آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۳۹۴۷

 • برنامه ششم توسعه - ۱۲ دی ۹۵

  قوانین مربوط به برنامه های توسعه از مهم‌ترین قوانین و اسناد بالادستی کشور هستند که به چگونگی تخصیص منابع کشوربرای مدت ۵ سال در بخش های مختلف می‌پردازند. سال ۹۴ سال پایانی برنامه پنجم توسعه بود که با توجه به نیاز بررسی بیشتر لایحه برنامه ششم و همچنین ارائه احکام برنامه به جای لایحه آن در سال ۹۴ از سوی دولت، برنامه پنجم یک سال دیگر نیز تمدید شد. این مساله موجب شد تا نمایندگان مجلس در طول بررسی لایحه برنامه ششم بندهای مختلفی به آن بیفزایند که مجموع اعتبار مورد نیاز برای طرح های پیش‌بینی‌شده بیش از ۵۰۰میلیارد دلار است.

 • اسناد متناقض در تدوین برنامه

  حسن خوشپور
  مدیرسابق دفتر امور بنگاه‌ها و خصوصی‌سازی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

  طبق گزارش کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه، لایحه برنامه ششم در ۱۴۴ ماده و ۱۷ جدول از سوی کمیسیون مذکور تنظیم و تمام مفاد آن در ۶ عنوان حوزه فرابخشی، ۱۳ عنوان حوزه بخشی(اقتصادی) و موضوعی و یک بخش هم مربوط به نظارت و ارزشیابی طبقه بندی شده است. رئیس کمیسیون هم اعلام کرده است که در تنظیم لایحه از نظرات کارشناسی سازمان برنامه و مرکز پژوهش‌ها و دیگر نهادهای تخصصی مربوط بهره مند بوده است.

 • مشت‌های واقعیت!

  امیرحسین خالقی
  دکترای سیاست‌گذاری عمومی دانشگاه تهران

  مایک تایسون، مشت‌زن معروف، گفته بود همه تا زمانی که نخستین مشت به‌صورتشان نخورده است، برای بردن برنامه دارند. مقصود مرد تنومند این بود که برنامه‌ها در مواجهه با واقعیت‌ها تا چه اندازه ناموفقند و آنچه روی کاغذ پیش‌بینی می‌شود با آنچه در عمل روی می‌دهد، زمین تا آسمان تفاوت دارند. هرچقدر افق و قلمرو برنامه‌ها گسترده‌تر برگزیده شود، کار دشوارتر هم می‌شود. امروزه با افزایش شتاب تغییرات، بسیاری حتی در امکان برنامه‌ریزی برای کسب و کارهای خصوصی در افق‌های بیش از دو سال هم تردید دارند، برنامه پنج ساله برای توسعه کشور که جای خود دارد.

 • نقطه‌ای روشن در فضای تاریک

  شهرام حلاج
  پژوهشگر معاملات عمومی و طرح‌های عمرانی

  وقتی مجموعه‌ احکام قانون‌های پنج‌ساله‌ برنامه‌‌های توسعه‌ کشور را بررسی می‌کنیم، مشاهده می‌کنیم که ساختار یک «برنامه» برای حرکت از یک «نقطه‌ روشن موجود» و تجمیع و تمرکز امکانات برای رسیدن به یک «نقطه‌ روشن و ممکن مطلوب و مورد اجماع» را ندارند. «قانون برنامه‌ ششم» نیز به‌راستی کشکولی از احکامی متنوع است؛ مجموعه‌ احکامی که برآیند خواسته، نیت، توان، تجربه، دانش، روش، منش، حوصله و فرصت اشخاص متعدد در بستر سازوکارهای اداری، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و در فضای مهارت‌های تفکر، حل مساله، مطالعه، گفت‌وشنود، رای‌گیری و اجماع‌سازی «ما» (یعنی ایرانیان سال ۱۳۹۵) است.

 • تکرار تجربه شکست‌خورده

  سید مرتضی افقه
  عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز

  کلیات برنامه ششم توسعه کشور اخیرا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و احتمالا از سال ۹۶ مبنای فعالیت و اقدامات دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها قرار می‌گیرد. برنامه‌ریزان و تصویب‌کنندگان امیدوارند در پایان سال پنجم به اهدافی که در برنامه دیده شده، برسند یا به آنها نزدیک شده باشند. با این وصف، دقت در مفاد برنامه خوش‌بینی لازم را برای توفیق در دستیابی بلندمدت به اهداف تعیین شده، به همراه ندارد. در واقع برنامه‌های توسعه (از جمله این برنامه) را باید بسان نسخه‌هایی تلقی کرد که برای بیمارانی که از دردهای متعدد رنج می‌برند، تجویز شده‌اند.

بیشتر