اژدهای زرد علیه عقاب آمریکایی

براساس واکنش چین به جنگ تجاری دوران ترامپ، ایالات‌متحده احتمالا این بار با سه‌پیامد مهم روبه‌رو خواهد شد. جامعه چین احتمالا چرخش عمیق‌تری به سمت حمایت‌گرایی خواهد داشت.  اقدامات تلافی‌جویانه چین ممکن است برای رئیس‌جمهور بایدن از نظر سیاسی نتیجه معکوس داشته باشد و از آنجا که چین تجارت خود را جدا از ایالات‌متحده متنوع می‌کند، اثربخشی هرگونه تعرفه‌های آتی کاهش خواهد یافت. در زمان دولت ترامپ، ایالات‌متحده میانگین تعرفه بر بخش وسیعی از واردات چینی را از حدود ۴‌درصد به ۲۱‌درصد افزایش داد. این تعرفه‌های بالاتر در دوران دولت بایدن دست‌نخورده باقی ماند.

مالیات‌های وارداتی اخیر که توسط دولت بایدن رونمایی شد، تنها بر چند دسته از محصولات محدود مانند نیمه‌هادی‌ها، باتری‌های لیتیوم یونی و خودروهای الکتریکی افزایش یافته است. اما اینها صنایع معمولی نیستند؛ آنها فراتر از سهمشان در تولید ناخالص داخلی از نظر استراتژیک مهم هستند و میزان افزایش تعرفه‌ها زیاد است. به‌عنوان مثال، تعرفه‌های نیمه‌هادی‌های چینی تا ۵۰‌درصد افزایش یافت و تعرفه خودروهای الکتریکی اکنون ۱۰۰‌درصد است.

تاثیر مستقیم اقتصادی این تعرفه‌ها به اندازه اقدامات ترامپ در سال ۲۰۱۸ چشمگیر نخواهد بود؛ اما سیگنال پرصدایی ارسال می‌کنند. قرار است در ماه جاری (ژوئن) تعرفه‌های تعلیق‌شده بر صدها محصول چینی دوباره اعمال شود. همان‌طور که نیویورک‌تایمز می‌‌‌گوید، آخرین اقدامات «روشن می‌کند که ایالات‌متحده یک دوره چند دهه‌‌‌ای را -که تجارت با چین را پذیرفت و دستاوردهای محصولات کم‌‌‌هزینه را نسبت به از دست دادن مشاغل تولیدی متمرکز جغرافیایی ارج نهاد- به پایان رسانده است.» ادعای دولت مبنی بر محدود کردن خود به استراتژی «حیاط کوچک، حصار بلند» در مورد چین قبلا توسط دولت چین مورد تمسخر قرار گرفته است. پاسخ چین احتمالا از نظر اقتصادی و سیاسی قوی خواهد بود. یکی از تاثیرات عمیق و تا حدی پنهان تعرفه‌های جدید بایدن احتمالا بر اعتقاد جامعه چین به ارزش تجارت آزاد است.

مردم چین که شاهد افزایش چشمگیر استانداردهای زندگی در کشورشان از طریق آزادسازی تجارت بوده‌اند، در دوران مدرن به‌شدت طرفدار تجارت بوده‌اند. با این حال، تعرفه‌های دوران ترامپ، ضربه بدنی به این باورها وارد کرد. ما در سال ۲۰۱۹ مجموعه‌‌‌ای از نظرسنجی‌‌‌های افکار عمومی را در چین انجام دادیم که پس از اینکه دولت ترامپ ارزش تعرفه‌‌‌ها را بر ۲۰۰میلیارد دلار واردات چینی از ۱۰‌درصد به ۲۵‌درصد افزایش داد، افزایش قابل‌توجهی در احساسات حمایت‌‌‌گرایانه در میان چینی‌‌‌ها نشان داد. میانگین حمایت از تجارت آزاد در مقیاس ۱۰امتیازی بیش از ۲ امتیاز کاهش یافت و از ۶.۵ به ۴.۳ رسید. نظرسنجی دیگری در سال ۲۰۲۱ در دوران دولت بایدن نشان داد که حمایت از تجارت آزاد در میان مردم چین همچنان با اما و اگر مواجه است که نشان‌‌‌دهنده تغییر پایدار به سمت حمایت‌‌‌گرایی است.

به طور قابل‌توجهی، تجزیه و تحلیل نظرسنجی ما نشان داد که تعرفه‌های ایالات‌متحده نیز شور و شوق تجارت آزاد را به عنوان یک اصل کلی سرکوب می‌کند. یک توضیح قابل قبول برای این نگرش این است که مردم چین تعرفه‌ها را منعکس‌کننده این باور می‌دانستند که هژمون جهان اصل اساسی «باز بودن» نظم تجاری چندجانبه را تهدید می‌کند. نخبگان چینی ممکن است از دولت شی بخواهند که خویشتنداری نشان دهد تا از صادرات موردنیاز برای احیای اقتصاد خود محافظت کند. اما چرخش علیه تجارت آزاد که در نظرسنجی‌‌‌های ما یافت می‌شود، نمی‌‌‌تواند توسط دولت نادیده گرفته شود؛ زیرا به احساسات عمومی توجه زیادی دارد و نگرش‌‌‌های شهروندان را در تصمیمات سیاست خارجی خود لحاظ می‌کند. 

در نتیجه، این تغییر دیدگاه احتمالا توجیه ادامه تجارت با ایالات‌متحده را برای چین دشوارتر می‌کند. در عوض، احتمالا شاهد حمایت بیشتر از سیاست چرخش دوگانه چین خواهیم بود. در حالی که چین به این زودی‌ها از تجارت دست نخواهد کشید و در واقع توسط ایالات‌متحده و شرکای تجاری اروپایی به استفاده از یارانه‌ها برای پمپاژ صادرات با هزینه کم در فولاد و سایر بخش‌ها متهم می‌شود، اما این سیاست به دنبال تبدیل بازارهای خارجی به جزء ثانویه رشد اقتصادی چین در بلندمدت-و در عوض با تکیه بر اقتصاد داخلی- است.