آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۲۳

 • قواعد لابی‌گری

  لابی‌گری تاریخی به قدمت سیاست دارد و درباره فواید و زیان‌های آن مطالب مفصلی منتشر شده است. در تمامی کشورها، گروه‌های ذی‌نفع از جمله شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ، برای کسب اهداف خود که همیشه سازگار با اهداف مردم نیست از گروه‌های لابی‌گر استفاده می‌کنند و از آنجا که شرکت‌ها و سازمان‌های یاد شده دارای منابع مالی عظیمی هستند و به مقامات تصمیم گیر دسترسی دارند، معمولا به آنچه می‌خواهند می‌رسند.
 • شفافیت کافی نیست!

  کریستین ماهانی/ پولیتیکو
  لابی‌گری فرآیندی است که در آن، گروهی با استفاده از امکانات مختلف و از طریق دسترسی به مقامات قانون‌گذار یا مقامات دولتی و ایالتی، زمینه تصویب قوانین موردنظر خود یا انجام اقدامات را فراهم می‌کنند و در واقع به مسیر تصویب قوانین یا اجرای آنها جهت می‌دهد. طبیعی است که این فرآیند اثرگذاری بر قوانین، موافقان و مخالفانی دارد. در ایالات‌متحده تاکنون تلاش‌ها برای کنترل اثرگذاری گروه‌های ذی‌نفع از جمله شرکت‌های بزرگ از طریق لابی‌گری موفق نبوده و به‌نظر می‌رسد ضروریست قوانین مربوط به لابی‌گری اصلاح و سختگیرانه شود. در اتحادیه اروپا تلاش‌هایی در همین زمینه آغاز شده، اما این تلاش‌ها کافی نیست. زیرا باید در حوزه‌های مختلف از جمله افشای اطلاعات لابی‌گری و اثرات لابی‌گری بر قوانین و جامعه مقررات شفاف وجود داشته باشد و نهادی وظیفه پیگیری نتایج و انجام اقدامات لازم را عهده‌دار شود.
 • فواید نفوذ بر نمایندگان

  دانیل وایزر / اینوستوپدیا
  در سه ماه نخست سال ۲۰۱۵ ده گروه اول لابی‌گری در واشنگتن در مجموع ۶۴ میلیارد دلار صرف اثرگذاری بر سیاست‌های فدرال کردند و نکته جالب توجه این است که کنگره جدید در حال ایجاد فرصت‌های نو برای گروه‌های لابی است، طوری که آنها بتوانند از آن برای اثرگذاری سیاسی استفاده کنند. دیدگاه نمایندگان کنگره این است که فعالیت این گروه‌ها به تدوین قوانین بهتر منجر می‌شود.
 • عدم تقارن در قدرت

  لی دراتمن/ واشنگتن پست
  نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد آمریکایی‌ها به شدت نگران فساد سیاسی هستند. آنها معتقدند اعضای کنگره اخلاق‌مدار نیستند و گروه‌های لابی تنها گروه‌هایی هستند که کمتر از کنگره به اخلاقیات پایبندند. باور عمومی این است که در عالم سیاست، گروه‌های ذی‌نفع و لابی‌گرهای آنها سیاست‌گذاران را می‌خرند و در دیدگاه آنها تغییر به وجود می‌آورند. مشکل این دیدگاه نه تنها این است که این دیدگاه صحیح نیست بلکه این است که سبب سوءتفاهم می‌شود.
 • صنعت پر بازده

  شارلوت هیل /هافینگتون پست
  اکثر مردم آمریکا معتقدند لابی‌گری در این کشور یک مشکل است. آنها معتقدند گروه‌های ذی‌نفع از طریق لابی‌گری عملا بر محتوای قوانین اثر می‌گذارند و آنها هستند که به سیاست‌گذاران می‌گویند به چه قانونی رای دهند و چه قانونی را کنار بگذارند و در نتیجه این فرآیند، آنچه به تصویب می‌رسد، صرفا به نفع شرکت‌های بزرگ و ثروتمندان جامعه است. آنچه آنها احتمالا نمی‌دانند این است که چرا گروه‌های یاد شده تا این اندازه قدرتمند هستند؟

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر