آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۳۶

 • اعتراضات اقتصادی در جهان

  در سال‌های اخیر ناآرامی‌ها با انگیزه‌های مختلف در کشورهای جهان رخ داده و مسائل اقتصادی یکی از علل اصلی این ناآرامی‌ها بوده است. در آمریکا نابرابری‌های درآمدی و تبعیض، در خاورمیانه کاهش درآمدهای نفتی و مشکلات معیشتی، در برخی کشورهای اروپایی تداوم ناتوانی دولت‌ها در کاهش کسری بودجه و اصلاح نظام‌های بازنشستگی و در آفریقا، حکومت‌های مستبد که سبب رکود اقتصادی کشورشان شده‌اند نارضایتی مردم را در پی داشته‌اند.
 • برنامه‌های ترامپ علیه فقرا

  تصمیم‌هایی که دونالد ترامپ در یک سال اخیر اتخاذ کرده سبب نگرانی‌هایی در بین مردم آمریکا و نهادهای بین‌المللی شده و این احتمال پدید آمده که در سال جاری میلادی تحت تاثیر اقدامات دولت ترامپ، ناآرامی‌های اجتماعی در جامعه آمریکا شدت پیدا کند.
 • بحرانی متفاوت در ونزوئلا

  سال گذشته میلادی ناآرامی‌های شدید اجتماعی در ونزوئلا یکی از موضوعات خبرساز جهان بود. در بسیاری از موارد تظاهرات مردم به خشونت کشیده شد و رهبران مخالف رئیس‌جمهور، او را به ناتوانی در اداره امور متهم کردند و خواستار استعفای وی شدند. یکی از اتهام‌هایی که همواره به نیکولاس مادورو زده شده از میان بردن دموکراسی و ناکارآمدی در مدیریت اقتصاد این کشور نفت خیز بوده است.
 • پذیرش سیاست‌های ریاضتی در یونان؟

  در یک دهه اخیر یعنی از زمان آغاز بحران مالی و رکود اقتصادی سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ جهان، برخی اقتصادهای عضو منطقه یورو دچار مشکلات بزرگ مالی بوده‌اند و اکنون که مدتی است شرایط اقتصادی در این منطقه سامان یافته، آن کشورها به ویژه یونان در شرایط نامناسب باقی مانده‌اند. از سال ۲۰۰۸ ناآرامی‌های اجتماعی تحت تاثیر شرایط دشوار اقتصادی در برخی اقتصادهای منطقه وجود داشته و هنوز هم گاه شاهد ناآرامی‌هایی در اقتصادهای ضعیف‌تر اروپایی هستیم.
 • تردید تونس در اجرای اصلاحات

  در سال‌های اخیر ناآرامی‌های اجتماعی در تعدادی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا مشاهده شده است. درباره علل بروز این ناآرامی‌ها دیدگاه‌های مختلفی مطرح بوده است. یکی از این دلایل وضعیت نامناسب اقتصادی است.

بیشتر