آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۳۴

 • برآورد تقاضای مسکن

  برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند بازار مسکن در حال ورود به عصر جدیدی از تحولات نسبت به چند دهه گذشته است. تحولاتی که بخش عمده آن از تغییرات وضعیت رشد جمعیت و تقاضای موثر برای مسکن نشأت می‌گیرد. آمارهای رسمی نشان می‌دهد در حال حاضر نرخ رشد سالانه جمعیت در کشور به پایین‌ترین حد در مقایسه با ۵/ ۳ دهه اخیر رسیده است. به‌طوری که هم اکنون در ۱۲ استان کشور،‌ نرخ رشد جمعیت به زیر یک درصد در سال، کاهش پیدا کرده و طبق اعلام شورای عالی شهرسازی، در خیلی از شهرهای کشور که به مرحله بازنگری طرح جامع شهری رسیده‌اند، مطالعات نشان می‌دهد، ظرفیت جمعیت‌پذیری تعریف شده برای آنها در ۱۰ سال گذشته، تکمیل نشده است.
 • دو شکاف بزرگ

  محمد سالاری پژوهشگر اجتماعی- اقتصادی
  تحولات بازار مسکن، همواره از عواملی چون تقاضای مصرفی و احتکاری و عرضه مسکن برای لایه‌های گوناگون اجتماعی اثر پذیرفته ‌است. در این یادداشت، بر آن نیستم که برهم‌کنش این عوامل را بسنجم، بلکه تنها می‌خواهم نیم‌نگاهی به رابطه تحولات تشکیل خانوار، به‌عنوان منشأ اصلی نیاز به مسکن و تغییرات تعداد واحدهای مسکونی در پروانه‌های ساختمانی بیندازم. از این‌رو، برای تغییرات تعداد خانوار، از آمار سرشماری‌های سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۵ استفاده کرده و کوشیده‌ام فاصله بین سرشماری‌ها را با روند طبیعی بپوشانم. همچنین برای دستیابی به عرضه مسکن، آمار تعداد واحدهای مسکونی در پروانه‌های صادر شده شهرداری‌ها را به‌کار گرفته‌ام. چون بازار نقاط شهری بیش از نقاط روستایی فعال است و از عوامل اقتصادی تاثیر می‌پذیرد، فضای آماری بر نقاط شهری متمرکز است.
 • پدیده خانوارهای تک نفره

  علی قائدی/ کارشناس ارشد مسکن
  شاخص نیاز به مسکن یکی از متغیرهای کلیدی در حوزه مسکن به‌خصوص برای سیاست‌گذاران این حوزه به‌منظور برنامه‌ریزی برای تولید است. به گونه‌ای که کم برآوردی این شاخص منجر به ایجاد عدم توازن در بازار مسکن و افزایش قیمت‌ها می‌شود و بیش برآوردی این شاخص نیز می‌تواند باعث افزایش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و حبس منابع محدود مالی در این بخش شود.
 • بازدهی بلندمدت بازار

  پویا جبل عاملی/ اقتصاد‌دان
  وقتی بازدهی بلندمدت بازار مسکن را در کنار بازارهای دارایی دیگر بسنجیم، در می‌یابیم که این بازار به غیر از ایمن بودن دارایی که در آن مبادله می‌شود، دارای بازدهی قابل توجهی نسبت به دیگر دارایی‌ها بوده است. شاخص بازدهی به ریسک بازار مسکن در بلند مدت از تمام بازارها از جمله سکه بیشتر بوده است. اما به نظر می‌رسد که این روند قیمتی که حداقل در نیم‌قرن گذشته صادق بوده، در حال رنگ باختن باشد.
 • شوک‌های سمت تقاضا

  رسول فروغ‌فرد /عضو گروه تحلیل روزنامه دنیای اقتصاد
  تحولات بخش مسکن در ماه‌های اخیر آینده این بازار را برای فعالان و آحاد اقتصادی با نااطمینانی مواجه کرده است؛ البته در کنار تحولات و نوسانات خود بازار مسکن، التهابات موجود در اقتصاد کلان و به‌ویژه نااطمینانی‌های ناشی از دیپلماسی و جهت تعامل ایران در اقتصاد جهانی، موج دیگری از نااطمینانی را به این بازار مهم تزریق کرده است؛ نااطمینانی که به‌دنبال آن فعالان بازار چه در بخش اجاره، چه در بخش خرید و حتی در بخش ساخت‌وساز، تصمیمات خود را یا به تعویق می‌اندازند یا با استفاده از معیارهای سست تصمیم می‌گیرند. درخصوص عوامل موثر بر تحولات بازار مسکن، فاکتورهای بیشماری روند آتی بازار مسکن را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ عواملی که در یک دسته‌بندی به دو گروه عوامل سمت تقاضا و عوامل سمت عرضه تقسیم می‌شوند.

بیشتر