آرشیو روزنامه شماره ۴۱۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۵۷

 • کابوس آمریکا

  امیر جهانی
  دونالد ترامپ، پس از تکیه بر صندلی ریاست جمهوری، بر خلاف ادعاهای دوره مبارزات انتخاباتی، قدم به قدم از مواضع خود فاصله گرفته است، به نحوی که حتی در برخی زمینه‌ها، موضع خود را به‌طور کامل تغییر داده است.
 • شباهت‌های سندرز و ترامپ

  هوارد گلکمن فوربس
  سناتور برنی سندرز و رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارند که احتمالا هیچ کدامشان حاضر به پذیرفتن این واقعیت نیستند. برای نمونه هر دو طرح‌های بلندپروازانه و بزرگی دارند که بودجه اجرایی شدن آن را ندارند. سندرز می‌خواهد محدودیت سنی طرح بیمه افراد بالای ۶۵ سال را بردارد و آن را همگانی کند. ترامپ کاهشی تاریخی در مالیات را می‌خواهد اجرا کند.
 • غیر قابل ‌اعتمادترین رهبر جهان

  ریچارد ویکی Pew Research Center
  گرچه ترامپ تنها چند ماه است که در کاخ سفید مستقر شده، ریاست‌جمهوری وی تاثیر عمده‌ای بر نگاه به ایالات متحده در جهان داشته است. بسیاری از سیاست‌های کلیدی وی در سراسر جهان غالبا غریب هستند و رتبه‌بندی ایالات متحده در بسیاری از کشورها کاهش یافته است. براساس نظرسنجی مرکز پژوهشی PEW که ۳۷ کشور جهان را شامل می‌شود، تنها ۲۲ درصد مردم به سیاست‌های بین‌المللی ترامپ اعتماد دارند. این عدد، تفاوت عمده‌ای با سال‌های آخر ریاست‌جمهوری باراک اوباما دارد، زمانی که ۶۴ درصد مردم به نقش وی برای هدایت آمریکا در جهان باور داشتند.
 • اصلاحات غیرعملی در مالیات‌ها

  شان تالی فورچن
  وزارت خزانه‌داری دولت ترامپ اعلام کرده است که با هدف کاهش این بار از دوش طبقه متوسط و شرکت‌های تجاری قصد ایجاد اصلاحاتی در نظام مالیاتی این کشور دارد. این ایده از طریق کاهش نرخ و ساده‌سازی طبقات مالیاتی صورت می‌گیرد که ارائه دهندگان طرح، آن را موتور محرک اقتصاد آمریکا قلمداد می‌کنند که موجب بزرگ شدن کیک اقتصاد این کشور خواهد شد. رشد مازاد اقتصادی که در ادامه موجب خواهد شد، در چرخه‌های اقتصادی، درآمد بیشتری نسبت به نرخ‌های بالای کنونی مالیاتی، نصیب وزارت خزانه‌داری‌ کند. در ایام رقابت‌های انتخاباتی، اعضای کارزار انتخاباتی ترامپ مدعی بودند که ترکیبی از قوانین و سیاست‌های مبتنی بر کاهش مالیات بر درآمد، آزادسازی، حمایت از تولید داخلی و سرمایه‌گذاری در زیرساخت به‌طور قابل توجهی به افزایش رشد اقتصادی و ایجاد شغل منجر خواهد شد.
 • سردرگمی در سیاست خارجی

  بلومبرگ
  ترامپ در سخنرانی چند روز پیش خود در سازمان ملل از سران کشورها دعوت کرد تا علیه ایران و کره شمالی اقدام کنند. این دو هدف اصلی به نوعی شامل دعوت به ایستادن در کنار آمریکا در مقابل کره شمالی و نیز مقابله با برنامه هسته‌ای ایران می‌شود. ترامپ پیش‌تر در دو اجلاس بزرگ اروپایی دیگر نیز شرکت و مواضع خود را تا حدودی بیان کرده است. در همین زمینه رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در حال مشورت با متحدان خود در اروپا است تا پیرامون موضوع سخت‌تر شدن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران آن هم چند هفته پیش از آنکه ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید کند، به جمع‌بندی لازم برسد. توافقی که ترامپ تاکنون بارها از آن به‌عنوان بدترین توافق تاریخ آمریکا نام برده است.

بیشتر