آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۹۴

 • اتاق جدید ملاقات ارزی

  دنیای اقتصاد: فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان در سامانه جامع تجارت برقرار شد. این اقدام در راستای تسهیل فرآیند واردات در مقابل صادرات است و اتاق جدیدی برای ملاقات ارزی صادرکننده و واردکننده محسوب می‌شود. سال گذشته یکی از روش‌هایی که برای بازگشت ارز حاصل از صادرات و رفع تعهد ارزی مطرح شد، روش واردات در مقابل صادرات بود. در این میان با عملیاتی شدن این روش در سامانه جامع تجارت در سال‌جاری، این امکان برای شناسایی صادرکنندگانی که قصد فروش ارز حاصل از صادراتشان را دارند و واردکنندگانی که به‌دنبال تامین ارز سریع‌تر از فرآیند بانکی هستند، فراهم می‌شود. مطابق مکانیزم جدید، صادرکنندگان می‌توانند ارزهای حاصل از صادرات خود را در قالب «آگهی» در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و واردکنندگانی که متقاضی استفاده از این ارزها هستند، با صادرکنندگان وارد مذاکره و معامله شوند. کارشناسان معتقدند این مکانیزم جدید در شرایطی می‌تواند برای بازگشت ارزهای صادراتی موثر باشد که دولت هیچ دخل و تصرفی چه در تعیین قیمت خرید و فروش ارز و چه ثبت فرآیند معامله ارزی بین صادرکننده و واردکننده نداشته باشد؛ چرا‌که انجام معاملات به‌صورت توافقی بین صادرکنندگان و واردکنندگان می‌تواند علامت دقیقی از قیمت دلار بر پایه واقعیت‌های اقتصاد ایران باشد.
 • شروط همکاری کونلون بانک با بازرگانان ایرانی

  دنیای اقتصاد: کونلون بانک چین روابط خود را از ۲۰ آوریل با تجار ایرانی محدود کرد و نسبت به این موضوع طی روزهای گذشته، نامه‌ای هشت‌بندی را منتشر کرده بود که هرچند از مهلت اجرای موارد ذکر شده گذشته، اما اتاق بازرگانی تهران به دلیل اهمیت این نامه، آن را ترجمه و به تشکل‌های اقتصادی ارسال کرده است. در این اطلاعیه که از سوی غلامرضا ملکی، معاون امور تشکل‌های اتاق بازرگانی تهران صادر شده، آمده است: عطف به نامه داخلی مورخ ۲۷/ ‌۰۱/ ‌۹۸‬ به اطلاع می‌رساند هفته گذشته بانک کونلون چین درخصوص روش و محدوده ارائه خدمات آن بانک به مشتریان خود (ایرانیان) نامه‌ای را ارسال کرده است. در این نامه، موضوعاتی که مشتریان باید برای تجدید امور کسب‌وکار خود مراعات کنند، برشمرده شده است.
 • سرمایه‌گذاری ۴/ ۳ میلیارد دلاری چین در دبی

  دنیای اقتصاد: تنش‌های تجاری با آمریکا سبب شده است که مقامات چینی به فکر گسترش فعالیت‌های تجاری خود در منطقه خاورمیانه بیفتند. در همین راستا خبرگزاری بلومبرگ از سرمایه‌گذاری ۴/ ۳ میلیارد دلاری چین در دو زیرساخت تجاری دبی خبر داده است، خبری که از افزایش نفوذ این دومین اقتصاد بزرگ جهان در حوزه خلیج‌فارس حکایت دارد.
 • ارز دولتی کره، حبوبات و چای حذف شد

  دنیای اقتصاد: ارز دولتی کدام کالاها در بخش کشاورزی به نیمایی تبدیل شده است. پیش از این اعلام شده بود که واردات گوشت قرمز با ارز نیمایی انجام می شود. این درحالی است که این کالا قبل از این تصمیم با ارز دولتی وارد می‌شد. معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی درخصوص سایر کالاها به «ایسنا» گفت: دلار دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت قرمز، کره، حبوبات و چای حذف شده است و از ارز نیمایی برای واردات آنها استفاده خواهد شد.
 • قیمت و میزان عرضه کالاهای اساسی در رمضان مشخص شد

  دنیای اقتصاد: ستاد تنظیم بازار کشور کالاهای اساسی مشمول طرح ویژه توزیع در ماه مبارک رمضان را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، با تصمیم اعضای ستاد تنظیم بازار مقرر شد با هدف تامین برنج مورد نیاز خانوار در کشور ۳۰ هزار تن برنج با قیمت ۷۴۰۰ تومان عرضه شود و در صورت نیاز استان‌ها، این میزان تا سقف ۵۰ هزار تن با مسوولیت وزارت جهادکشاورزی افزایش یابد. همچنین ۱۴۰ هزار تن شکر با هدف تامین شکر مورد نیاز صنف، صنعت و خانوار توزیع می‌شود که ۱۲۰ هزار تن از این محصول برای صنف و صنعت و ۲۰ هزار تن برای مصرف خانوار خواهد بود که قیمت شکر توزیعی در این طرح ۳ هزار و ۴۰۰ تومان است. براساس تصمیم ستاد تنظیم بازار، ۳۰ هزار تن روغن نیز در این ماه با هدف تامین نیاز خانوار و صنف و صنعت توزیع خواهد شد. سهم خانوار از روغن توزیعی در این قالب ۲۰ هزار تن و سهم صنف و صنعت ۱۰ هزار تن خواهد بود. قیمت روغن برای صنف و صنعت توسط کارگروه تنظیم بازار مصوب خواهد شد و روغن خانوار نیز با قیمتی معادل ۱۰ درصد کمتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود. همچنین با هدف تنظیم بازار پروتئین مورد نیاز کشور گوشت مرغ گرم و منجمد و گوشت قرمز منجمد نیز توزیع خواهد شد. حجم گوشت مرغ گرم توزیعی در این ماه ۱۵ هزار تن و حجم گوشت مرغ منجمد توزیعی ۵ هزار تن است.
 • اتاق اصناف ایران عضو رسمی کارگروه ویژه رونق تولید شد

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران گفت: با ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور به وزرای کشور و استانداران، اتاق‌های اصناف به‌عنوان عضو رسمی کارگروه ویژه «رونق تولید» انتخاب شدند.
 • دوره آموزشی و کاربردی مقررات صادرات و واردات

  دنیای اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «مقررات صادرات و واردات» سه‌شنبه ۱۰ و چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه به مدت ۸ ساعت، از سوی روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی برای ساماندهی گمرک بازرگان

  گروه بنگاه‌ها: رئیس کل گمرک ایران بر ضرورت استفاده هرچه بیشتر از پتانسیل‌های مرزی برای تجارت خارجی تاکید کرد و گفت: با اجرای مدیریت واحد مرزی و طبق برنامه ریزی‌های انجام شده، مدت زمان کنترل کالاها در گمرک به حداقل می‌رسد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، سیدمهدی میراشرفی در بازدید از مرز بازرگان و منطقه آزاد ماکو با اشاره به لزوم مدیریت هماهنگ و مشترک مرزها افزود: نگاه ما این است که باید با ساماندهی و مدیریت مرزهای زمینی، ناهماهنگی‌هایی که در بحث‌های لجستیک برای صادرکنندگان و واردکنندگان ایجاد می‌شود را برطرف کرد و این امر مستلزم هماهنگی دقیق‌تر است.
 • تقدیر یک مقام یونیدو از صنعت زعفران ایران

  گروه بنگاه‌ها: مارلن باکالی، رئیس نمایندگی یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) در ایران پس از بازدید از کارخانه‌های نوین زعفران و آشنایی با طرح توسعه ارزش‌های روستایی (تار) گفت: تحت‌تاثیر سطح بالای فرآوری، کیفیت و نوآوری در صنعت زعفران، همچنین مدیریت بالا که آگاه‌کننده و رشددهنده کشاورزان و دست‌اندرکاران به‌عنوان سرمایه انسانی همراه با حفظ محیط‌زیست است، قرار گرفتم. وی افزود: زعفران ایران نه‌تنها بهترین در دنیا به‌خاطر کیفیت است، بلکه صادرات آن به سراسر دنیا توسط نوین زعفران همراه با احترام به ارزش‌های انسانی است. به مدیریت نوین زعفران به‌خاطر تلاش و موفقیت‌هایشان برای حضور در دنیا به‌عنوان یکی از بهترین سفیرهای کشاورزی ایران برای ارائه زعفران با مدیریت خوب و توسعه پایدار صنعت تبریک می‌گویم.

بیشتر