آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۳۱

 • جنگ نفتکش‌ها

  در یک ماه اخیر تنش‌ها در منطقه خاورمیانه افزایش یافته و روز پنج‌شنبه آتش‌سوزی دو نفتکش در دریای عمان بر شدت ریسک‌ها افزوده است. ایالات‌متحده فورا به این حادثه واکنش نشان داده و با انتشار یک ویدئو، ایران را عامل این حمله دانست. ایران این اتهام را رد کرده اما تنش‌ها افزایش یافته است.
 • همه احتمالات ممکن

  جاناتان مارکوس/ بی بی سی
  حادثه روز پنج‌شنبه برای دو نفتکش در دریای عمان واکنش فوری وزارت خارجه آمریکا را در پی داشت و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به یک ویدئو و بیان برخی توضیحات، ایران را در پشت صحنه حمله به نفتکش‌ها معرفی کرد. با آنکه توضیحات آقای پمپئو برای متقاعد کردن مخاطبان به مقصر بودن ایران کافی نبوده و باید تحقیقات در این زمینه ادامه پیدا کند موضع‌گیری فوری آمریکا نشان می‌دهد این کشور همچنان در مسیر اقدام علیه ایران در حرکت است.
 • کاهش حساسیت در بازار نفت

  خاویر بلاس/ بلومبرگ
  پنج‌شنبه گذشته با انتشار خبر حمله به دو نفتکش در آب‌های دریای عمان، قیمت نفت تا ۴ درصد رشد کرد. اما در پایان همان روز رشد قیمت‌ها تنها ۲/ ۲ درصد بود و روز جمعه قیمت‌ها رشد قابل ملاحظه نداشت. برای کارشناسان بازار نفت که سابقه طولانی در بازار این ماده خام دارند، آنچه در این بازار در حال وقوع است شباهت بسیار زیادی با رویدادهای سال ۱۹۹۱ دارد. تقریبا سه دهه پیش، نیروهای آمریکایی عملیات توفان صحرا را آغاز کردند تا کویت را از اشغال نیروهای عراقی آزاد کنند. در آن دوره نفتکش‌هایی که در آب‌های دریای عمان و خلیج فارس رفت و آمد می‌کردند نگران اقدامات تلافی‌جویانه نیروهای عراق بودند. همزمان، نرخ رشد اقتصاد جهان در حال کاهش بود و ذخیره نفت آمریکا مدت‌ها بود که افزایش می‌یافت.
 • تنگه سرنوشت‌ساز

  ریک نواک / واشنگتن پست
  هفته گذشته یک حادثه جدید در دریای عمان نزدیک سواحل ایران برای دو نفتکش رخ داد که به باور تحلیلگران می‌تواند اثرات بزرگی بر بازار نفت و این منطقه داشته باشد. صبح روز پنج‌شنبه خبرگزاری‌ها از حمله به دو نفتکش در این منطقه خبر دادند و طبیعی است که پرسش‌های متعددی درباره این حادثه، علل آن و پیامدهایی که برای کشورهای منطقه و بازار نفت و فرآورده‌های نفتی دارد مطرح شود. اما یکی از سوالات مهمی که در ایالات متحده و پایتخت‌های غربی مطرح است اینکه اگر ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه ایران عامل این حمله بوده است صحیح باشد، این کشور تا چه میزان مایل است ریسک بیشتری بپذیرد؟
 • ترامپ بر سر دو راهی

  دبلیو. جی. هنیگان/ تایم
  در یک ماه اخیر شرایط حاکم بر خاورمیانه، نگرانی‌هایی درباره آینده این منطقه به‌وجود آورده است یعنی احتمال بروز درگیری بین ایران و آمریکا بیشتر شده است و این در حالی است که هیچ‌یک از دو کشور تمایلی به درگیری ندارند. حادثه روز پنج‌شنبه در دریای عمان یک عامل جدید برای نگرانی محسوب می‌شود. آمریکا با انتشار یک ویدئوی سیاه و سفید مدعی شده است که ایران عامل حمله به نفتکش‌ها بوده و ایران این ادعا را رد کرده است.

بیشتر