ارتش مزدوران

 آنها علاوه بر اینکه غیرنظامیان فلسطینی را در شرایط مختلف هدف گلوله قرار می‌دهند، از غذا و آب هم استفاده تسلیحاتی می‌کنند؛ اقدامی که سابقه اندکی در زمینه جنگ مدرن دارد. حتی پس از اینکه دیوان بین‌المللی دادگستری به اسرائیل دستور داد تا از نسل‌کشی جلوگیری کند، سربازان به‌گونه‌ای ادامه دادند که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است. چرا؟ هنگامی که ارتش اسرائیل ایجاد شد، سازمان‌های تروریستی صهیونیستی مانند «هاگانا»، «پالماچ» و «ایرگون» ستون‌فقرات آن را تشکیل دادند. اسرائیل از دل عملیات‌های تروریستی گسترده گروه‌های صهیونیستی با هدف اشغال سرزمین‌های فلسطینی ‌زاده شد. دیوید بن‌گوریون که بعدها اولین نخست‌وزیر اسرائیل شد، این سیاست را با نوشتن این مطلب در سال۱۹۳۷ خلاصه کرد: «ما باید اعراب را بیرون کنیم و جای آنها را بگیریم.»

«دیوید چارترز» استاد تاریخ نظامی اظهار کرده است که تروریسم صهیونیستی در فلسطین دهه۱۹۴۰ «هم از نظر تاکتیکی و هم از نظر استراتژیک مهم بود... [و] شرایطی را ایجاد کرد که هم تاسیس اسرائیل و هم ایجاد یک دیاسپورای عربی-فلسطینی را تسهیل کرد.» از جمله جنایات گروه‌های صهیونیستی علیه مردم فلسطین با هدف آوارگی گسترده و تصرف زمین، کشتار دیر یاسین بود. در مستند «متولدشده در دیر یاسین» در سال۲۰۱۷ «مئیر پیل» عضو سابق هاگانا نحوه قتل عام غیرنظامیان فلسطینی از جمله زنان و کودکان توسط شبه‌نظامیان صهیونیست را شرح داد. در یکی از اسناد تاریخی فاش‌شده در این مستند «یهودا فدر» یکی از اعضای گروه شبه‌نظامی «لیهی» با افتخار به اعدام دختران با مسلسل و غارت روستای آنها می‌بالید: «این یک عملیات واقعا فوق‌العاده بود و به همین دلیل است که چپ دوباره علیه ما بدگویی می‌کند.»

«فدر» نیز مانند ده‌ها هزار صهیونیست که به‌عنوان پناهنده از اروپا و جاهای دیگر به فلسطین آمده بودند، یهودی لهستانی بود. او پس از برچیده شدن «لیهی»، به ارتش اسرائیل پیوست و از سال۱۹۸۶ تا ۱۹۹۴ به‌عنوان رئیس شعبه لیکود در اورشلیم خدمت کرد. طبق گزارش‌ها، در آوریل۲۰۰۱، جایزه «شهروند برجسته اورشلیم» به او اعطا شد. این تنها یک نمونه از جنگجویان تروریست خارجی است که ارتش اسرائیل را ایجاد کردند و بعدها به‌خاطر قتل عام خود پاداش گرفتند. رویه دیرینه جذب جنگجویان خارجی هنوز در ارتش اسرائیل فعال است؛ از جمله جذب بخش مهمی از این نیروها از آمریکا. به گفته ارتش اسرائیل، بیش از ۲۳هزار شهروند آمریکایی در حال حاضر در رده‌های نظامی اسرائیلی خدمت می‌کنند. در واقع حدود ۱۰درصد از تلفات جانی ارتش از زمان تهاجم به غزه، از میان همین آمریکایی‌ها بوده است. دسامبر گذشته، یک قانون‌گذار فرانسوی فاش کرد که بیش از ۴هزار شهروند فرانسوی در طول جنگ غزه در ارتش اسرائیل حضور داشته‌اند. همچنین بنا به گزارش‌ها تا هزار استرالیایی، هزار ایتالیایی و ۴۰۰هندی نیز وجود دارد.

