رئیس اتاق شیراز اضافه کرد: بر اساس آمار بیشترین میزان صادرات از ایران به روسیه در سال‌۱۴۰۲ بوده و بالاترین واردات از روسیه نیز در این دوره متعلق به همان سال و به ارزش یک میلیارد و۶۹۱‌میلیون دلار است. وی ادامه‌داد: همچنین روسیه در سال‌۱۴۰۱ با ۲میلیون و ۶۲۴‌هزار‌تن و به ارزش یک میلیارد و۵۷۶‌میلیون دلار صادرات به ایران، ششمین مبدأ وارداتی ایران به‌شمار می‌رود و غلات با سهم ۵۸‌درصد و ماشین‌‌‌‌‌‌‌سازی و تجهیزات با سهم ۱۴‌درصد بیشترین واردات گروه کالایی ایران از کشور روسیه در سال‌۱۴۰۱ بوده‌است.

حمیدیان گفت: با توجه به پتانسیل‌های موجود دو طرف، با شناخت دقیق ظرفیت‌های اقتصادی استان فارس و روسیه و رفع موانع بانکی می‌توانیم میزان مبادلات تجاری بین دو کشور را افزایش داد. وی تصریح کرد: همچنین از ۵۹‌درصد واردات غله از کشور روسیه به ایران حدود ۷‌درصد مربوط به استان فارس است که با توجه به اینکه این موضوع برای حفظ صادرات کارخانه‌‌‌‌‌‌‌های آرد استان یک نیاز برای استان است، انتظار می‌رود این مهم تسهیل شود. حمیدیان با اشاره به اینکه باید تراز تجاری استان را با کشور روسیه مثبت کنیم زیرا پیامد مثبت آن در حوزه صادرات استان ملموس خواهد بود، افزود: در حال‌حاضر انعقاد تفاهم‌نامه‌‌‌‌‌‌‌هایی مابین بانک سپه ایران و بانک «ازبر» روسیه، سازمان توسعه‌تجارت با همتای روسی خود و قانون الحاق ایران به توافق تجارت آزاد با اوراسیا ظرفیت‌هایی بسیار مناسبی است که متاسفانه تاکنون از این ظرفیت‌ها استفاده مناسب نشده‌است. رئیس اتاق شیراز گفت: مسائل مالی و بانکی یکی از مسائل حائزاهمیت برای بازرگانان ماست که اگر در زمینه تعاملات ارزی بتوان فضا را مدیریت و تسهیل کرد، بازار اوراسیا فرصت مطلوبی برای تجار و بازرگانان استان فارس است.

حمیدیان ادامه‌داد: عدد قابل‌توجهی از مبادلات ایران با روسیه وجود دارد که اگر شرایط مبادلات بانکی بین دو کشور توسعه پیدا کند، می‌تواند کارهای خوبی در حوزه واردات و صادرات در استان انجام شود و ما در اتاق شیراز از هرگونه همکاری در زمینه‌‌‌‌‌‌‌های مختلف برای حل مشکلات و افزایش مبادلات تجاری با روسیه استقبال می‌کنیم.

در ادامه این جلسه مرتضی شریفی، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز گفت: توسعه‌تجارت استان فارس و کشور روسیه از سال‌گذشته به‌صورت ویژه در دستور کار قرارگرفت و در این زمینه میز روسیه در استان تشکیل شد و جلسات مستمری برای تسهیل مراودات تجاری با این کشور در استان برگزار می‌شود. وی با توجه به کالاهای تولیدی استان فارس افزود: کشور روسیه و بازار اوراسیا می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای حضور کالاهای تولیدی استان فارس باشد که این بازار باید بیش‌‌‌‌‌‌‌ازپیش موردتوجه تجار و بازرگانان استان قرار گیرد. شریفی با تاکید بر اینکه در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و غیره با کشور روسیه می‌توانیم تعامل اقتصادی داشته باشیم اظهار کرد: به‌دنبال برقراری ارتباط و تعاملات دوسویه مابین استان فارس و کشور روسیه هستیم و پیگیری‌هایی در این زمینه در استان در حال انجام است.