آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۹۹

 • پیشگیری و مدیریت بحران در زلزله

  یکشنبه شب هفته گذشته زلزله‌ای به بزرگای ۳/ ۷ ریشتر پهنه غربی کشور را لرزاند. زلزله‌ای که مرگبارترین زلزله سال ۲۰۱۷ در جهان و بزرگ‌ترین زلزله ربع قرن اخیر در ایران لقب گرفت.
 • چهار عنصر «تاب‌آوری شهری»

  دکتر علی نوذرپور رئیس جامعه مهندسان شهرساز
  شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت ۲۱:۴۸ روز یکشنبه مورخ ۲۱/ ۸/ ۱۳۹۶ زمین‌لرزه‌ای با بزرگی ۳/ ۷ ریشتر، حوالی شهر ازگله واقع در استان کرمانشاه ثبت و تعیین مکان کرده‌اند. زلزله مذکور به نقاط شهری و روستایی ۷ شهرستان سرپل‌ذهاب، اسلام‌آباد غرب، ثلاث‌باباجانی، گیلانغرب، قصر شیرین، دالاهو و جوانرود از استان کرمانشاه آسیب جدی وارد کرده است.
 • استقرار نظام یکپارچه اطلاعات

  دکتر پارسا ارباب عضو هیات علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران
  گسترش ابزارها و تکنولوژی‌های نوین تحلیلی، این امکان را در اختیار برنامه‌ریزان و مدیران قرار داده تا با شناخت عمیق‌تر نسبت به مهار بحران و ایجاد آمادگی‌های لازم اقدام کنند.مهم‌ترین مساله هنگام وقوع هر بحران، فراهم بودن اطلاعات فضایی و در دسترس قرار دادن آن برای تمامی بخش‌های مرتبط است.هدف از مدیریت بحران، پیشگیری، ایمن‌سازی و دستیابی به راه‌حلی رضایت‌بخش، برای برطرف کردن شرایط غیرعادی، به طریقی است که منابع و ارزش‌های اساسی حفظ شوند.
 • زنجیره مقصران را فراموش نکنیم

  امیرحسین مفید عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان مسکن
  زلزله کرمانشاه بار دیگر افکار عمومی و حاکمیت را از غفلت بی‌تدبیری، ساده انگاری و نادیده گرفتن واقعیت‌ها و اصول مهندسی بیدار کرد و همانند زلزله‌های ویرانگر رودبار و بم، جراحت غیرقابل انکاری بر پیکره این کشور و جامعه وارد کرد. طبق روال زلزله‌های گذشته هر سازمان یا دستگاه مسوولی برای مدت کوتاهی به دنبال مقصر جلوه دادن و متهم کردن یکدیگر فقط در پی رفع اتهام از خود هستند و به علت در هم تنیدگی مسائل کلان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و همچنین ساختار کلان بخش‌های تخصصی و مهندسی نتیجه و عبرتی حاصل هیچ‌یک از گروهای ذی‌نفع، شامل مردم، متخصصان و دولتمردان نخواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر