آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۵۰

 • آینده قراردادهای نفتی

  حدود ۲ سال از اجرایی شدن برجام می‌گذرد و یکی از ماحصل‌های اصلی آن را باید در حوزه نفت جست‌وجو کرد. در دوران پسابرجام فروش نفت بدون محدودیت خاصی صورت می‌گیرد و ایران توانسته است مجددا سهم خود را از بازار جهانی نفت به‌دست آورد.
 • جا ماندن از بازیگران بزرگ

  سال‌هاست که اقتصاد کشور با رکودی مزمن و دردآور روبه‌روست که نتیجه آن رشد نرخ بیکاری به سطوح غیر قابل تحمل در کلیه بخش‌های اجتماعی وسقوط ارزش پول ملی است که به‌رغم انتظار کمک به صادرات و بهبود تراز بازرگانی کشور، فقر عمومی را توسعه و چشم‌انداز بازگشت به سطوح بالای تورم و گرانی را قوت بخشیده است.
 • سایه ریسک سیاسی بر قراردادها

  صنعت نفت پس از سال‌ها تحمل تحریم و محدودیت، مدتی است که به شرایط عادی خود در تولید و توسعه بازگشته است. با وجود این برخی تاخیر در امضای قراردادهای نفتی با شرکت‌های خارجی را دلیلی برای اثبات ناکارآمدی برجام از یکسو و عدم جذابیت الگوی جدید قراردادهای نفتی می‌دانند. دلایلی که از توجیه منطقی و قابل قبولی برخوردار نیستند.
 • اصلاح زیرساخت مقرراتی

  نتایج بررسی‌های انجام شده از سوی اقتصاددانان برای برون‌رفت از وضع اقتصادی موجود در دومین سمینار اقتصاد ایران، ضرورت تغییر نگرش فوری و بدون فوت وقت را در نگاه کلان به اقتصاد سیاسی کشور، بیش از پیش کرده، نتایجی که شاید شاه‌بیت آن این جمله است که اقتصاد ایران بر اثر انباشت مشکلاتی که در دهه‌های گذشته برای حل آن چاره‌اندیشی نشد از نظر تعداد و عمق مسائل در وضعیت تجربه‌نشده‌ای قرار گرفته است و به عبارت دیگر شاید برون‌رفت از وضع موجود به مراتب پیچیده‌تر از هر کشوری در گذشته و حال باشد.
 • هدف دوردست ۲۰۰ میلیارد دلاری

  یکی از افتخارات دولت دوازدهم و ماحصل دکترین سیاسی روحانی در پسابرجام، اجرایی شدن قراردادهای جدید نفتی به واسطه کاستن از ایران‌هراسی در میان سرمایه‌گذاران بزرگ بین‌المللی بوده است. شرکت فرانسوی توتال پس از گذشت حدود ۱۶سال و به‌ واسطه اجرای برجام وارد کشور شد و به گفته مدیرعامل این شرکت، از ریسک‌های ژئوپلیتیک ایران کاملا اطلاع داشته و حتی احتمال بازگشت تحریم‌ها و تغییرات مقررات را نیز به حساب آورده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر