آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۰۷

 • اثربخشی تحریم‌ها

  بیش از ۲۰۰۰ سال از اولین بار که تحریم به‌عنوان ابزاری سیاستی مورد استفاده قرار گرفت، می‌گذرد و هنوز هم با گذشت قرن‌ها، سیاستمداران معتقدند که می‌توانند به این وسیله نظرات خود را به کشورهای دیگر تحمیل کنند.
 • از «پریکلس» تا «پیونگ‌یانگ»

  کنث روگوف رئیس اسبق صندوق بین‌المللی پول گاردین
  شاید خبرهای چند ماهه اخیر درخصوص تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه، ایران و ترکیه مجددا فضای خوبی برای بحث پیرامون چگونگی اثرگذاری این استراتژی فراهم آورده باشد. پاسخی کوتاه برای این پرسش این است که تحریم‌های اقتصادی معمولا اثرات منفی ناچیزی دارند، حتی اگر در اثر این اعمال تحریم‌ها، اصول اخلاقی هم زیر پا گذاشته شوند. اما به‌هرصورت از آنجا که تحریم، نقش فزاینده‌ای در حکمرانی قرن بیست و یکم ایفا می‌کند، بد نیست که برای اثبات گزاره قبلی به بررسی میزان کارآیی آن در گذشته نگاهی بیندازیم.
 • هدف‌های هوشمند؟

  ورلد فایننس
  از اوایل دهه ۱۹۹۰ و پس از پایان جنگ سرد، تحریم‌های اقتصادی به‌عنوان یک ابزار در اجرای سیاست خارجی کشورها به شدت مورد توجه قرار گرفته است. در طول این مدت ایالات متحده، اروپا و سایر اقتصادهای توسعه‌یافته بیشتر از ۵۰۰ بار کشورهای دیگر را مورد تحریم قرار داده‌اند و به دنبال تاثیرگذاری در سطح بین‌المللی، بدون توسل به مداخلات نظامی بوده‌اند.
 • تاریخ جنگ اقتصادی

  اووری فریدمن فارن پالیسی
  تحریم، ابزار کند دیپلماسی، تاریخی به قدمت یونان باستان دارد، در ۴۳۲ قبل از میلاد زمانی که آتنی‌ها ممنوعیتی تجاری را به همسایه‌شان، شهر مگارا تحمیل کردند. از همان زمان است که تاریخ طولانی محاصره اقتصادی «دشمن» برای وادار کردن تغییر رفتار آغاز می‌شود. اما چطور این تاکتیک به تدریج به تحریم‌های هوشمند یا هدفمند امروزی از قبیل ممنوعیت تجارت تسلیحات، توقیف دارایی‌ها و ممنوعیت مسافرت شخصیت‌های کلیدی آنچنان که اکنون علیه سوریه و برخی کشورهای دیگر اجرا می‌شود تبدیل شد؟ این تحریم‌ها ممکن است مدرن تر و با لطمات انسانی کمتری باشد اما آیا نسبت به ۲۴۰۰ سال گذشته کارآمدتر هستند؟ تحریم‌های آتن که شهر مگارا را به تسلیم وادار نکرد و به آغاز جنگ‌های پلوپونزی منجر شد!

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر