسیعی از پایه‌های مالیاتی و انعطاف‌پذیری در تغییر آنها، باعث شده مالیات‌ها علاوه بر نقش تخصیص بهینه منابع در قالب سیاست‌های طرف تقاضا و عرضه، در نقش بازتوزیع ثروت و درآمد از سوی دولت‌های بسیاری از کشورها به‌عنوان ابزاری در راستای نیل به اهداف اقتصادی بهره‌برداری شود. با این حال، در ایران سهم مالیات‌ها از کل تولید ناخالص داخلی اندک و استفاده از این ابزار در راستای جهت‌دهی نقدینگی به بخش‌های مولد چندان مطلوب نیست. در این میان، چند صباحی است که بحث مالیات بر عایدی سرمایه و به‌ویژه مالیات بر عایدی سهام مطرح شده و مخالفان و موافقانی نیز به دنبال داشته است. در راستای بررسی دقیق‌تر نقش این مالیات برای نیل به اهداف مدنظر اقتصادی لازم است چند نکته مورد مداقه قرار گیرد:
 • ابزارهای کنترل سفته‌بازی

  مهران بهنیا / کارشناس اقتصادی
  اخذ مالیات بر عواید حاصل از سرمایه را می‌توان از دو منظر تئوری و اولویت سیاست‌گذاری در اقتصاد ایران مورد بررسی قرار داد. تئوری: از بعد تئوری می‌توان به مقاله چری و کوه (۱۹۹۹) با عنوان «مالیات بر درآمد سرمایه: یک ایده بد» استناد کرد که میزان بهینه مالیات‌ستانی از سرمایه و نیروی کار (درآمد هر دو) را در یک مدل رشد نئوکلاسیک مورد بررسی قرار می‌دهد. در این مقاله نشان داده می‌شود که برای دستیابی به حالت بهینه، نرخ مالیات بر سرمایه باید صفر باشد و نرخ مالیات بر درآمد نیروی کار (یا مصرف) باید مقداری ثابت باشد. در این مقاله همچنین نشان داده می‌شود که نه‌تنها لازم است نرخ مالیات بر سرمایه در بلندمدت صفر باشد، بلکه در کوتاه‌مدت نیز باید صفر باشد. البته هرچند که مدل مورد استفاده در این مقاله با حداقل فروض به این نتیجه می‌رسد، اما تحت شرایطی می‌توانیم بپذیریم ممکن است نتیجه این مقاله قابل بحث باشد. کما اینکه می‌دانیم در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز این نوع مالیات اخذ می‌شود، البته سهم بزرگی از مجموع درآمدهای دولت ندارد.
 • الزامات عدالت در ساختار قانونی

  فاطمه عقیلی /کارشناس اقتصادی
  براساس مبانی نظری علم اقتصاد، مالیات مقدار پول یا مالی است که شهروندان یک کشور طبق قانون به دولت خود می‌پردازند تا در جهت اداره امور کشور، تامین کالاها و خدمات عمومی و ضروری، تضمین امنیت و دفاع همگانی و عمران و آبادانی توسط دولت مورد بهره‌برداری قرار گیرد. بررسی سیر تاریخی مالیات نشان می‌دهد که برقراری عدالت و نظام قانونی در فرآیند تعیین و اخذ مالیات منجر به افزایش میزان مشارکت مردم در پرداخت مالیات شده است.

بیشتر