شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۱۶

 • عملکرد یک‌ساله پارلمان شهری

  پارلمان محلی پایتخت سال گذشته با رای میلیونی شهروندان تهرانی پس از سال‌ها به‌طور کامل پوست‌اندازی کرد. «رای» قاطع پایتخت‌نشین‌ها به «خانه‌تکانی اساسی در مدیریت شهری» همه کرسی‌های پارلمان محلی تهران را در اختیار نمایندگان جریان فکری «مخالف شهرفروشی» قرار داد. به‌طوری که با تغییر ترکیب ۲۱ نفره شورای شهر تهران در دوره پنجم، رویکردها و مسیر مدیریت شهری در دوره جدید نیز از ابتدا ریل‌گذاری شد.
 • از «نظریه» تا «عمل»

  دکتر علی دشتی عضو هیات علمی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی
  یک سال از دوره استقرار تیم جدید مدیریت شهری گذشته است. از این رو ارزیابی عملکرد شورای شهر پنجم طی یکسال گذشته و شناخت نقاط ضعف و قوت عملکرد آن می‌تواند چراغ راهی برای سه سال پیش‌رو باشد. اما برای ارزیابی عملکرد مجموعه‌ای همچون شورای شهر چند روش وجود دارد.
 • ارزیابی سه‌وجهی

  سهراب مشهودی کارشناس ارشد حوزه شهرسازی
  اگر اقدامات شورای شهر تهران را، به دو گروه تقسیم کنیم: اول: اقدامات نرم‌افزاری، مثل تشکیل «اتا‌ق‌های فکر»، تبادل آرا با صاحب‌نظران و متخصصان، کوشش برای تدوین برنامه‌های توسعه شهری، شفاف‌سازی و دیگر اقدامات مشابه، می‌توان نمره قبولی به آنها داد. گرچه در چگونگی بهره‌وری از این تبادل آرا و جذب افکار و اجرای آنها، جای ابهام فراوانی وجود دارد.
 • فقدان نگاه راهبردی

  سولماز حسینیون دکترای تخصصی طراحی شهری، دانشگاه ملبورن
  اکنون بحث شفافیت در مدیریت شهری از همیشه بیشتر مطرح می‌شود. حدود یک سال است که مردم شهرتهران با امید و آرزو سرنوشت شهر خود را به دست تیمی سپرده‌اند که به دلیل چالش‌های روزافزون، حساسیت‌ها بر عملکرد اعضای شوراها زیاد شده است.

بیشتر