آرشیو روزنامه شماره ۴۰۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۰۵۳

 • پاسخ ملت به پوپولیسم

  ایران از زلزله پوپولیسم جان سالم به در برد، همچون مردم فرانسه که ۲۰ سال بعد از رقابت ژاک شیراک و ژان لوپن، به فرزند پوپولیست وی نیز «نه» گفتند. زلزله‌ای که آمریکا را در انتخابات اخیر در هم کوبید، نتوانست خسارتی به ساختار سیاسی ایران وارد کند. در انتخابات سال ۹۶ مجددا شاهد ارائه وعده‌هایی از جنس سیاست‌های پرداخت مستقیم بودیم که از چند برابر کردن یارانه صحبت به میان می‌آوردند. ایجاد اشتغال را بدون کار کارشناسی شده و در نظر گرفتن پیش‌نیازهای مالی فریاد می‌زدند. همچنین در زمینه روابط خارجی، نسبت به گسترش روز‌افزون آن انتقاد داشتند و افزایش ارتباط با سایر کشورها را به وابستگی کشور تعبیر می‌کردند.

 • گریز از دام عوام‌فریبی

  حسین عبده تبریزی/ اقتصاددان

  انتخابات سال ۱۳۹۶ بار دیگر همه‌ ما را بر سر دو راهی انتخابات سال ۱۳۸۴ کشاند و دوباره ممکن بود همان اشتباهی را مرتکب شویم که احمدی‌نژاد را بر هاشمی‌ رفسنجانی ترجیح داد. دوباره روحانی را نماینده‌ چهار درصدی‌ها و مستکبرین کردند و رقیبش را ۹۶ درصدی و حامی فقرا و ضعفا. پوپولیسم دوباره به جان مردم افتاد که جامعه‌ ایرانی را پاره پاره کند. ملت ایران نباید همان اشتباه را دوباره تکرار می‌کرد و نکرد.

  همه‌ ما وحشتی عمیق از پوپولیسم داشتیم و از بازگشت آن در هراس بودیم؛ با بخت بلند، برای بار دوم در تاریخ معاصر کشور، از دام آن گریخته‌ایم.

 • عبور شجاعانه از بزنگاه تاریخی

  حسن خوشپور

  مدیرسابق دفتر امور بنگاه‌ها و خصوصی‌سازی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

  ۱- در سال ۱۳۹۲، پیامدهای ۸ سال عملکرد دولت‌های نهم و دهم از یکسو و از سوی دیگر تاثیر تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور، اقتصاد ایران را زمین‌گیر و در مرز فروپاشی قرار داده بود. به‌رغم آنکه دولت‌های نهم و دهم برخوردار از حمایت‌های کامل سیاسی و اقتصادی از سوی همه نیروهای موثر و قدرتمند کشور و همچنین درآمدهای ارزی سرشار ناشی از صادرات نفت‌خام در بازارهای بین‌المللی بود، اقتصاد ایران دچار عارضه‌های سنگینی نظیر تورم همراه با رکود، توقف فرآیندهای تولید صنعتی داخلی، هجوم واردات محصولات مختلف، قطع ارتباط بین‌المللی بانکی، پولی و مالی و هرج و مرج در مدیریت و تصمیم‌گیری بود.

 • بلوغ اجتماعی فرارسیده است؟

  محمد ماشین‌چیان

  سردبیر مجله اینترنتی بورژوا

  این طور که من می‌فهمم اینگونه جا افتاده که ساحت سیاست جاى هرکسى نیست. مملکت دو قسمت است؛ مردم عادى که اگر موقع راه رفتن به‌حال خود رهایشان کنیم محکم به دیوار خواهند خورد و دسته دوم کدخدایانى که باید دست مردم را گرفته، نان سر سفره‌شان گذاشته و ایشان را در مسیر زندگى هدایت کنند. چنین برداشتى می‌تواند خدمتگزاران کم‌تجربه‌ترِ مردم را به اشتباه بیندازد. به‌خصوص آنها که فرصت استخوان خرد کردن زیر آسیاب خدمت به مردم را پیدا نکرده و به دلایل مختلف- از بد حادثه، با نیت خیر یا به طمع جاه و مقام، نتیجه‌اش فرقى نمی‌کند- براى کرسى ریاست جمهورى خیز برداشته بودند؛ کافى است به رویکرد نامزدها نگاهى بیندازیم تا این موضوع را به وضوح مشاهده کنیم.

 • توسعه ایران در گرو عقلانیت

  امیرحسین خالقی

  دکترای سیاست‌گذاری عمومی دانشگاه تهران

  رثبارد از اقتصاددانان بنام مکتب اتریش زمانی گفته بود اینکه پاسداری از اخلاق را به دولت بسپاریم، مثل این است که روباه را مسوول نگهبانی از مرغ‌ها کرده باشیم! او به خوبی می‌دانست که منطق عمل دولت سیاسی است، حرف از توازن نیروها و قدرت است، شوخی است فکر کنیم می‌توان از دولت انتظار اخلاقی عمل کردن داشت و این هم ربطی به این یا آن دولت ندارد. دست‌کم از زمان ماکیاولی می‌دانیم که سیاست‌ورزی عرصه‌ای مستقل از اخلاق است و ژست‌های اخلاقی اهالی سیاست را نباید جدی گرفت.

بیشتر