توسعه مناسبات  تجاری خراسان‌شمالی و ترکمنستان

به گزارش اتاق ایران‌آنلاین، مازیار زند در جلسه کارگروه صادرات غیرنفتی اتاق بجنورد که با حضور استاندار آخال ترکمنستان در محل پتروشیمی خراسان برگزار شد، افزود: در این‌خصوص به‌‌‌‌‌‌طور مثال می‌توانیم یک هفته بزرگداشت مختوم قلی را به‌صورت مشترک در نقطه مرزی به‌عنوان گذر مرزی موقت برگزار کنیم و تجار دو کشور نیز مراودات داشته باشند. زند از آمادگی اتاق بجنورد برای آماده‌‌‌‌‌‌سازی مقدمات این موضوع خبر داد.

وی همچنین ایجاد گذر مرزی مشترک بین دو کشور، ایجاد مرکز تجاری مشترک و گسترش مراودات تجاری و اقتصادی طرفین را ازجمله پیشنهاد‌‌‌‌‌‌های اتاق بازرگانی خراسان‌شمالی برای توسعه مناسبات دوجانبه اعلام کرد. محمدرضا حسین نژاد، استاندار خراسان‌شمالی نیز در این جلسه گفت: خراسان‌شمالی دارای اشتراکات فرهنگی و اجتماعی زیادی با کشور ترکمنستان است که این ظرفیت می‌تواند شرایط صادرات بین ۲کشور را بیش‌‌‌‌‌‌ازپیش گسترش دهد.

وی افزود: قومیت‌‌‌‌‌‌های مختلف در خراسان‌شمالی با صمیمیت و همدلی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و امیدواریم این سفرها زمینه همکاری‌های بیشتر در زمینه‌‌‌‌‌‌های مختلف با کشور ترکمنستان ایجاد کند. حسین‌نژاد گفت: تعاملات خوبی در بیابان‌‌‌‌‌‌زدایی بین ۲ استان وجود دارد و با احداث گذر مرزی شرایط دوستانه ۲ کشور باید تقویت شود. روشن خوجه قلی‌یف، استاندار آخال ترکمنستان نیز بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی طرفین تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک اتفاقات خوبی بین دو کشور رقم بخورد. وی گفت: امروز در بازدیدهایی که از اماکن گردشگری و صنایع استان انجام شد، از حضور ترکمن‌‌‌‌‌‌های این خطه خوشحال شدم. خوجه قلی‌یف افزود: در ۲ روز گذشته از جاذبه‌‌‌‌‌‌های طبیعی، صنعتی، علمی، تجاری و آموزشی بازدید و با ظرفیت‌های این استان آشنا شدیم.