شماره روزنامه ۴۵۸۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۱۸

 • سونامی نقدینگی

  مدتی است که موضوع نقدینگی به وفور در سخنرانی‌های مختلف مسوولان به گوش می‌رسد و گویا تمام ارکان حاکمیتی پذیرفته‌اند که در حال‌حاضر نقدینگی مهم‌ترین مشکل نظام پولی کشور محسوب می‌شود.
 • ترمز مالیاتی سفته‌بازی

  علی نادری کارشناس اقتصادی
  این روزها بحث نقدینگی انباشته در حساب‌های بانکی بسیار داغ ‌است. حرکت بخش کوچکی از این نقدینگی به سمت هریک از بازارهای کشور می‌تواند آن بازار را با نوسانات جدی روبه‌رو کند؛ نمونه‌ آن را می‌توان درباره سکه مشاهده کرد. این موضوع نگرانی‌های بسیاری را برانگیخته و راهکارهایی ارائه شده‌است. یکی از راهکارها برای حل این مشکل، بحث هدایت نقدینگی به سمت تولید است. اما این پیشنهاد موافقان و مخالفانی هم دارد. در متن پیش‌رو لزوم و امکان هدایت نقدینگی را بررسی می‌کنیم اما قبل از آن لازم است به اهمیت پول در تولید بپردازیم.
 • جایگاه جهانی ایران در خلق پول

  محمد برزنده کارشناس پولی بانکی
  در آخرین گزارش نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی، نقدینگی کشور مبلغ ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان (که هم‌اکنون در حال رسیدن به مبلغ ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان است) عنوان شده است. هر رئیس‌جمهوری که آمده، آن را دو برابر کرده است. مهم‌ترین عامل برای رشدهای آسیب‌زا در نقدینگی را باید بیشتر به اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی و سود سپرده‌های بانکی مرتبط دانست. به‌طور کلی نقدینگی یعنی جمع کل سپــرده‌هـــای دیـــداری و سپرده‌های مدت‌دار به علاوه اسکناس‌های چاپ شده و مسکوکاتی که در دست مردم است.
 • حساب قرمز بانک‌ها

  سیدمحمدرضا رضوی عراقی کارشناس اقتصادی
  اواخر سال گذشته روند رشد قیمت‌ها با شکل‌گیری التهاب در بازار ارز و سکه آغاز شد و با افزایش قابل توجه قیمت‌ها در بازار مسکن بیش از پیش خود را نمایان کرد و اکنون به‌رغم تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی وارداتی، روند صعودی قیمت‌ها برای عموم مردم به وضوح قابل مشاهده است. کارشناسان یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد تورم را رشد نقدینگی می‌دانند.
 • الگوی سرمایه‌گذاری همتابه‌همتا

  مهدی اشعری دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه تهران
  در سال‌های اخیر نقدینگی بسیار افزایش یافته‌ است اما چرا اثر آن را هنوز در افزایش تورم نمی‌بینیم؟ پاسخ این سوال در نرخ سود حقیقی بالای بانک‌ها نهفته‌است. به دلیل نرخ سود بالا، مردم پول‌های خود را در حساب‌های بلندمدت بانکی گذاشته‌اند و این موضوع عملا بخش بزرگی از نقدینگی کشور را از چرخه‌ اقتصاد خارج کرده‌است. اگر این پولی که در حساب‌های بلندمدت منجمد شده‌است، خارج شود و وارد چرخه‌ معاملات اقتصادی شود، به همراه خود تورم شدیدی را ایجاد خواهد کرد. به چند دلیل این روزها نگرانی از آب شدن این کوه یخ شدت یافته‌است. از طرفی از شهریور ۹۶ بانک مرکزی نرخ بهره را به‌صورت دستوری پایین آورد و از طرف دیگر مشکلات ارزی، قیمت ارز و به تبع آن قیمت سکه و زمین را بالا برده‌است. در چنین شرایطی محتمل است که مردم پول خود را از سپرده‌های بلندمدت خارج کنند و به بازارهای ارز و سکه و زمین روی بیاورند.

بیشتر