این مقام مسوول ادامه داد: فراهم‌کردن زمینه‌‌‌‌‌‌های تقویت روابط تجاری ایران با قاره آفریقا، در سال‌جاری با بر‌‌گزاری اجلاس همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقا پی گرفته شد. وی با اشاره به استقبال مقامات آفریقایی از این اجلاس، افزود: ایران میزبان بیش از ۲۲۰مقام دولتی و هیات تجاری از بخش‌خصوصی قاره آفریقا بود. مقامات دولتی آفریقایی از جمله اعضای اتحادیه آفریقا، نخست‌وزیر بورکینافاسو و جمعی از وزیران و معاونان وزرای حوزه صنعت، معدن و تجارت کشورهای آفریقایی در این اجلاس حضور به‌عمل رساندند.

به گفته مدیرکل دفتر آفریقای سازمان توسعه‌تجارت ایران این مقامات ضمن شرکت در برنامه‌های اجلاس، جلسات بسیاری با همتایان خود برگزار کردند که در این میان علی‌آبادی؛ وزیر صمت در محل سازمان توسعه‌تجارت، جلسات بسیار موثری با طرف‌‌‌‌‌‌های آفریقایی داشت.

 باغبان دستاوردهای ارزشمند این جلسات را در راستای توسعه تعاملات تجاری در حوزه‌های مختلف به‌ویژه صنعت و معدن دانست و افزود: اتاق بازرگانی ایران، ملاقات‌های بسیار مهمی با همتایان خود برگزار کرد؛ در این میان تجار آفریقایی نیز در حوزه‌های مورد تقاضا از کارخانه‌های تولیدی ایرانی بازدید کردند. بنا به گفته وی؛ رایزنان بازرگانی جمهوری‌اسلامی‌ ایران به‌همراه مراکز تجاری فعال در آفریقا، نقش بسیار ارزشمندی در ارتباط‌‌‌‌‌‌گیری موثر تجار ایفا کردند. باغبان در ادامه با برشمردن اهداف اجلاس همکاری‌های اقتصادی ایران و قاره آفریقا، گفت: ایجاد ارتباط و توسعه همه‌جانبه روابط اقتصادی، تجاری و علمی با کشورهای قاره آفریقا، گسترش هماهنگی‌‌‌‌‌‌های بین‌المللی در سطح دوجانبه و چند‌جانبه و همچنین در صحنه‌‌‌‌‌‌های مشترک بین‌المللی در راستای توسعه و ثبات جهانی، ارتباط بدون واسطه میان فعالان بخش‌های اقتصادی دولتی و خصوصی ایران و آفریقا، شناخت و بررسی بازارهای هدف مشترک بین ایران و آفریقا و معرفی امکانات و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های صنعتی، معدنی، انرژی، علمی و فنی ایران و قاره آفریقا از جمله مهم‌ترین اهداف این اجلاس بود.وی در پایان گفت: در این اجلاس ۱۲ کمیته‌‌‌‌‌‌ تخصصی و محتوایی تشکیل شد که مهم‌ترین آنها عبارتند از: کمیته فناوری‌های نوین و دانش‌بنیان، کمیته بهداشت و درمان، کمیته کشاورزی و صنایع غذایی، کمیته فناوری اطلاعات IT & ICT، کمیته علمی و آموزشی، کمیته بانکی و سرمایه‌گذاری، کمیته عمران و ساختمان، کمیته معدن و صنایع معدنی و کمیته نفت، گاز و پتروشیمی.