شماره روزنامه ۴۵۵۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۴۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۳۴۶۵

 • کاهش رشد اقتصادی چین - ۳ اردیبهشت ۹۴

  حمیدرضا آریان‌پور: چین بار دیگر با انتشار آماری بد توجه همه را به دومین اقتصاد بزرگ جهان جلب کرده است. داده‌های گزارش اداره ملی آمار چین نشان می‌دهد اژدهای آسیا در نخستین فصل سال ۲۰۱۵ میلادی ۷ درصد رشد داشته است که کمترین رشد فصلی این کشور در ۶ سال گذشته است. رشد ۷ درصدی برای بسیاری از کشورها آرزویی دست‌نیافتنی است، اما برای کشوری پرجمعیت که زمانی رشدهای دو رقمی داشته، می‌تواند عامل نگرانی باشد. مساله این است که برخی حتی به این آمار نیز اعتماد ندارند و می‌گویند نرخ رشد واقعی چین کمتر از این مقدار است.

 • انقلاب آرام چین در سه حوزه

  اکونومیست در مورد چین، بیشتر تصورات مشهور از آن بدبین‌ها است. ارقامی که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد رشد این کشور به شدت افت کرده و تورم هم رو به کاهش گذاشته است چراکه اقتصاد چین درگیر رکود املاک است و تولید کارخانه‌ای نیز به کمترین میزان از روزهای تاریک بحران مالی جهانی رسیده است. در سه ماه نخست سال ۲۰۱۵، تولید ناخالص ملی چین «تنها» ۷ درصد رشد کرده است. (نسبت به مدت مشابه سال گذشته) رشد در سال ۲۰۱۵ احتمالا ضعیف‌ترین حد در ۲۵ سال گذشته خواهد بود. هراس فزاینده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه چین پس از دهه‌ها خیز اقتصادی حالا به زمین بخورد.

 • چین اقتصاد جهان را به زیر می‌کشد؟

  هیزل شفیلد گزارشگر ارشد ایندیپندنت خیز چین به عنوان یک ابرقدرت اقتصادی این سوال را همراه خود آورده بود که در صورتی که غرب بخواهد به مناطق شرقی دسترسی داشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد. حالا سوال دیگری هم مطرح است. چین هنوز در حال رشد است، اما با سرعت بسیار کمتری به رشد خود ادامه می‌دهد تا اکنون پرسش‌هایی درباره تاثیرات کاهش رشد چین پرسیده شود. رشد ۷ درصدی در سه ماه نخست سال ۲۰۱۵ به معنای ثبت کمترین رشد در ۶ سال گذشته است. چین در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۴ معادل ۳/ ۷ درصد رشد کرده بود و این کاهش چیز جدیدی نیست.

 • دوره گذار بدون سکته؟

  متیو فیلیپس نویسنده اقتصادی کوارتز رشد چین، موتور مهم رشد اقتصاد جهان به سرعت در حال آرام گرفتن است. این امر واقعا در حال اتفاق افتادن است. همین چند روز پیش، اداره ملی آمار چین گزارش کرد که رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماه اول سال ۲۰۱۵ به ۷ درصد رسیده است که آرام‌ترین رشد در ۶ سال گذشته است. برخی تحلیلگران معتقدند که هماهنگی قابل توجه میان نرخ رشد اعلام شده و نرخ رشد هدف که دولت چین پیشتر اعلام کرده بود، جالب توجه است. اما این به نوعی توجه نکردن به اصل مطلب است. خود دولت چین اعتراف می‌کند که رسیدن به اهداف رشد در سال پیش رو به گونه فزاینده‌ای دشوار است.

بیشتر