آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۵۵

 • جهت‌یابی قیمت نفت

  نوسان در قیمت نفت در ماه‌های اخیر بسیار بزرگ بود و به دلیل تعدد عوامل موثر بر قیمت‌ها پیش‌بینی افق بازار آسان نیست. اما درباره برخی عوامل اطمینان نسبی وجود دارد. برای مثال مشخص است که عربستان به قیمت‌های بالاتر نفت نیازمند است، این کشور بدون همکاری با روسیه نمی‌تواند بر بازار اثر بگذارد، ترامپ مایل نیست قیمت نفت بالا رود و نرخ رشد اقتصاد جهان امسال کاهش می‌یابد. در نتیجه احتمال آنکه تقاضای جهانی برای نفت رشدی کمتر از انتظار داشته باشد وجود دارد.
 • در انتظار مذاکرات تجاری

  دن مولینسکی وال استریت ژورنال
  برای درک بهتر افق بازار نفت باید به عوامل پیشین و آتی که بر قیمت‌ها اثر می‌گذارند دقت کنیم. بازار نفت مانند بازار دیگر مواد خام تحت تاثیر عرضه و تقاضا قرار دارد و آنچه بر این دو عامل اثر می‌گذارد، مورد توجه فعالان بازار است. از سه ماه پایانی سال گذشته میلادی تاکنون، نوسان قیمت نفت بسیار بزرگ بوده و توجه به علل این نوسان می‌تواند افق بازار را شفاف کند.
 • رنسانس در تولید

  مارک دکامبر مارکت واچ
  در ماه‌های آینده آنچه از مذاکرات تجاری چین و آمریکا به دست می‌آید و تغییرات تولید نفت شیل در آمریکا بیشترین تاثیر را بر بازار و قیمت نفت خواهد داشت. در واقع اخبار مثبت اخیر از مذاکرات تجاری یک عامل مهم حمایت‌کننده از قیمت هاست و در مقابل، افزایش تولید نفت شیل در آمریکا از رشد شدید قیمت‌ها جلوگیری کرده است.
 • سه پیش‌بینی در بازار

  ناونیت دامانی اکونومیک تایمز
  بسیاری از تحلیلگران بازار نفت معتقدند در سال جاری میلادی تولید نفت کشورهای غیرعضو اوپک به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت؛ اما درباره شکل‌گیری مازاد عرضه اختلاف نظر وجود دارد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده امسال تقاضای جهانی برای نفت با ۵/ ۱ میلیون بشکه رشد به ۱۰۱‌میلیون بشکه در روز می‌رسد و میزان رشد عرضه ۲‌میلیون بشکه خواهد بود. همچنین بنا بر پیش‌بینی این نهاد امسال بازار جهانی نفت با کسری ۵۰۰ هزار بشکه‌ای مواجه است؛ زیرا اختلال‌ها در عرضه و تحریم علیه ایران و ونزوئلا سبب کاهش عرضه می‌شود و رشد تولید نفت در برخی کشورها از جمله آمریکا نمی‌تواند این کاهش را جبران کند.
 • نوسان بزرگ در راه است؟

  تیم داییس اویل پرایس
  در هفته‌های اخیر قیمت نفت افزایش یافته و برخی تحلیلگران معتقدند اگر شرایط بازار تغییر نکند، می‌توان به بالاتر رفتن قیمت‌ها در ماه‌های آینده امیدوار بود. سال گذشته میلادی قیمت نفت تحت‌تاثیر چند عامل کاهش یافت اما به‌نظر می‌رسد شرایط بازار در سال‌جاری متفاوت است. عملکرد بازار نفت در دو ماهی که از آغاز سال جدید میلادی می‌گذرد مثبت بوده است. درباره افق بازار نفت دیدگاه‌های متنوعی مطرح است، اما یکی از موضوعاتی که بر سر آن اتفاق‌نظر وجود دارد این است که نوسان در قیمت‌ها طی ماه‌های آینده بزرگ خواهد بود و این ویژگی جزء ویژگی‌هایی است که فعالان بازار باید با آن کنار بیایند. علت حاکم شدن این ویژگی، اقداماتی است که سه تولید‌کننده بزرگ نفت یعنی روسیه، آمریکا و عربستان انجام می‌دهند و تعاملات این سه کشور در حوزه‌های مختلف بر بازار اثر می‌گذارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر