آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۲۰

 • بحران ارزی در اقتصادهای نوظهور

  در هفته‌های اخیر ارزش پول‌های ملی در اقتصادهای نوظهور به‌ویژه آرژانتین و ترکیه با سرعت بیشتری کاهش یافته و مشکلات بزرگ اقتصادی در این کشورها ایجاد شده است. رونق اقتصادی در این کشورها حاصل استقراض از منابع خارجی است و اکنون که ارزش پول‌های ملی کاهش یافته بازپرداخت بدهی‌ها دشوار شده است.
 • فرصت از دست رفته اصلاحات

  پتی دوم سی ان بی سی
  کاهش ارزش پول‌های ملی در اقتصادهای نوظهور از چند ماه پیش آغاز شده اما در هفته‌های گذشته سرعت این کاهش بیشتر شده و استراتژیست‌ها معتقدند تداوم تنش‌های تجاری و افزایش ارزش دلار که علل مختلف دارد، سبب خواهد شد وضعیت بد ارزی و اقتصادی این کشورها تا سال آینده میلادی ادامه پیدا کند. به باور آنها وضعیت در ترکیه و آرژانتین بدتر از دیگر اقتصادهای نوظهور است و شرایط کلی اقتصادی در اقتصاد‌های یادشده برای مدتی بدتر می‌شود.
 • ریسک تحریم و سیاست‌های انبساطی

  راجر بلیتز فایننشال تایمز
  کاهش ارزش روبل در هفته‌های اخیر سبب نگرانی سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان در روسیه شده است. این کاهش علل مختلفی دارد و یکی از این علل، پیش بینی افزایش تحریم‌های غرب علیه روسیه است. دولت روسیه باید نشان دهد برای حفاظت از ارزش روبل در برابر تحریم ها، ابزارهای لازم را دارد و قاطعانه و معقول تصمیم‌گیری خواهد کرد.
 • سایه وحشت بر سرمایه‌ها

  آنتون تروئینوفسکی واشنگتن پست
  پس از اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، ارزش روبل و شاخص بورس این کشور کاهش یافت اما یک نکته مهم درباره اقدامات غرب علیه روسیه این است که هرگونه شدت پیدا کردن تنش‌ها بین دو طرف بر محبوبیت ولادیمیر پوتین می‌افزاید و او را فردی نشان می‌دهد که برای استقلال روسیه تلاش می‌کند. اما سرمایه‌گذاران به چنین موضوعاتی توجه ندارند و با مشاهده نخستین نشانه‌های خطر، به فکر خروج از بازار می‌افتند.
 • رویارویی مدودف و بانک مرکزی

  مارکوس آشورتس بلومبرگ
  روند کاهش ارزش پول‌های ملی در برخی اقتصادهای نوظهور از ابتدای سال جاری میلادی آغاز شده و روبل روسیه یکی از این پول‌ها است. البته عملکرد آن در برابر دلار بهتر از پزو آرژانتین، لیر ترکیه و رئال برزیل بوده است. از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ارزش پول‌های یاد شده به ترتیب ۵۰ درصد، ۴۲ درصد و ۲۱ درصد در برابر دلار کاهش یافته است. در حالی که میزان کاهش ارزش روبل حدود ۱۷ درصد بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر