شماره روزنامه ۴۵۴۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۳۴۸۲

 • اقتصاد بریتانیا پس‌از انتخابات

  حمیدرضا آریان‌پور: نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا همه را شگفت‌زده کرد تا بازارها نیز واکنش غیرمنتظره‌ای به آن داشته باشند. تا چند ساعت پیش از برگزاری انتخابات، نظرسنجی‌ها حکایت از تشدید احتمال تشکیل «پارلمان معلق» داشتند؛ اما حزب محافظه‌کار نه تنها بزرگ‌ترین حزب پارلمان شد، بلکه اکثریت مطلق را نیز در دست گرفت تا دیگر نیازی به ائتلاف با احزاب دیگر نداشته باشد.

  انتخابات روز پنج‌شنبه برگزار شد و شاخص‌های بازارهای سهام روز جمعه با جهش مواجه شدند. بسیاری از رسانه‌ها دلیل این جهش را سیاست‌های اعلامی حزب محافظه‌کار برای حمایت از کسب‌و‌‌کار اعلام کردند؛ اما دوره دوم نخست‌وزیری دیوید کامرون احتمالا دوره ساده‌ای نخواهد بود.

 • پیش‌بینی‌های بی‌ارزش

  جان تمنی

  دبیر اقتصاد سیاسی فوربس و دبیر بخش بازار در ریل کلیر

  پس از پیروزی مطلق و کاملا غیرمنتظره محافظه‌کاران در انتخابات هفته گذشته، شاخص فوتسی ۱۰۰ شاهد رشد ۳/ ۲ درصدی بود. نکته قابل توجه این خیز ادامه‌دار بودن آن بود. در آن سوی اقیانوس اطلس میانگین صنعتی داو جونز با این فرض که الگوی انتخاباتی بریتانیا در سال ۲۰۱۶ در آمریکا بازتاب خواهد یافت، ۵/ ۱ درصد رشد کرد. بازارها همیشه به احتمالات آینده واکنش نشان می‌دهند، نه گذشته و حال.

  بنابراین در حالی که فعلا در مورد اشارات سیاسی انتخابات بریتانیا جوهر مصرف می‌شود، بحث کمتری درباره درس‌هایی که پیروزی محافظه‌کاران برای اقتصاد و بازار دارد، مطرح می‌شود.

 • ۷ واقعیت اقتصادی در بریتانیا

  متیو ایگلسیاس

  دبیر اجرایی واکس

  حزب محافظه‌کار بریتانیا تحت رهبری دیوید کامرون، پیروزی بزرگی را در انتخابات پارلمانی سراسری هفته گذشته به‌دست آورد و اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمانی و اختلاف زیادی در کل آرا نسبت به حزب کارگر را به‌دست آورد، دو موضوعی که هیچ یک توسط نظرسنجی‌ها پیش‌بینی نشده بود.

  برای آمریکایی‌هایی که از لنز کینزین‌های منتقد سیاست‌های ریاضتی کامرون و پیگیر سیاست داخلی بریتانیا هستند، نتایج انتخابات همراه ناباآوری است، اما آیا اقتصاد بریتانیا واقعا عملکرد خوبی داشته که کامرون چنین آرایی را از آن خود کرده است؟

  واقعیت کمی پیچیده‌تر از این است.

 • از شادی تا نگرانی

  مارک تامپسون

  دبیر بین‌الملل سی‌ان‌ان مانی

  سرمایه‌گذاران در بریتانیا روز جمعه با شگفتی پیروزی دیوید کامرون از خواب بیدار شدند و این نتیجه را جشن گرفتند. شاخص فوتسی ۱۰۰ لندن بیش از ۲ درصد رشد کرد و پوند که روز پنج‌شنبه مقابل دلار یک درصد رشد کرده بود، روز جمعه نیز به تقویت خود ادامه داد.
  ایوانا کوتوسووا

  نویسنده سی‌ان‌ان مانی

  به دست آوردن اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان توسط محافظه‌کاران تنها ۲۴ ساعت قبل از انتخابات دور از ذهن به‌نظر می‌رسید تا این پیروزی نگرانی‌های بازارها را آرام کند؛ بازارهایی که روزها یا هفته‌ها عدم‌قطعیت را در فکر اینکه چه کسی اداره پنجمین اقتصاد بزرگ جهان را به دست خواهد گرفت، تجربه کرده بودند.

 • جهش انتخاباتی بازارها

  لوئیس وودهیل

  نویسنده فوربس

  بازارهای سهام ایالات‌متحده روز جمعه با جهشی روبه‌رو شدند که شاخص داو جونز را ۵/ ۱ درصد بالا برد. بسیار گفته شد که این جهش ناشی از آمار اشتغال‌زایی آمریکا در ماه آوریل بود، آماری که در بهترین حالت متوسط بودند، اما دلیل اصلی این رشد نتیجه انتخابات بریتانیا بود. محافظه‌کاران که قول کاهش مالیات را داده بودند پیروزی‌ قاطع بر تمام دیگر احزاب کسب کردند، احزابی که نوید مبارزه با نابرابری از طریق افزایش مالیات ثروتمندان را داده بودند.

  جود وانیسکی، مولف «دنیا این گونه کار می‌کند»، از پیروزی محافظه‌کاران شگفت‌زده نشد.

 • استرلینگ نمایشگر بهتری است

  اکونومیست: آیا انتخابات عمومی بریتانیا تاثیر بزرگی بر بازارهای سهام دارد؟ پاسخ مثبت است، اما گاهی. این امر بیشتر به این بستگی دارد که نتایج انتخابات تا چه میزان با انتظارها همسو بوده‌است. واضح‌ترین مورد، انتخابات سال ۱۹۹۲ است، وقتی که نظرسنجی‌ها نشان می‌دادند محافظه‌کاران برای پیروزی دوباره کار سختی پیش رو خواهند داشت، اما با پیروزی عجیب جان میجر قیمت‌ها در بازار سهام رو به افزایش گذاشتند. در سال ۱۹۹۷، انتخاب تونی بلر به عنوان نخست وزیر بریتانیا مشخص بود، اما اتفاق عجیب در روز بعد افتاد که مسوولیت سیاست پولی به «بانک انگلستان» واگذار شد و حزب کارگر به این طریق توانست اعتماد سرمایه گذاران را جلب کند.

بیشتر