آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۴۰

 • سیاست‌گذاری رفتاری

  هوای شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران وضعیت خوبی ندارد و سال به سال نیز بدتر می‌شود. تعداد روزهای سالم و ناسالم هوای تهران نشان از این واقعیت دارد.
 • شکاف بین آگاهی و عمل

  اميرمحمد تهمتن پژوهشگر اقتصاد رفتاري انديشكده مطالعات حاكميت و سياست‌گذاري دانشگاه صنعتي شريف
  پژوهش‌های بسیاری در حوزه اقتصاد رفتاری و روانشناسی اجتماعی نشان داده‌اند که مقوله رفتار مصرف‌کننده مساله‌ای پیچیده بوده و عوامل متعددی بر آن تاثیرگذار است.
 • طراحی سیاست‌های زیست‌محیطی

  زهرا موسوی پژوهشگر اقتصاد رفتاری و دانشجوی دکترای روانشناسی
  اقتصاد رفتاری یک حوزه مطالعاتی است که نشان داده میان فرضیه‌های اقتصاد متعارف درباره منطقی بودن انسان‌ها، خودخواه بودن آنها و ظرفیت نامحدود پردازش اطلاعات انسان‌ها با آنچه که در دنیای واقعی اتفاق می‌افتد، به‌صورتی سیستماتیک فاصله‌ای جدی وجود دارد.
 • تعدیل مصرف خانگی آب

  کوروش بهرنگ پژوهشگر اقتصاد محیط‌زیست
  در حالی که خشکسالی و کاهش منابع آب به‌واسطه تغییرات اقلیمی، چند سالی است که گریبان کشور را گرفته است، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیران حوزه آب، تامین آب مورد نیاز خانوارها است. یافتن مدلی موثر برای مدیریت تقاضای آب خانوارها نیازمند آن است تا مدیران مسوول به درک درستی از عوامل تاثیرگذار بر مصرف آب نائل شوند. با تجزیه و تحلیل عوامل رفتاری موثر بر مصرف آب می‌توان جای خالی مواردی را یافت که توجه به نقش آنها در مدیریت مصرف آب خانگی می‌تواند کارآمد باشد. در حالی که سیاست‌های قیمت‌گذاری نقش انکارناپذیری در مدیریت مصرف آب دارند، سیاست‌های غیر مادی مانند مشوق‌ها و استفاده از مداخلات رفتاری مانند هنجارهای اجتماعی نیز می‌توانند تاثیرات قابل توجهی بر کاهش تقاضا داشته باشند. بنابراین برای اعمال هر چه بهینه‌تر مداخلات رفتاری نیاز به شناخت هر چه بیشتر عوامل روانشناختی در رفتار انسان است.
 • مقایسه سه مکانیسم انگیزشی

  حسین محمدپور میر پژوهشگر اقتصاد محیط‌زیست
  در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴، پروفسور رابرت چیالدینی، نویسنده کتاب معروف «تاثیرگذاری»، یک مداخله رفتاری در شهر سن مارکوس ایالت کالیفرنیا و روی مصرف‌کنندگان خانگی انرژی، کمی پس از بحران انرژی الکتریکی سال ۲۰۰۰ ایالت کالیفرنیا به اجرا درآورد. مطالعات مقدماتی پروژه نشان داده بود که اکثریت اهالی کالیفرنیا از اهمیت صرفه‌جویی انرژی الکتریکی مطلع هستند، ۹۸ درصد اهالی اعلام کرده بودند که در حال صرفه‌جویی مصرف انرژی خانگی خود هستند و میزان مصرف انرژی همسایگان‌شان تاثیر کمی بر میزان مصرف آنها دارد. نکته قابل‌توجه این بود که این مداخله رفتاری مشخص کرد از میان چهار پیام «مصرف کمتر برای کمک به محیط زیست»، «مصرف کمتر برای صرفه‌جویی مالی»، «مصرف کمتر برای کمک به نسل‌های بعدی» و پیام «پیوستن به همسایگان برای کاهش مصرف انرژی»، افراد به میزان بسیار زیادی تحت تاثیر پیامی قرار گرفتند که تاکید می‌کرد همسایگان‌شان (و نه دیگر افراد جامعه که ناشناخته‌اند) در حال کاهش مصرف انرژی خود هستند.

بیشتر