سازوکار مالیاتی شفاف، نه‌تنها برنامه‌‌‌های توسعه‌‌‌ای دولت‌‌‌ها را عادلانه خواهد کرد، بلکه به‌عنوان ملاکی برای سنجش سلامت در اقتصاد کشورها عمل می‌کند، همچنین نقش بارزی در اجرای سیاست‌‌‌ها و راهبردهای اقتصادی تعیین‌شده دارد. علاوه بر این، تعبیه ‌سازوکارهای درست مالیاتی، سبب تاب‌‌‌آوری نظام اقتصادی در مقابل شوک‌‌‌های اقتصادی می‌شود. در اقتصاد ایران، به دلیل مشکلات ساختاری که ریشه آن در عوامل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است، به اهمیت و اثربخشی مالیات‌‌‌ها در نظام اقتصادی چندان توجهی نشده که علت عمده آن، تامین مصارف بودجه از محل درآمدهای حاصل از فروش نفت‌خام بوده و باعث شده است، اقدام جدی برای ایجاد اصلاحات در نظام مالیاتی صورت نگیرد. اما در سال‌های اخیر، به دلیل کاهش شدید درآمدهای نفتی، درآمدهای دولت نیز کاهش یافت و توجه به درآمدهای مالیاتی اهمیت ویژه‌‌‌ای پیدا کرده است.

در حال حاضر، اوضاع اقتصادی کشور به دلایل متعددی با چالش‌‌‌هایی همراه شده است که اگر اصلاح نشود، فاصله‌‌‌های طبقاتی ایجادشده به شکاف‌‌‌ عمیق اجتماعی تبدیل می‌شود و سرمایه‌‌‌های اجتماعی به‌عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پشتوانه‌‌‌های دولت، از بین خواهد رفت. بنابراین اصلاح نظام مالیاتی، یکی از اقدامات مهم در حفظ عدالت اجتماعی است. باید به این نکته نیز توجه کرد که یکی از شاخص‌‌‌های ارزیابی نظام مالیاتی مطلوب و کارآمد، ساختار قوانین آن نظام و میزان جامعیت، صراحت و روشنی آن است. بر همین اساس، اصلاح قانون مالیاتی به‌عنوان یکی از کلیدی‌‌‌ترین قوانین اقتصادی کشور، در راستای ایجاد تحرک و پویایی در نظام اقتصادی و قابلیت انعطاف و انطباق با تغییر شرایط اقتصادی جامعه، از سال‌های گذشته مدنظر سیاستگذاران عرصه اقتصاد قرار داشته و دارد. یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که توسط سازمان امور مالیاتی برای هدایت و اجرای برنامه‌های کلان اقتصادی و اجتماعی به کار گرفته می‌شود، مشوق‌‌‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان است.

مشوق‌‌‌های مالیاتی نوعی سیاست مالیاتی هستند که می‌‌‌توان به طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی به‌منظور ترغیب آنها به پرداخت مالیات به شکل جایزه‌‌‌های مختلفی نظیر خوش‌حسابی، بخشودگی از جرایم مالیاتی مختلف، استفاده از معافیت پایه مالیاتی، تخفیف، ترجیحات، ارفاق، اعتبار و تعویقات مالیاتی داده شود. تمامی موارد به عنوان مشوق‌‌‌، شناخته شده است تا مجموعه‌‌‌ها بتوانند با انگیزه بیشتر، مالیات خود را در موعد مقرر واریز کنند تا براساس آن، توسعه اقتصادی مدنظر که افزایش اشتغال‌زایی و کارآمدی را به همراه دارد، صورت پذیرد. به‌طور کلی، اعطای مشوق‌‌‌های مالیاتی برای تحریک سرمایه‌گذاری، یکی از ویژگی‌‌‌های مشترک تمام سیستم‌های مالیاتی دنیاست. در همین راستا نظرات برخی از کارشناسان را در خصوص اصلاح نظام مالیاتی و ارائه مشوق‌‌‌های مالی برای تولیدکنندگان به‌منظور افزایش کارآمدی جویا شدیم که در ادامه می‌‌‌خوانید.