بریتانیا، آلمان، کانادا، روسیه، اوکراین، فنلاند و آفریقای‌جنوبی نیز منبع جنگجویان خارجی برای اسرائیل هستند.علاوه بر این، ارتش اسرائیل نیز داوطلبانی را برای کمک به کارهایی مانند بسته‌بندی لوازم پزشکی و تهیه غذای رزمی استخدام می‌کند و سازمان‌هایی مانند «سر-اِل» هزاران داوطلب را از ده‌ها کشور در سراسر جهان جذب می‌کنند. حداقل سن برای داوطلب شدن ۱۶سال است. چنین برنامه‌هایی داوطلبان را در معرض تلقین ایدئولوژیک قرار می‌دهد و هدف این برنامه‌ها تقویت پیوند بین آنها، اسرائیل و ارتش این رژیم است. برنامه دیگری به نام «ماهال» برای استخدام داوطلبان خارجی، ابتدا چند دهه پیش تاسیس شد؛ زمانی که داوطلبان از سراسر جهان برای کمک به هاگانا و بعدا به ارتش اسرائیل آمدند. علاوه بر این، برنامه «سربازان تنها» از جنگجویان «با انگیزه بالا» که خانواده‌ای در اسرائیل ندارند، پشتیبانی می‌کند. این به‌اصطلاح «سربازان تنها» که بیش از ۷هزار نفر هستند، دوبرابر حقوق معمولی ماهانه دریافت می‌کنند. براساس برآوردهای ارتش اسرائیل، ۳۵درصد از آنها از ایالات‌متحده هستند. در سال۲۰۲۰، ۹درصد از «سربازان تنها» در ارتش اسرائیل اهل کانادا بودند.

با این حال، بحث‌برانگیزترین دسته از استخدام‌کنندگان خارجی، مزدورانی هستند که از طریق پیمانکاران استخدام می‌شوند. گزارش‌هایی از حضور «مزدوران» در جنگ غزه منتشر شده است؛ از جمله فیلم‌ها و تصاویری که نشان می‌دهد مزدوران آمریکایی در کنار ارتش اسرائیل در حال عملیات بوده‌اند. دقیقا مانند سربازان اسرائیلی، همه این جنگجویان خارجی از مصونیت کامل برخوردار هستند که شاید توضیح دهد چرا برخی از آنها به شیوه‌ای بی‌رحمانه و بی‌پروا رفتار می‌کنند، درباره جنایات خود به‌صورت آنلاین گزافه‌گویی می‌کنند و شواهدی مبنی بر نقض قوانین مختلف جنگ را منتشر می‌کنند. در واقع، به‌رغم اعتراضات گسترده علیه چنین فعالیت‌هایی، تنها آفریقای جنوبی تمایل جدی خود را برای پیگیری مجازات‌های کیفری ابراز کرده است.

در موارد قبلی، اتباع کشورهای غربی که برای جنگ علیه رژیم بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به این کشور سفر می‌کردند، مورد بازرسی، مجازات، جرم‌انگاری و زندانی شدن قرار گرفتند؛ حتی اگر فعالیت‌هایشان به جمع‌آوری کمک مالی محدود می‌شد تا عملیات جنگی واقعی علیه نیروهای اسد. فراتر از استانداردهای دوگانه اعمال‌شده در اینجا، معافیت از مجازات برای جنگجویان خارجی که به ارتش اسرائیل ملحق می‌شوند، در صورت باقی ماندن این جنگجویان، عواقب شدیدی را برای غیرنظامیان فلسطینی و در صورت بازگشت به کشور مبدأ، برای امنیت داخلی کشورشان در پی خواهد داشت. این وضعیت باعث ایجاد انگیزه در جنگجویان خارجی برای مشارکت بیشتر در فعالیت‌های غیراخلاقی، غیرقانونی و جنایتکارانه می‌شود که می‌تواند شامل شرکت در عملیات‌های جنگی باشد که به کشتار غیرنظامیان بیشتر، استقرار در سرزمین‌های اشغالی، زندگی در شهرک‌ها یا شرکت در جنگ نسل‌کشی جاری علیه مردم فلسطین منجر می‌شود.