آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۰۰

 • سرمایه‌گذاری خارجی در بورس

  جذب سرمایه خارجی در بازار سرمایه زیرمجموعه سرمایه‌گذاری‌های غیرمستقیم دسته‌بندی می‌شود و از اهمیت بالایی برای بازار سرمایه برخوردار است. سرمایه‌گذاری خارجی به‌عنوان یک موضوع کلی در کشورمان سال‌هاست که محل بحث اقتصاددانان و سیاستمداران بوده و فعالان و مدیران بازار سرمایه نیز در جذب آن توسط بازار سرمایه تاکید داشته‌اند. در حال حاضر و طبق آخرین آمار به‌دست آمده حدود ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه خارجی در بازار حضور دارد. این میزان طی سال‌های بعد از اجرایی شدن برجام به ۴ برابر افزایش یافته است؛ اما خروج آمریکا از برجام رشد چشمگیر آن را کاهش داده، هر چند پس از برجام، خروج جدی سرمایه خارجی از بازار سرمایه ایران تاکنون وجود نداشته است.
 • عدم موفقیت در پسابرجام

  ولی نادی قمی کارشناس بازار سرمایه
  ۱- ایران کشوری است که پتانسیل‌های اقتصادی عدیده و موقعیت ژئواستراتژیکی دارد، اما به‌رغم این پتانسیل‌ها، نقش کشورمان در اقتصاد جهانی بسیار پایین است. به همین جهت به‌راحتی مورد تحریم قرار می‌گیرد و نقش آن در اقتصاد جهانی نادیده گرفته می‌شود. اگر سرمایه‌گذاری در اقتصاد سایر کشورها و ورود سرمایه‌گذاران خارجی و به‌طور کلی توسعه و اصلاح اقتصاد کشور در اولویت قرار گیرد، شاهد خواهیم بود که بسیاری از کشورها از ایجاد تنش در روابط خود با کشورمان پرهیز خواهند کرد.
 • شیب مقرراتی به سوی داخلی‌ها

  امیر تقی‌خان تجریشی پژوهشگر اقتصاد مالی
  در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، «حمایت همه‌جانبه و هدفمند از صادرات کالاها و خدمات» از طریق «تشویق سرمایه‌گذاری خارجی برای صادرات» یکی از ارکان افزایش قدرت اقتصاد ملی به‌شمار رفته و به این منظور،‌ ایجاد منافع مشترک اقتصادی و «توسعه روابط راهبردی با کشورهای منطقه و جهان» همواره از اولویت‌های سیاست‌گذاران اقتصادی و سیاسی کشور بوده است.
 • مشق شب سیاست‌گذاران

  مجتبی لشکربلوکی مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیر عامل شرکت مدیریت ثروت ستارگان
  می‌توان راجع به اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی چه به‌صورت مستقیم (FDI) و چه در دارایی‌های مالی (FPI) صحبت کرد یا آمارهای جهانی را مرور کرد و سپس بابت عدم تحقق پتانسیل‌های این حوزه در کشور تاسف خورد. اما ترجیح می‌دهم مستقیم بروم سراغ قلب مساله و یک راه‌حل عملی را مطرح کنم. در ابتدا چند سوال کوتاه می‌پرسم و به آنها پاسخ می‌دهم.
 • ابهام‌زدایی از قوانین موجود

  علیرضا حجت‌نیا مدیر بین‌الملل کارگزاری آگاه
  به‌رغم تمامی گشایش‌های سیاسی-اقتصادی بعد از برجام، حتی روی کاغذ و حتی به‌صورت نیمه عملیاتی، باید پذیرفت که سهم بازار سرمایه کشور از این فرصت هرچند کوتاه، کمتر از حداقل ممکن بوده است. بررسی دقیق و موشکافانه موضوع نشان می‌دهد مشکلات ساختاری قانون‌گذار و نهادهای متولی این مهم به همراه ابهام در برطرف شدن ریسک‌های سیاسی، بزرگ‌ترین مانع در برابر بهره‌برداری ویترین اقتصادی کشور از این فرصت بوده است. قوانین دست و پا گیر و بعضا بی‌موردی که نه تنها مشوقی برای حضور سرمایه‌گذار خارجی نبودند، بلکه بعد از تحقیق و بررسی به یکی از مهم‌ترین منابع نگرانی آنها برای حضور در بازار ایران تبدیل شدند، باعث شد تا ریسک فعالیت در بازار سرمایه کشورمان برای آنها از محدوده سیستماتیک خارج شده و تبدیل به ریسک غیر قابل پذیرش شود.

بیشتر