به گزارش «ایلنا» محمد صالحی، رئیس هیات‌‌‌‌مدیره انجمن پسته با بیان اینکه بخش زیادی از پسته پارسال روی دست تجار باقی‌مانده‌است، افزود: به‌دلیل اینکه ما خریدمان را با ارز آزاد انجام می‌دهیم و پس از صادرات باید ارز برگشتی را به‌صورت نیمائی و با قیمت کمتر بفروشیم، این موضوع باعث می‌شود تاجران پسته با زیان‌های بالایی متضرر شوند و عملا توان صادرات و رقابت در بازارهای بین‌المللی را نداشته باشند. وی گفت: این موضوع مشکل همه صادرکنندگان شده‌است، اما برای بعضی از صادرکنندگان و تجار پسته حاشیه سود به حدی کم شده که عملا دیگر توان صادرات وجود ندارد و اگر قرار است که پسته هم صادر شود، باید فکری به حال این موضوع کنند.

رئیس هیات‌‌‌‌مدیره انجمن پسته گفت: ما برای برگشت ارز هیچ مشکلی نداریم و متعهد می‌شویم که ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانیم اما مشکل در قیمت آن است و دولت نباید به‌دنبال این باشد که ارز برگشتی را با قیمت کمتری از ما بخواهد، به هر حال ما هم دچار زیان می‌شویم و معتقدیم که قیمت دستوری در همه حال اشتباه بوده و باعث بسیاری از مشکلات شده‌است.

وی در مورد تولید پسته در ایران و پیش افتادن کشور آمریکا در تولید این محصول، گفت: متاسفانه در کشور ما به‌دلیل معضل کمبود آب، برای تولید مشکلاتی پیدا کرده‌ایم و به‌‌‌‌ همین‌دلیل کشوری مثل آمریکا در تولید پسته از ما پیشی‌گرفته‌است.

صالحی گفت: تلاش ما این است که بدون افزایش سطح زیرکشت، با روش‌های مناسب‌‌‌‌تر بِه‌‌‌‌باغی، آبیاری، ارقام مناسب و... میزان تولید در واحد سطح را بالاتر ببریم؛ در این مورد خرده مالکی یکی از مشکلات اساسی باغ‌های ما است و این مساله باعث‌شده که عملا راندمان مصرف آب و دیگر نهاده‌‌‌‌ها پائین باشد. وی با بیان اینکه سال‌گذشته میزان تولید پسته به ۱۸۰‌هزار‌تن رسید،‌گفت: البته سرمازدگی در برخی مناطق مقداری تولید را کاهش داده بود. صالحی با بیان اینکه اواخر تابستان و با بررسی دقیق‌تر اوضاع می‌توان به برآورد دقیق‌تری برای تولید پسته امسال رسید، گفت: در حال‌حاضر برآورد اولیه ما این است که امسال برای این محصول ۲۰۰‌هزار‌تن برداشت داشته باشیم که حدود ۱۰‌درصد نسبت به سال‌قبل رشد خواهد داشت.

او افزود: آمریکا در حال‌حاضر با حدود ۵۰۰‌هزار‌تن تولید پسته در رده نخست تولید پسته جهان قرار دارد. ما در تولید پسته پسرفت نکرده‌‌‌‌ایم بلکه به دلیل مشکلات کمبود آب نتوانسته‌ایم پیشرفت کنیم، اما آمریکایی‌‌‌‌ها پیشرفت خوبی در تولید پسته داشته‌‌‌‌اند. رئیس هیات‌‌‌‌مدیره انجمن پسته در ادامه گفت: تقریبا ۸۰‌درصد پسته تولیدی ایران صادر می‌شود؛ در آمریکا هم حدود ۸۰ الی ۱۰۰‌هزار‌تن مصرف داخلی دارند و حدود ۴۰۰هزار‌تن را به بازارهای جهانی عرضه می‌کنند.صالحی در مورد چگونگی رقابت پسته آمریکا با محصول ایرانی در بازارهای جهانی گفت: در بعضی بازارها مانند کشورهای چین یا روسیه، چون برای پسته ایرانی معافیت‌های گمرکی بیشتری وجود دارد، شرایط برای پسته ایرانی بهتر است اما اتفاقی که می‌افتد، پسته آمریکایی در یک کشور ثالث با برچسب پسته ایرانی و با تعرفه گمرکی کمتر به کشور چین و روسیه صادر می‌شود. وی تاکید کرد: متاسفانه سیاست‌های دولت در برگشت ارز و حاشیه سود پائین صادرات پسته باعث‌شده که ما توان رقابتی کمتری داشته باشیم.  رئیس هیات‌‌‌‌مدیره انجمن پسته همچنین گفت: استان‌های کرمان، خراسان‌شمالی، جنوبی و رضوی، یزد، فارس، سمنان و برخی استان‌های دیگر بیشترین تولید پسته را دارند.