آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۰۴

 • اصلاح نظام بانکی

  شهاب‌الدین رحیمی
  از اولین سال‌های برنامه سوم بانک بازنگری در قانون پولی و بانکی (مصوب ۱۳۵۱)کشور آغاز شد. اولین ویرایش لایحه بانک مرکزی در بهمن ماه ۱۳۸۶ و پیش‌نویس لایحه بانکداری در مهر ماه سال ۱۳۸۸ به دولت وقت ارائه شد. لوایح مذکور در کمیسیون‌های دولت هیچ‌گاه مطرح نشد.
 • زشت و زیبای طرح بانک مرکزی

  دکتر پویا ناظران اقتصاددان
  مجلس بررسی طرحی برای بازطراحی بانک مرکزی را آغاز کرده است. به‌طور کلی، طراحی صحیح حکمرانی مستلزم لحاظ کردن اهداف، ابزار و محدودیت‌های نهادی است. بانک مرکزی نهاد مجری سیاست‌گذاری پولی است. طراحی صحیح حکمرانی آن مستلزم تبیین هدف درست، در اختیار قراردادن ابزار سیاست‌گذاری پولی متناسب، فراهم کردن استقلال از سیاست‌گذار بودجه‌ای و دقت در اعمال مکانیسم‌های کنترلی است.
 • حل تعارض منافع بین دولت و بانک مرکزی

  سید علی روحانی پژوهشگر اقتصادی
  در مقام نقد طرح بانک مرکزی، پرسش‌های متعددی را می‌توان محور بررسی قرار داد که پاسخ به هر یک از آنها نیازمند نوشتار مستقلی است. از جمله:
 • الزام به رعایت استانداردهای حسابداری

  سیدمحمدرضا رضوی عراقی بازرس بانک مرکزی
  سرانجام مردادماه امسال، دولت پیش‌نویس لایحه اصلاح نظام بانکی را به منظور به‌روز‌رسانی قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال ۱۳۵۱ با عنایت به تغییرات اساسی و پیشرفت روابط پولی و بانکی کشور و با هدف تامین ثبات و سلامت نظام بانکی در چارچوب موازین شرعی و همچنین صیانت از حقوق سپرده‌گذاران به مجلس ارائه کرد. یکی از ویژگی‌های مهم این لایحه حرکت به سمت ارتقای استقلال بانک مرکزی و تقویت رویکرد نظارتی آن است. بدیهی است که بهبود و تقویت نظارت، مستلزم کسب اطلاعات شفاف و به تبع آن وجود تصویر روشنی از بانک‌ها است، به همین منظور بانک‌ مرکزی پیش از ارائه لایحه دولت به مجلس با ارائه صورت‌های مالی جدید با رویکرد همگرایی با استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS)‌ گامی مهم در راستای اصلاح نظام بانکی کشور برداشت و آنها را ملزم کرد تا صورت‌های مالی خود را برای سال‌های مالی ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ منطبق با چارچوب ابلاغ شده، تهیه و ارائه کند.
 • ۲۰ انتقاد از طرح اصلاح ساختار بانک مرکزی

  دکتر حسین درودیان اقتصاددان
  طرح اخیر مجلس برای بازطراحی ساختار بانک مرکزی یک کاربرد جامع از اصول و باورهای اساسی پولی جریان متعارف اقتصادی است؛ از استقلال بانک مرکزی در تمامی زمینه‌ها از جمله منتفی‌ ساختن امکان استقراض دولت گرفته تا اولویت تورم پایین و قرار دادن آن به‌عنوان مهم‌ترین هدف بانک مرکزی.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر