آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۶۸

 • ابتذال نقد

  آداب نقد طی سال‌های اخیر در ابعاد مختلف دچار تحول شده است؛ به‌گونه‌ای‌که نقد‌های صورت گرفته به سیاست‌های مختلف دارای مرجعیت خاصی نبوده و چارچوب مطالب انتقادی در بعد رسمی و غیررسمی به رسانه‌های اجتماعی راه پیدا کرده است.
 • الزامات و پیامدهای گفت‌وگوی جمعی

  عباس عبدی روزنامه‌نگار
  اغراق نیست اگر گفته شود ویژگی یک جامعه مدرن تابع کمیت و کیفیت و رواج و اثرگذاری نقد است. نقدی که هیچ مرزی نمی‌شناسد و تمام حوزه‌ها را در برمی‌گیرد.
 • خود انتقادی از زبان مسوولان

  بهروز گرانپایه روزنامه‌نگار
  مدتی است در فضای رسانه‌ای کشور شاهد طرح مباحث انتقادی از سوی مدیران و مسوولان کشوری در رده‌های مختلف هستیم. گله‌مندی و شکایت عموما غیرحقوقی از نهادها و سازمان‌های دیگر - گاهی دارای ماموریت و وظایف متفاوت و زمانی با مسوولیت‌های موازی و مشترک - عمومیت پیدا کرده است. روایت شوخی و فانتزی این نوع رفتار را شاید در شبکه‌های مجازی دیده باشید: «این روزها در ایران، اخبار را که دنبال می‌کنید با اعتراض و انتقاد نمایندگان مجلس مواجه می‌شوید که در جلسات متعدد شرایط اقتصادی کشور را فاجعه می‌خوانند، وزرا که سخن می‌گویند از پشت پرده مافیا در قاچاق و گرانی شکایت دارند، دادستان‌ها، فرماندهان و ائمه جمعه از تخلف و رانت و سوءاستفاده‌ها در دستگاه‌های اجرایی و غیراجرایی، نمونه‌ها و حکایت‌ها برمی‌شمارند. به همین دلیل، در ادامه هشدار داده می‌شود که مردم به‌هوش باشند، چون بعید نیست که عن‌قریب مسوولان به خیابان بریزند و ملت را برکنار کنند.
 • ابعاد دو سوی عرضه و تقاضا

  امیرحسین خالقی پژوهشگر توسعه
  از فیدل کاسترو فقید، رئیس‌جمهور مادام‌العمر کوبایی‌ها، نقل می‌کنند که زمانی با صراحتی آشکار گفته بود نقد چیزی جز مخالفت نیست و مخالفت هم البته عملی ضدانقلابی است! چریک انقلابی تکلیف را روشن کرده و تعارفات را دور ریخته بود، صاف و پوست کنده گفته بود که نقد و این قبیل تفنن‌ها را دوست ندارد و حتی همان لفاظی رایج اهالی سیاست که «نقد سازنده برای بهبود عالی است» را هم رها کرده بود. شاید امروز تعداد کسانی که با این صراحت ارزش‌های «لیبرالی» مانند آزادی بیان و فضای باز سیاسی را حقیر می‌شمارند زیاد نباشند، حتی در اقتدارگراترین حکومت‌ها هم ژست تحمل نقدهای سازنده (بخوانید بی‌خاصیت) رایج است.

بیشتر