آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۰۸

 • صنعت سوخت‌رسانی به کشتی‌ها

  اقتصاد ایران از تابستان و پاییز سال جاری دوباره وارد دور تازه‌ای از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا شد. سایه تحریم‌هایی که به‌وسیله اجرایی شدن برجام از اقتصاد ایران دور شده بود، این‌بار با خارج شدن آمریکا از برجام بازگشتند؛ با این تفاوت که این بار فقط آمریکاست که اصرار بر تحریم اقتصاد ایران دارد.
 • مدل سنگاپور برای قشم

  مجید علیزاده کارشناس انرژی
  جایگاه نخست بندر سنگاپور در صنعت بانکرینگ دنیا درحالی است که این کشور دارای هیچ‌گونه منابع هیدروکربوری (ذخایر زیرزمینی نفت خام و گاز طبیعی) نیست.
 • پتانسیل‌های راهبردی ایران

  سید احسان حسینی کارشناس انرژی
  تصاحب بخشی از بازار فروش سوخت کشتی (بانکرینگ) در منطقه خلیج فارس از سوی ایران با توجه به انحصاری بودن آن توسط کشور امارات هدفی دست یافتنی است. در چند سال گذشته به دلیل اهمیت حمل‌ونقل دریایی، جابه‌جایی ۹۰ درصدی تجارت جهانی کالا از راه دریا، توسعه صنعت کشتیرانی در کشورهای مختلف، توسعه نفتکش‌ها، جابه‌جایی‌های انرژی در آب‌های آزاد و به تبع آنها نیاز بیشتر به سوخت‌رسانی، بانکرینگ دریایی (سوخت‌رسانی به کشتی‌ها) روزبه‌روز گسترده‌تر شده است. صنعت بانکرینگ امکان پویایی قابل توجهی دارد.
 • هدف ۱۰ میلیارد دلاری

  حسین قهرمانی کارشناس انرژی
  با توجه به ظرفیت‌های موجود و پیش‌روی ایران برای توسعه صنعت بانکرینگ، سهم کنونی کشور به نسبت بسیار اندک است. عدم ارائه بسته کامل خدمات جانبی به کشتی و خدمه، نبود سازوکارهای مناسب حمایتی، تحریم‌های بین‌المللی و بالا بودن قیمت ارائه سوخت به شرکت‌های بانکرینگ‌کننده، ازجمله مهم‌ترین دلایل سهم اندک ایران از بازار این صنعت هستند. فعالیت سوخت‌رسانی به کشتی‌ها که تقریبا در تمام آبراه‌های با تردد وسیع کشتی، مورد توجه است، تحت عنوان عملیات بانکرینگ نام‌گذاری می‌شود. بانکرینگ معمولا با ارائه خدمات جانبی ازجمله خدمات هتلینگ، تعمیر و نگهداری شناور، خدمات مالی، سیاسی و بین‌المللی همراه است.
 • تجربه سه بندر موفق

  شهریار سرایی پژوهشگر
  روتردام بزرگ‌ترین بندر تجاری و اقتصادی اروپا، اولین بندر تاسیس شده در زمینه صنعت بانکرینگ و سومین بندر بزرگ دنیا در فعالیت مرتبط با سوخت‌رسانی به کشتی‌ها است. این بندر سال‌هاست به‌عنوان مرکز مهم جهانی در زمینه مبادله نفت و سایر مواد شیمیایی فعالیت دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر