آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۵۱

 • بودجه و بورس

  سند مالی سالانه دولت طی ماه‌های گذشته در قالب لایحه از سوی دولت تقدیم مجلس شد تا کمیسیون‌های تخصصی بتوانند در فرصت کافی بودجه سال ۱۳۹۸ را بررسی کنند.
 • مسیریابی اوراق بدهی

  دکتر ولی نادی قمی کارشناس بازار سرمایه
  نقش دولت در اقتصاد کشورمان بی‌بدیل است و مکانیزم‌ها و کانال‌های ظهور و بروز این نقش متعدد است. یکی از مهم‌ترین مکانیزم‌های نقش‌آفرینی دولت در اقتصاد، بودجه است که در واقع نمایانگر کارآمدی و عقلانیت اقتصادی نظام اقتصادی دولتی است. بودجه به‌عنوان ابزار مالی دولت، نحوه توزیع درآمدهای دولتی (عمدتا نفت و مالیات) را در بخش‌های مختلف و بین آحاد مردم نشان می‌دهد. یکی از بخش‌هایی که از بودجه دولت اثر می‌پذیرد، بازار سهام است. بودجه دولت از طریق اثرگذاری روی نماگرهای اقتصادی نظیر رشد اقتصادی، تورم، نرخ ارز، مالیات، مخارج دولتی و ایجاد تقاضای کل روی بازار سهام اثر دارد که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.
 • ابهام در خوراک پتروشیمی‌ها

  امیرتقی‌ خان تجریشی عضو هیات‌مدیره‌ کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران
  در راستای تبیین جایگاه بازار سرمایه در بودجه ۹۸ ، نکات حائز اهمیتی وجود دارد که در ادامه تشریح خواهد شد. به‌عنوان مقدمه و کلام داستان می‌توان اذعان داشت که بودجه سال ۹۸ از لحاظ ساختار کلی مشابه قوانین بودجه سال‌های گذشته بوده و از لحاظ ساختار، تغییر چندانی نداشته است.
 • تحقق درآمدهای نفتی؟

  علی صادقین مدرس و پژوهشگر اقتصادی
  طبق تعریف قانون محاسبات عمومی کشور، «بودجه» برنامه مالی دولت برای یک سال مالی است که حاوی پیش‌بینی درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار و برآورد هزینه‌ها برای انجام عملیاتی است که سبب نیل به سیاست‌ها و اهداف قانونی کشور می‌شود. در این نوشتار تلاش می‌شود به بررسی ارقام کلی مندرج در لایحه بودجه ۱۳۹۸ که از سوی ریاست جمهوری برای بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، پرداخته شود.

بیشتر