آرشیو روزنامه شماره ۴۰۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۰۴۶

 • اقتصاد رفتاری - ۲۶ اردیبهشت ۹۶

  اقتصاد رفتاری یک شاخه از علم اقتصاد است که بیشتر بر مبنای گونه‌های واقعی‌تر روان‌شناسی استوار شده است. اندیشمندان اقتصاد رفتاری، روان‌شناسی مبتنی بر شناخت را وارد حوزه اقتصاد کردند. یکی از مهم‌ترین نتایج و دستاوردهای اقتصاد رفتاری این است که مردم اغلب قادر به تحلیل موقعیت‌ها و وضعیت‌هایی نیستند که به محاسبه احتمال نیاز دارد. مردم اغلب باتوجه به نمونه‌های اندک به نتایجی دور از واقعیت می‌رسند. در اقتصاد رفتاری، رفتار انسانی در وضعیت‌هایی مشابه وضعیت بازار یا به تقلید از بازار بررسی می‌شود، مثلا بررسی رفتار انسان در انواع مختلف حراجی‌ها یا در حالتی که انحصارات دولتی طبق قانون لغو یا خصوصی‌سازی شود.

 • لنگر رفتاری چیست؟

  کوروش بهرنگ

  دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی محیط‌زیست دانشگاه صنعتی شریف

  در دنیای پرمشغله امروز بسیار پیش می‌آید که ما زمان کافی برای تجزیه و تحلیل دقیق مسائل نداشته باشیم. هنگامی که ما باید در مورد موضوعی قضاوت کنیم یا حدسی بزنیم (مانند حدس زدن سن یک بازیگر معروف یا فاصله بین تهران تا اردکان) ما از قواعد سرانگشتی کمک می‌گیریم. اگر چه قواعد سرانگشتی می‌توانند بسیار مفید باشند، استفاده از آنها نیز می‌تواند به سوگیری‌های سیستماتیک منجر شود.

 • توجیه تصمیمات نادرست

  امیر محمد تهمتن

  محقق اقتصاد رفتاری در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف

  در علم اقتصاد، رفتار یا انتخاب به‌عنوان نتیجه بهینه‌سازی مطلوبیت در نظر گرفته می‌شود، به این معنا که اقتصاددانان فرض می‌کنند انسان‌ها با داشتن اطلاعات کامل از ترجیحات خود و قیود مختلفی که با آن روبه‌رو هستند و همچنین با پردازش و استفاده بدون سوگیری از همه اطلاعات در دسترس، تصمیمی را اتخاذ می‌کنند که برایشان بیشترین لذت را داشته باشد. با این حال، آگاهی از این موضوع که انسان‌ها «به‌طور طبیعی» همچون انسان‌های عقلایی، همان‌گونه که در علم اقتصاد ترسیم شده‌اند، تصمیم‌گیری نمی‌کنند، با توجه به یافته‌های اقتصاد رفتاری در حال افزایش است.

 • زیان‌گریزی ذاتی

  زهرا موسوی

  دانشجوی دکترای روانشناسی دانشگاه تبریز و محقق در حوزه اقتصاد رفتاری

  شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که برای تماشای فیلمی مسیری طولانی را بروید، پول نسبتا قابل توجهی را هزینه کنید، ترافیک را به جان بخرید، پروژه‌ای که باید فردا تحویل دهید را فراموش کنید و بعد از گذشت نیم ساعت از شروع فیلم، بفهمید که در حال تماشای فیلمی هستید که ابدا باب میل شما نیست. حالا شما می‌مانید و همه هزینه‌هایی که کرده‌اید و تصمیمی درباره‌ ماندن و رفتن! عموم ما در این حالت تا انتهای فیلم می‌نشینیم، شاید به این دلیل که احساس می‌کنیم هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌ایم و شاید به این دلیل که قصد توجیه انتخاب‌های گذشته خود را داریم و دوست نداریم تصویر مثبتی که از خود داریم را حتی پیش خودمان مخدوش سازیم (مفهومی که در روانشناسی تلاشی برای حفظ «تصویر خود» نامیده می‌شود).

بیشتر