آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۳۲

 • آینده تورم

  تورم سال‌هاست گریبانگیر اقتصاد ایران است و در یک دهه اخیر تورم در ایران جزو بالاترین تورم‌ها در جهان بوده است. اقتصاددانان رشد نقدینگی را ناشی از کسری بودجه دولت و عامل اصلی تورم معرفی می‌کنند. از سوی دیگر دولت برای تامین منافع و جلب نظر مردم تمایل دارد تا خدمات دولتی را به حداکثر برساند و از دولت‌های قبل پیشی بگیرد. طی چهار دولت گذشته عموما دولت‌ها و بانک مرکزی باعث رشد جهش‌وار نقدینگی در اقتصاد ایران بوده‌اند و کمتر توجهی به آثار تورمی آن بر اقتصاد داشته‌اند. حجم نقدینگی در سال ۱۳۸۴ به حدود ۷۰ هزار میلیارد و در سال ۱۳۹۲ به حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسید و هم اکنون به ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
 • تعهد سیاست‌گذار

  در چهل سال گذشته تورم در ایران مزمن بوده و مطابق آمار بانک مرکزی در این مدت تنها در چهار سال تورم متوسط تک‌رقمی شده است. دو سال از آن چهار سال هم ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ بود که پس از کنترل تورم فوق العاده بالای سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ رشد متوسط سالانه قیمت‌ها به ۹ و ۶/ ۹ درصد رسید. دو سال دیگر که ایران تورم تک رقمی را تجربه کرده است به دهه ۱۳۶۰ برمی‌گردد.
 • کانال‌های انبساط پولی

  دکتر فروهر فردوسی پژوهشگر ارشد اقتصاد مالی اقتصاد ایران
  با حاکم شدن التهابات شدید ارزی و استمرار روند تنزل ارزش پول ملی که عملا از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده است، به مرور عملکرد متغیرهای کلان اقتصاد ایران از روند بلندمدت خود که از سال ۱۳۹۲ آغاز شده بود، تورش یافته و زمینه قرار گرفتن اقتصاد ملی در شرایط نااطمینانی و غیرقابل پیش‌بینی را گوشزد می‌کند. در این راستا روند فزاینده سطح عمومی قیمت‌ها به‌عنوان متغیر کلیدی در تعیین سطح رفاه جامعه و نیز اثرگذار بر سایر متغیرهای کلان اقتصادی حائز اهمیت است.
 • روندهای قیمتی تا پایان سال

  دکتر امیرحسین غفاری‌نژاد کارشناس اقتصادی- بانکی
  در سایه گسترش نااطمینانی‌های شکل گرفته از ابتدای سال که نمود واقعی آن در جنبه‌های رفتاری بازار ارز کاملا مشهود است، آنچه ذهن اکثریت بازیگران عرصه اقتصادی کشور به ویژه سیاست‌گذاران را به خود معطوف داشته، نرخ تورم انتظاری است. این نرخ کانون نگرانی سرمایه‌گذاران، سهامداران و مدیران در برنامه‌ریزی‌های خود برای کسب بازدهی بیشتر در آینده است؛ بنابراین وجود نااطمینانی مذکور منجر به ناکارآیی در تخصیص منابع می‌شود. بیم و امید‌های فراوانی در رابطه با تورم انتظاری وجود دارد که در این میان بیم‌ها سهم بالاتری به خود اختصاص داده و حتی وقوع ابرتورم‌ها طی سال‌های پیش‌رو محتمل است.
 • جولان تکانه‌های ارزی

  دکتر سعید تقی ملا پژوهشگر اقتصادی و مدرس دانشگاه
  بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی در ماه‌های اخیر، نرخ تورم در نیمه اول سال ۱۳۹۷ روندی صعودی را آغاز کرده و با توجه به تحولات اخیر در بازار ارز و افزایش انتظارات تورمی، به نظر می‌رسد این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

بیشتر