آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۳۶

 • معاملات غیر رسمی

  بر اساس اظهارات بعضی مسوولان قضایی، بین یک‌سوم تا نیمی از پرونده‌های قضایی را دعاوی ملکی و معاملات غیررسمی، یا به اصطلاح معاملات عادی شکل می‌دهند.
 • تهدید بزرگ حقوق مالکیت

  دکتر عباس کریمی/ عضو هیات علمی حقوق دانشگاه تهران
  مهم‌ترین شاخصه یک نظام اقتصادی، برقراری امنیت در آن است. این موضوع نیز مورد تایید حضرت علی علیه‌السلام بوده، به‌طوری که حضرت در توصیه‌ به مالک اشتر در رابطه با حکومت‌داری تاکید بسیاری بر موضوع امنیت دارند. حضرت معتقدند که راس‌المال(سرمایه اولیه‌ای که دست شخص است و با آن کار می‌کند) و سرمایه رابطه‌ معکوسی با ناامنی دارد. اگر امنیت وجود نداشته باشد، راس المال و سرمایه در کشور استقرار پیدا نمی‌کند. از طرفی دیگر در روایتی دیگر داریم «نعمتان مجهولتان الصحت و الامان»، یعنی دو نعمت مجهول برای انسان، صحت و سلامتی برای بدن و امنیت برای جامعه است. به عبارتی این روایت می‌خواهد نشان دهد، همان قدر که صحت و سلامتی برای بدن لازم است، امنیت نیز برای جامعه لازم است. امنیت در زوایای مختلفی بررسی می‌شود. مهم‌ترین زاویه‌ آن، امنیت حقوقی است. یک معنای امنیت حقوقی این است که بدانیم چه کسی و به چه شکلی قانون‌گذاری می‌کند؟ بنابراین این قانون باید با ثبات، شفاف و قابل دسترس باشد.
 • نقشه فرار از دیون بانکی

  سیامک پاکباز/ وکیل پایه یک دادگستری
  معاملات عادی (غیررسمی) یا قولنامه‌ای در واقع معاملاتی هستند که بدون تنظیم سند رسمی و بدون دخالت ماموران رسمی دولت و صرفا بر اساس رضایت و اعتماد متقابل طرفین معامله منعقد می‌شود. در واقع معاملات عادی بدون هیچ‌گونه تشریفات و همچنین بدون پرداخت مبالغ دیگری نظیر مالیات بر نقل و انتقال، عوارض شهرداری، هزینه‌های دفترخانه اسناد رسمی و ...، به سهولت و به سرعت بین طرفین منعقد می‌شود. اتفاقا شاید یکی از دلایل انعقاد بی‌شمار معاملات عادی نزد مردمی که هیچ اطلاعاتی درخصوص ریسک و عواقب خانمان‌برانداز این‌گونه معاملات ندارند همین ارزان بودن، سهولت و سرعت در انعقاد آنها باشد. اما در پاسخ به این سوال که به‌رغم همه مشکلات و گرفتاری‌هایی که مردم و حاکمیت در برخورد با اسناد عادی دارند، چرا این‌گونه معاملات معتبر هستند، با نگاهی به مواد قانونی موجود و اظهارنظرهای مراجع مختلف متوجه این چرایی خواهیم شد.
 • شائبه‌های قانونی پیش‌فروش

  سجاد طاهری /کارشناس مسائل حقوقی
  یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های هر فرد، تامین مسکن برای آینده و خانه‌دار شدن است. اما همان‌طور که شاهد هستیم، قیمت مسکن در دو سال اخیر، رشد بسیار زیادی داشته است و این موضوع، صاحب خانه شدن را برای بسیاری، تبدیل به رویا کرد. به‌طوری که طبق آمار بانک مرکزی، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در اردیبهشت امسال از طریق بنگاه‌های ملکی شهر تهران ۷/ ۱۲۶ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۵/ ۱۲ و ۱۱۲ درصد افزایش داشته است. این افزایش قیمت نیز سبب کاهش ۵/ ۳۶ درصدی معاملات نسبت به زمان مشابه در سال قبل شده است.
 • طرح ناتمام ماندن کاداستر

  حسین مظفری / کارشناس مسائل حقوقی
  شناخت اراضی از اصول اولیه حکمرانی در هر کشوری است. این موضوع به حاکمان کمک می‌کند که کاستی‌های کشور را شناخته و برای حل مشکلات آنها قدم بردارند. در همین راستا یکی از ابزارهای متداول در دنیا جهت شناسایی کامل اراضی، استفاده از سامانه‌ کاداستر است. سامانه‌ کاداستر در اصل نقشه‌هایی هستند که موقعیت جغرافیایی اموال غیرمنقول (نظیر زمین و خانه) را به مالکیت آنها مرتبط می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر