آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۹۷

 • رکوردداران جهانی تورم

  امیر جهانی
  از گذشته تاکنون کنترل نرخ تورم و بیکاری یکی از دغدغه‌های مهم تمام کشورها بوده است. درواقع تمام دولت‌ها با هرمشی فکری سعی دارند تا شاخص‌های مهم اقتصادی خود نظیر نرخ تورم و بیکاری را با سایر متغیرهای اقتصادی متعادل و متناسب کنند.
 • شیب قیمت‌ها در اهرام ثلاثه

  رویترز
  در ماه‌های اخیر بازار داخلی مصر در حال کنار آمدن با اثرات افزایش قیمت انرژی و سوخت بود که از اوایل سال میلادی زیاد شده و از شتاب صعودی شاخص‌های مهم در تورم کاسته است.سازمان آمار مصر اعلام کرده است که تورم نقطه به نقطه شهری از ۹/ ۳۱ درصد در آگوست به ۶/ ۳۱ درصد در سپتامبر کاهش یافته است. بانک مرکزی نیز اعلام کرده است که تورم هسته (که مواردی همچون غذا و سوخت در آن لحاظ نمی‌شود) از ۸۶/ ۳۴درصد به ۲۶/ ۳۳درصدکاهش پیدا کرده است.این در حالی است که تورم مصر از ماه نوامبر سال گذشته میلادی یعنی همزمان با کاهش یارانه سوخت به‌منظور اصلاحات اقتصادی در این کشور و نیز بازپرداخت وام ۱۲ میلیارد دلاری به صندوق بین‌المللی پول، به طرز سرسام‌آوری افزایش پیدا کرده؛ ضمن اینکه کاهش ارزش پول این کشور هم بدون تاثیر نیست.
 • دو عبرت آرژانتینی

  مارتین فلدستین مجمع جهانی اقتصاد
  چندی پیش که در آرژانتین حضور داشتم به جرات می‌توانم بگویم که به وضوح قدرت ویرانگر تورم بالا را مشاهده کردم. تورم امروزه چیزی بالای ۲۰ درصد است و نسبت به تخمین ۴۰ درصدی سال گذشته کاهش بسیار خوبی داشته است. بانک مرکزی آرژانتین در نظر دارد جلوی مسیر انفجاری تورم این کشور را بگیرد و رسیدن تورم به ۵ درصد را برای سال ۲۰۲۰ هدف‌گذاری کرده است.
 • صدرنشینان فلاکت

  بلومبرگ
  : اگر سال ۲۰۱۶ سالی همراه با شوک‌های سیاسی بود، امسال سالی بود که کشورها خودشان را متاثر از تاثیرات اقتصاد جهانی می‌دیدند.شاخص فلاکت بلومبرگ که ترکیبی است از چشم‌اندازهای تورم و بیکاری کشورها، نشان می‌دهد که ونزوئلا برای سومین سال متوالی به‌دلیل مواجهه با مشکلات اقتصادی و سیاسی، فلاکت‌زده‌ترین کشور جهان در این رده‌بندی است.
 • اندازه‌گیری ابرتورم زیمبابوه

  استیو هانکه فوربس
  در نوامبر سال ۲۰۰۸ زیمبابوه دومین ابرتورم تاریخ را تجربه کرد و نرخ تورم در این کشور به میزان ۷/ ۸۹ ضرب در ۱۰ به توان ۲۱ رسید.در آن مقطع قیمت‌ها هر ۷/ ۲۴ ساعت دوبرابر می‌شد. طی سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۷ که ابرتورم مردم زیمبابوه را به خاک سیاه نشانده بود بانک مرکزی این کشور از انتشار هر گونه اطلاعات اقتصادی نظیر نرخ تورم پرهیز می‌کرد. به همین خاطر تحقیقات من و تیم همکارانم از دانشگاه جانی هاپکینز امروزه تنها منبع قابل استناد از تجربه ابرتورمی آن سال‌ها در زیمبابوه است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر