در رقابت «خوانساری» و «شافعی» هر کدام به ترتیب ۱۶۸ و ۱۷۸ رای کسب کردند در انتخابات رییس جدید اتاق بازرگانی ایران

نایب رییس، رییس شد

سردار خالدی- دیروز روز پر مشغله اتاق ایران بود؛ از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۰ و نیم همه اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران در طبقه دهم اتاق ایران حضور پیدا کردند. اما حضور تدریجی اعضای هیات نمایندگان از ساعت ۹ صبح کم‌کم بیشتر شد، زمزمه‌ها و پچ‌پچ‌های اعضای هیات نمایندگان هم آغاز شده بود و به نظر می‌رسید روز پر حاشیه‌ای در انتظار اتاق ایران باشد.

دیروز انتخابات رییس جدید اتاق بازرگانی ایران با کاندیداتوری «مسعود خوانساری» و «غلامحسین شافعی» بعد از استعفای «محمد نهاوندیان» از این سمت، انجام شد.

در همان بدو ورود خبرنگاران، نگهبان‌های اتاق اعلام کردند: «نشست غیرعلنی است و خبرنگاران اجازه حضور در طبقات را ندارند.» به همین دلیل بود که خبرنگاران در طبقه همکف اتاق نشستند و اغلب با تلفن‌های همراه سعی در برقراری ارتباط با مطلعان و آگاهان جلسه دیروز اتاق کردند. این در حالی بود که هر یک از گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود برخی از افراد در طبقه دهم گوشی‌های خود را روشن گذاشته بودند تا اخبار و گزارش‌ها در اختیار برخی از خبرنگاران قرار بگیرد؛ به همین دلیل بود که شایعات و گمانه‌زنی‌ها به صورت جسته و گریخته روی تلکس خبرگزاری‌ها قرار می‌گرفت. در بدو ورود «محمد نهاوندیان»، رییس سابق اتاق ایران و رییس دفتر رییس‌جمهوری خوش و بش برخی از اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران که در طبقه همکف حضور داشتند، شروع شد و البته همچنان در گوشی صحبت کردن اعضای هیات نمایندگان و خبرنگاران ادامه داشت. ۵ دقیقه بعد از نهاوندیان، اسداله عسگراولادی وارد اتاق شد و بعد از آن محمد علی انصاری نیز به اتاق آمد. یکی از چهره‌های قدیمی اتاق که پس از ۵ دقیقه تاخیر وارد اتاق شد و البته در اواسط جلسه رای‌گیری به دلایل نامعلومی از جلسه بیرون رفت، علینقی خاموشی بود که با استقبال برخی از اعضای هیات نمایندگان به طبقه دهم رفت. از دولتی‌ها نیز مسعود کرباسیان، رییس کل گمرک بود و بعد از وی نیز برادرش مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت وارد اتاق شد. از سوی دیگر غلامرضا شافعی، رییس هیات عامل ایدرو از دیگر نمایندگان دولتی در این نشست بود. با ورود برخی دیگر از اعضای هیات نمایندگان معلوم شد که جلسه غیرعلنی شروع نشده و به احتمال زیاد نشست با نیم ساعت تاخیر آغاز می‌شود. البته در گفت و گو با برخی از اعضای هیات نمایندگان (که نخواستند اسمشان برده شود) برخی می‌گفتند: «شافعی رییس خواهد شد» و برخی هم می‌گفتند: «می‌خواهیم خوانساری رییس شود»؛ برآورد اغلب حاضران در اتاق این بود که اگر به درصد حساب کنیم ۶۰ درصد آرا برای شافعی است و ۴۰ درصد آرا برای خوانساری است. البته در مجموع زمانی که با بعضی از مسوولان اتاق نیز صحبت می‌شد، این نتیجه حاصل می‌شد که انتخابات دیروز رقابت بسیار فشرده‌ای بود که نتیجه آرا هم آن را تایید کرد. در همین حال، صحبت با برخی از دیگر حاضران نشان می‌داد به احتمال زیاد با توجه به رایزنی‌ها و مشورت‌های انجام شده رییس جدید تا حدودی مشخص شده است، اما در هر حال بازار شایعات دیروز داغ بود. ساعت ۱۰ و نیم صبح بود که در نهایت خبر رسید جلسه قرار است، شروع شود. کم کم لحظات حساس برای انتخاب رییس جدید آغاز شد، اما کماکان جلسه غیرعلنی بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.

یکی از خبرگزاری‌ها خبر داد که لحظاتی پیش محمد نهاوندیان اداره جلسه را به رییس سنی جلسه یعنی محسن خلیلی واگذار کرده است. گزارش‌ها حاکی از آن بود که خلیلی در این نشست درباره وظایف خطیر اتاق سخنرانی کرده، اما چون به دلیل بیماری توانایی صحبت کردن به طور مطلوب را نداشته، علاءالدین میرمحمد صادقی نیز به وی کمک می‌کرد. همچنین در همین حین بود که با رای اعضای هیات نمایندگان، محمود تولایی‌ و محسن چمن‌آرا با عنوان اعضای ناظر انتخابات مشخص شدند، بهروز صادقی نیز به عنوان منشی جلسه انتخاب شد.

دلیل استعفای نهاوندیان

جلسه غیرعلنی که آغاز شد، خبرنگاران به صورت تلفنی با موبایل و پیامک برخی اعضای هیات نمایندگان شروع به یادداشت‌برداری کردند. نهاوندیان در این نشست با ایراد سخنرانی در جلسه اظهار کرد: ما ناگزیر به اخذ تصمیمات رو به جلو هستیم، به همین دلیل تصمیم من به استعفا به این معنا نیست که جایگاه اتاق ضعیف است.

وی افزود: جایگاه اتاق در حال حاضر در سرنوشت کشور پررنگ‌تر شده است. نهاوندیان با بیان اینکه دلیل تصمیم من برای استعفا، احترام به ملت ایران است، گفت: نهادهای مدنی در حال حاضر می‌توانند موثرتر از بخش‌های حکومتی حرکت کنند. من با انتخابات هیات نمایندگان رییس اتاق شدم و در حال حاضر نیز استعفای خود را تقدیم هیات نمایندگان می‌کنم. نهاوندیان در نیمه‌های مردادماه بود که به عنوان رییس‌دفتر رییس‌جمهور به جمع اعضای دولت پیوست و در ۲۷مردادماه از اعضای اتاق خواسته بود برای ادامه حضورش در اتاق رای‌گیری کنند که تقریبا تمامی اعضا به اتفاق آرا تصویب کردند که وی به عنوان رییس اتاق تا پایان دوره باقی بماند؛ اما ۲۶آبان ماه بود که با انتخاب وی به عنوان عضو شورای پول و اعتبار، رسما استعفای خود را تقدیم اتاق کرد و دو هفته بعد از آن نیز، انتخابات تعیین رییس جدید برگزار شد.

برنامه‌های «خوانساری» برای اتاق

در ادامه هر یک از نامزدهای ریاست اتاق به معرفی خود پرداختند. در ابتدا مسعود خوانساری که ریاست کمیسیون حمل و نقل اتاق تهران را برعهده دارد، در بیان برنامه‌هایش، گفت: من معتقدم باید در اتاق بازرگانی بازنگری شود، باید مشکلات بخش خصوصی را حل کنیم. ساختار اتاق مشکل دارد و اعتقاد دارم دبیر کل اتاق باید تغییر کند. خوانساری افزود: اتاق‌های مشترک وجه بیرونی اتاق‌های بازرگانی هستند، بنابراین من با وزیر امورخارجه صحبت می‌کنم تا اتاق بازرگانی به عنوان مشاور اقتصادی و دبیر امور خارجه باشد. وی در ادامه با اشاره به اینکه جلسات هیات نمایندگان اشکال دارد و خروجی جلسه به اندازه کافی نیست، تصریح کرد: اتاق باید شفافیت مالی داشته باشد و در خصوص مسائل مالی اتاق نباید پچ پچ داشته باشیم. وی در پایان اظهار کرد: صدور کارت بازرگانی نباید زمان زیادی را از فعال اقتصادی بگیرد، بلکه همانطور که ما گذرنامه را یک روزه توانستیم صادر کنیم، صدور کارت بازرگانی باید یک روزه انجام شود.

برنامه‌های «شافعی» برای اتاق

غلامحسین شافعی که پیش از این با حکم نهاوندیان نایب‌رییس اتاق ایران بود و همزمان رییس اتاق مشهد نیز است، در بیان برنامه‌هایش اظهار کرد: اتاق بازرگانی امروز نام معتبری است و از جایگاه والایی برخوردار است و این اعتبار به واسطه گذشتگانی است که برای اتاق رنج و مرارت کشیده‌اند؛ بنابراین حس آرامش و اتحاد و انسجام در اتاق بازرگانی نشانه بلوغ بخش خصوصی است. شافعی افزود: در آستانه دوران جدید اما پریشان قرار داریم؛ چراکه در طول ۸ سال گذشته بی‌نظیرترین دریافت‌های ارزی، بی‌نظیرترین پروژه‌های عمرانی و استفاده از منابع بانک مرکزی در قالب شعارهای عوامگرایانه داشته‌ایم که حاصل آن چیزی جز درد و رنج برای مردم محروم نبوده است. وی افزود: در مدت ۵ سال گذشته بخش تولیدی و بنگاه‌ها رها شده‌اند و رنج‌های زیادی کشیده شده است. باید توان کارشناسی اتاق ارتقا پیدا کند و همچنین اتاق‌های استان‌ها نیز استقلال داشته باشد. شافعی تصریح کرد: اتاق بازرگانی باید با افزایش تعاملات بین‌المللی به دیپلماسی فعال دولت کمک کند و این کار باید در قالب تجدیدنظر در وضعیت فعلی و برگزیدن راه جدید ایجاد شود. شافعی در پایان با تاکید بر اینکه هر کسی مسوول‌تر است باید بیشتر سنگ زیرین آسیاب باشد، گفت: من با ویژه‌خواری مبارزه می‌کنم و باید اعتماد حاکمیت اتاق بالاتر برود.

در جنب و جوش گزارش‌های پراکنده توسط خبرنگاران بود که «ایسنا» خبر داد از ۳۹۰ عضو اتاق ایران، ۳۴۳ نفر حضور داشتند و از اتاق تهران نیز هفت نماینده دولت در اتاق تهران غایب بودند. دوست‌حسینی، صالحی‌نیا، سید ابریشمی، ولی‌الله افخمی، کمیجانی، یکه زارع و شریعت‌مدار از نمایندگان دولتی عضو اتاق نیز در جلسه‌ غایب بودند. همچنین از حاشیه‌های داغ این بود که رییس اتاق بازرگانی شیراز در جلسه حضور نیافته و یکی از اعضای این اتاق با نام لاله زمانی را برای رای دادن به جلسه فرستاده است، اما ناظران برگزاری انتخابات این موضوع را فهمیده و وی را از جلسه بیرون کردند. لحظاتی بعد از این حاشیه‌ها بود که علاءالدین میرمحمد صادقی اعلام کرد: از ۳۴۳ رای ماخوذه اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران ۳ رای سفید، ۱۶۲ رای به آقای مسعود خوانساری و ۱۷۸ رای به غلامحسین شافعی داده شده است. بنابراین براساس آرا انتظارات به پایان رسید و غلامحسین شافعی، نایب رییس اتاق ایران، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران شد. بعد از این بود که هر یک از اعضای هیات رییسه به همراه نامزدهای ریاست اتاق و رییس سابق، از رای‌گیری انجام شده تشکر کردند و همه بر لزوم حمایت از اتاق ایران و شخص شافعی در جهت پیشبرد اهداف بخش خصوصی و تعامل با دولت تاکید کردند.

بودجه ۹۳ ضد تورمی است

دیروز البته در حاشیه مراسم هم رییس قبلی و هم رییس جدید صحبت کردند. محمد نهاوندیان در حاشیه جلسه انتخاب رییس اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هیات دولت برای دقت کافی و همچنین سرعت لازم جلسات فوق‌العاده روزانه برای بودجه ۹۳ برگزار می‌کند. وی تاکید کرد: اگر بخواهیم بودجه ۹۳ را با بودجه سال‌های گذشته مقایسه کنیم این بودجه واقع‌بینانه‌تر، شفاف، ضدتورمی و در راستای رشد اقتصادی است که البته با اقدامات صورت گرفته سال آینده اقتصاد ایران از رکود خارج شود. وی درخصوص ادامه هدفمندی در سال آینده گفت: تعهداتی که به مردم داده شده است برای قانون هدفمندی تا پایان سال ادامه خواهد داشت؛ اما طبعا این روش که مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته است، تغییر خواهد کرد. وی گفت: توافق‌هایی در حال انجام است تا بتوانیم پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری را از تامین مالی به این ذخایر انجام دهیم.

سرعت بخشیدن به اولویت‌های فعلی

غلامحسین شافعی، رییس جدید اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در حاشیه این مراسم درباره‌ اولین برنامه‌ خود پس از انتخاب در سمت ریاست اتاق ایران اظهار کرد: تداوم برنامه‌های قبلی و سرعت بخشیدن به اجرای آنها اولین موضوع در اولویت‌های کاری من است. وی در رابطه با مسائل مربوط به بیرون از اتاق با تاکید بر اینکه باید فعالیت‌های برون‌مرزی اتاق تقویت شود، تصریح کرد: در حال حاضر یکی از راه‌های حمایت ما از دیپلماسی دولت این است که مدیریت روابط اقتصادی در بخش خصوصی را بالا برده و بر استحکام این توافقات در آینده بیفزاییم. شافعی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برای انتخاب نایب رییس اول اتاق ایران چه زمانی انتخابات برگزار می‌شود، تصریح کرد: این موضوع باید با توجه به رای هیات نمایندگان انجام شود.

تعیین رییس جدید بخش خصوصی