شماره روزنامه ۴۵۲۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۳۲۶

 • نرخ دستوری ارز

  دوشنبه شب، ۲۰ فروردین بود که پس از پایان جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز، جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در برابر دوربین تلویزیون قرار گرفت و تصمیم جدید دولت را به اطلاع عموم رساند. اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار و تامین قطعی آن برای تمام کسانی که نیاز ارزی دارند، آن چیزی بود که از سوی دولت وعده داده شد.
 • تبعات معضلات ساختاری

  حسن خوشپور اقتصاددان
  این باور در میان برخی متفکران و صاحب نظران وجود دارد که سه شاخص در ذهن و انگیزه‌های عموم مردم یک کشور، دارای ارزش و منزلتی در حد حفظ ناموس است. مرزهای جغرافیایی و محدوده‌های تحت مالکیت حاکمیت ملی، موسیقی ملی(سرود ملی) و نرخ برابری پول داخلی نسبت به ارزهای خارجی سه شاخصی هستند که فارغ از ارزش‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برای عموم مردم ارزش و جایگاه حیثیتی دارد. هرگاه ذره‌ای از محدوده‌های جغرافیایی مورد تعدی قرار گیرد، هر فردجامعه با هر طرز تفکر و با هر عقیده در مقابل متعدی ایستادگی می‌کند. در هرنقطه‌ای از جهان به محض شنیدن موسیقی و سرود ملی، حتی مخالفان و مهاجران مخالف نظام سیاسی مستقر در کشور نیز به آن سرود و موسیقی ادای احترام می‌کنند و ارزش پول ملی نسبت به ارزهای خارجی، موجب افتخار و سربلندی افراد جامعه است.
 • تکرار الگوهای شکست خورده

  محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران
  واقعیت این است طی ماه‌های اخیر عملا شرایط به گونه‌ای رقم خورد که دولت را ناچار کرد تصمیمات ارزی اتخاذ کند که بعضا در گذشته، خود منتقد این نوع از سیاست‌گذاری بود. اینکه قیمتی به‌عنوان تک‌نرخی ارز اعلام شود ولی با اعلام اقلام مشمول، سایر تقاضاهای خارج از لیست اعلام شده را مورد بی‌توجهی قرار داد و راهی برای تامین این بخش ارائه نداد در نتیجه پذیرفتن بازار ارز رسمی را با شبهه جدی مواجه کرد.
 • مبانی تعیین قیمت

  علی اصغر سمیعی ظفرقندی رئیس پیشین کانون صرافان
  اینکه ۴۲۰۰ تومان قیمت صحیحی برای دلار آمریکایی در فروردین سال ۹۷ باشد یا نه، سوالی است که نیاز به محاسباتی دقیق دارد. یعنی ما باید یک قیمت پایه داشته باشیم مثلا قیمت ۷۰ ریال ‌ و زمان شروع محاسبه فرضا فروردین ۵۷ و نرخ تورم و بهره در طول این ۴۰ سال برای ما و کشور‌های حوزه دلار و البته با اضافه کردن تفاضل آن به نرخ پایه قیمت واقعی به دست می‌آید که البته شرط اصلی آن هم صحیح و واقعی بودن نرخ پایه است.
 • برندگان و بازندگان سیاست‌ جدید

  احسان جعفری باقرآبادی دکترای مالی دانشگاه تهران
  در حال‌حاضر بازار ارز در ابهام به‌سر می‌برد و تحلیل این بازار بسیار دشوار شده است و فعالان اقتصادی دچار سردرگمی شده‌اند و همه منتظرند ببینند اولا دلار ۴۲۰۰ تومانی بانک مرکزی تخصیص خواهد یافت یا خیر و ثانیا سهم و اولویت گروه‌های مختلف به چه نحوی تعیین می‌شود؛ اما به نظر می‌رسد بانک مرکزی و بانک‌های عامل حتی فرآیند مشخصی جهت تخصیص ارز ندارند و مرتبا برنامه‌ها و بخشنامه‌های گوناگونی ارائه می‌شود. از سوی دیگر نگرانی درخصوص چگونگی اجرای تصمیمات ترامپ درباره برجام عدم اطمینان را در بازار افزایش داده است و این بی‌ثباتی سیاسی به محیط ناامید و غیرفعال اقتصادی‌ دامن می‌زند.

بیشتر