آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۹۶

 • الزامات صعود دوباره شاخص

  بازار سهام در حالی نوسانات متداول خود را با فراز و نشیب‌هایی پشت سرگذاشت که از اواخر شهریور ماه، شاهد ایجاد موجی صعودی بود. به‌طوری‌که این جهش تا ۹مهرماه ادامه یافت و بازدهی بیش از ۱۰۰درصدی بورس را به همراه داشت. اما از آن تاریخ به بعد شاهد ایجاد نوسانات مثبت و منفی شدیدی در بازار بودیم.
 • شیفت در افق سرمایه‌گذاری

  احسان رضاپور نیکرو کارشناس بازار سرمایه
  برای شناسایی عوامل تاثیرگذار و موثر بر ایجاد پایدار فضای متعادل و صعودی در بازار سرمایه با نگرش سیستماتیک ابتدا باید بپذیریم که نوسانات در بازار سرمایه معلول است، آن هم نه صرفا معلول رخدادهای اقتصادی، بلکه اثرگذاری رویدادها و رویکردهای سیاسی و اجتماعی نیز بر وضعیت بازار سرمایه و ساز و کار تامین مالی بنگاه‌ها برهمگان روشن است.
 • بازگشت به قله‎های فتح شده‎

  آرش مجاهد نقی کارشناس بازار سرمایه
  در سه ماه تابستان امسال شاهد رشدی قابل توجه در بازار سهام بودیم. از ابتدای پاییز فعالان بازار سرمایه چیزی بیشتر از اصلاح قیمت‎ها را تجربه کردند و به نوعی با یک ریزش سیستماتیک مواجه شدند. حال بازار سرمایه به دنبال نقطه عطف قابل اتکایی است تا بتواند دوباره به مدار مثبت بازگردد.
 • استاندارد‌سازی در بورس

  عباس ضیایی نیری کارشناس بازار سرمایه
  تامین مالی و به موقع یکی از مهم‌ترین موضوعات در فعالیت شرکت‌ها است و از جمله قوانین و مشوق‌های محوری در بحث خدمات فنی بازار سرمایه محسوب می‌شود. به‌طوری‌که این موضوع ازاهمیت بالایی برای این حوزه برخوردار است و توجه به آن سبب خواهد شد تا بورس بتواند به یک مسیر متعادل و صعودی دست یابد. از سوی دیگر انتقال ارز حاصل از صادرات با پلت‌فرمی منطقی و اثر بخش به این حوزه، خارج از الزامات دستوری موجب قانون‌گریزی برخی شرکت‌ها خواهد شد و می‌تواند شفافیت و هموار شدن مسیر صعودی بورس را سرعت بخشد. در این راستا صادرات نیز یکی از ضروریات در ساختار اقتصاد کشور است و اگر بخواهیم از تولید داخلی حمایت کنیم، لازم است به توسعه بیشتر و روز‌افزون گروه‌های صادرات محور نیز توجه خاصی داشته باشیم. البته در مبحث قوانین و مقررات نیازمند برخی اصلاحات هستیم؛ لذا باید قوانین وقت‌ گیر و غیر ضروری از سر راه تمامی فعالان این عرصه برداشته شود و جای آن نظارت‌های جدی و نامحسوس در عملکرد شرکت‌ها لحاظ شود تا بتوانیم فرآیند سیر صعودی و جهش شاخص کل را تسهیل کنیم.
 • فاکتورهای بی‌ثباتی در بازار

  روزبه معین زاده کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه ایران در طول دو دهه اخیر همواره دستخوش نوسانات شدیدی بوده است. این نوسانات قابل درک است، چراکه آیتم‌های ارزش‌گذاری قیمت سهام، متفاوت و متناقض بوده و می‌تواند در زمان‌های رشد و ریزش بازار، اذهان تحلیلگران را به داده‌های مثبت و منفی در ارزش‌گذاری سهام، سوق دهد. البته این نکته را باید در نظر داشت که قیمت‌ها در بازار بر اساس برآیند نظرسرمایه‌گذاران و حجم نقدینگی آنها شکل می‌گیرد؛ حتی اگر روند بازار به نظر برخی خبرگان بازار منطبق بر واقعیات مالی و اقتصادی سهام نباشد.
 • ضعف‌های ساختاری

  مجتبی شهبازی کارشناس بازار سرمایه
  برای رصد و تحلیل وضعیت کلی بازار سرمایه، باید ابتدا به وضعیت کلی اقتصاد کشور نگاهی داشته باشیم؛ اقتصاد کشور به شدت از نبود برنامه جامع علمی رنج می‌برد. شفافیت بسیار پایین است و نرخ‌های بهره بانکی بالا کماکان مشکلاتی را در حق تولید و ایجاد ارزش افزوده ایجاد کرده است.به‌طور قطع همین عوامل تاثیر مستقیمی بر عملکرد تمامی بازارهای مالی و به‌ویژه بورس خواهد داشت. در واقع بازار سرمایه به‌عنوان یک بخش اقتصادی فعال است که حساس‌ترین واکنش‌ها را نسبت به تمامی تصمیمات اقتصادی و سیاسی در بعد داخلی و خارجی نشان می‌دهد.

بیشتر