آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۴۷

 • بورس ؛ رشد هیجانی یا بنیادی؟

  بازار سهام در حالی سال ۹۸ را با جریان صعودی و رکوردشکنی‌های زیاد آغاز کرد که این امر سبب شد تا بورس تهران از دیگر بازارهای موازی در فصل بهار سبقت گیرد. به‌طوری‌که بازدهی ۵/ ۳۱درصدی بورس در مقابل برآیند اندک در محدوده ۲درصدی دلار و ۳/ ۱درصدی سکه، به خوبی نشان از پیشتازی بازار سهام دارد. این روند در تابستان نیز با شروع قدرتمند بورس ادامه یافت. به‌طوری‌که شاخص کل بورس از ابتدای سال ۹۸ تا پایان روز چهارشنبه ۱۲ تیر ماه رشد ۳۹ درصدی را تجربه کرده است.
 • راه ۲ ساله در ۴ ماه

  ایمان مقدسیان /کارشناس بازار سرمایه
  شاخص کل بورس از ابتدای سال ۹۸ تا پایان روز چهارشنبه ۱۲‌تیر ماه رشد ۳۹ درصدی را تجربه کرده است. این بازده در حالی اتفاق افتاده که در بازارهای موازی(مسکن، طلا و ارز) چنین سطحی از بازدهی مشاهده نشده و بورس توانسته راه ۲ ساله اوراق بهادار با درآمد ثابت را در کمتر از ۴ ماه طی کند. شروع رشد بورس در سال گذشته تقریبا همزمان با خروج آمریکا از برجام بود، قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در لیست گروه‌های به گمان آمریکا تروریستی نیز فعالان بازار را دچار تردید نکرد و بازار با قدرت به رشد خود ادامه داد. آن‌هم در سالی که فضای تنش آلود منطقه‌ای به اوج رسیده، درگیری‌های لفظی به امری روزمره تبدیل شده و اگر پیش از این با اکراه کلمه جنگ به میان می‌آمد، امروز رسانه‌ها به‌راحتی در مورد آن صحبت و تحلیل انجام می‌دهند. علاوه بر مسائلی که ذکر شد، به لحاظ اقتصادی هم در سالی خاص هستیم، سالی که رشد اقتصادی منفی هم‌زمان با تورم شدید رخ می‌دهد، بنابراین ممکن است عده‌ای از فعالان اقتصادی، به‌ویژه کسانی که با بازار سهام از نزدیک در ارتباط نیستند، در مورد رشد بورس دچار ابهام باشند.
 • فاصله بسیار با رقبا

  علی کمیجانی/ تحلیلگر بازار سرمایه
  یکی از مباحثی که این روزها ذهن فعالان اقتصادی را به خود مشغول کرده، چرایی رشد بازار سرمایه یا به عبارت دقیق‌تر صعودهای پیاپی بورس در مدت اخیر است. به‌طوری‌که سهامداران مایل هستند تا پاسخی مناسب به رشد مولفه‌های بورسی در فصل بهار و پیش‌بینی وضعیت این بازار در ماه‌های پیش رو داشته باشند.
 • طبقه‌بندی سه‌گانه شرکت‌ها

  محمدرضا بيك‌زاده مقدم/ کارشناس بازار سرمایه
  بورس تهران در حالی از ابتدای سال جاری روندی صعودی و همراه با ثبت رکوردهای جدید در پیش گرفت که توانست از دیگر بازارهای موازی سبقت گیرد. در این راستا به‌طور خلاصه به واکاوی و بررسی وضعیت سهام شرکت‌های کوچک (ارزش بازار زیر ۵ هزارمیلیارد ‌ریال)، شرکت‌های بزرگ، تاثیر ارز نیمایی بر بازار سهام و همچنین چشم‌انداز آتی بازار می‌پردازیم. به‌طور عمومی رشد دلار، افزایش نرخ محصولات را به همراه دارد؛ در چنین شرایطی شرکت‌های کوچک که سرمایه کم و اهرم بالایی دارند به دلیل داشتن موجودی مواد اولیه ارزان، ابتدای دوره از این نرخ رشد محصولات منتفع شده و سودآوری بالایی را تجربه می‌کنند. کما اینکه در بورس تهران نیز چنین شرایطی به وضوح به چشم می‌خورد که سهم‌های کوچک و زیان ده به دلیل جهش نرخ فروش محصولات خود به سود رسیده‌اند و سهامداران نیز با مشاهده این جهش سودآوری با امید بیشتری به آینده این شرکت‌ها می‌نگرند.
 • خاکستری سازان بازار

  عباس ضیایی نیری /کارشناس بازار سرمایه
  با نگاهی اصولی به راندمان تالار شیشه‌ای درخواهیم یافت که شاخص‌های بورس تهران با کم واکنشی و بعضا بی‌توجهی به مسائل سیاسی اخیر همچنان یکه‌تازی می‌کنند و به صعودهای خود و فتح قله‌های جدید می‌پردازند به‌طوری‌که رشد اکثر شاخص‌های بورسی ادامه‌دار بوده و مشاهده می‌شود که بیشتر نمادهای بورسی در تقویت این شاخص موثرند. ولی دلایل این رشد باید از جهات مختلف مورد بررسی قرار گیرد؛ چرا که برخی از عوامل، به‌‌رغم جهش مثبت شاخص بورس، موجب نگرانی‌هایی در خصوص معیشت روزانه می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر