به گزارش «ایرنا» سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران، سید‌محمدرضا بنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طبا درباره وضعیت صادرات محصولات لبنی در سال‌۱۴۰۲ افزود: پژوهش آماری انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران بر اساس داده‌های آماری گمرک جمهوری‌اسلامی ایران نشان می‌دهد که صادرات لبنیات کشور در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال‌۱۴۰۱ افزایش داشته‌است. سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران گفت: از ابتدای امسال تا پایان شهریور، صادرات وزنی محصولات لبنی به ۲۸۱‌هزار و ۴۵۰‌تن رسید‌که نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته که این رقم ۲۳۹‌هزار و ۸۸۶‌تن بود، رشد ۱۷.۳درصدی را نشان می‌دهد. به گفته او، ارزش دلاری صادرات محصولات لبنی در ۶ ماهه نخست سال‌۱۴۰۱، معادل ۳۲۷‌میلیون و ۳۷۰‌هزار دلار بوده‌است.

بنی‌طبا افزود: در ۶ ماهه ابتدایی سال‌۱۴۰۲ چهار محصول نخست سبد صادراتی لبنی کشور بر اساس تناژ به ترتیب شیر و خامه، دوغ و کفیر، شیرخشک صنعتی و پنیر بوده‌است که در این میان سهم شیر و خامه ۲۲.۲۷درصد، دوغ و کفیر ۲۱.۱‌درصد، شیرخشک صنعتی ۲۰.۱۹درصد و پنیر ۱۷.۳۹درصد رشد است. او در ادامه گفت: در مدت مذکور، محصول شیرخشک صنعتی با ۲۴.۲درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال‌قبل و رسیدن به ۱۴۸‌میلیون و ۶۰۰‌هزار دلار، نخستین محصول لبنی صادراتی برحسب ارزش دلاری است که ۳۹‌درصد از مجموع ارزش صادرات لبنی را به خود اختصاص داده‌است. این مقام صنفی افزود: پس از آن شیر و خامه با ۲۳.۱درصد افزایش نسبت به سال‌قبل و رسیدن به ۶۵‌میلیون و ۷۰۰‌هزار دلار در رتبه دوم قرار دارد که ۱۷.۲۴درصد از مجموع ارزش دلاری صادرات را به خود اختصاص داده‌است. در نهایت پنیر با ۸.۲‌درصد رشد نسبت به سال‌قبل و رسیدن به ۶۳‌میلیون و ۵۴۰‌هزار دلار در رتبه سوم قرارگرفت که ۱۶.۶۷درصد از مجموع ارزش صادرات را شامل می‌شود.

 عراق، مقصد نخست صادرات محصولات لبنی

بنی‌طبا افزود: شرکای تجاری ایران در صادرات لبنیات در سال‌جاری ۳۹ کشور بوده‌اند که اصلی‌ترین آنها به ترتیب عراق، پاکستان، افغانستان، امارات‌متحده‌عربی و جمهوری‌آذربایجان هستند. بنی‌طبا گفت: عراق با افزایش ۳۱درصدی حجم صادرات در ۶ ماهه نخست سال‌۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال‌۱۴۰۱ و رسیدن به ۱۸۴‌هزار‌تن صادرات، نخستین مقصد لبنیات ایران با ۶۵.۴درصد از سهم صادرات بر اساس حجم است. سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران افزود: بر اساس ارزش صادرات نیز عراق با افزایش ۳۰.۵‌درصدی ارزش صادرات در ۶ ماهه نخست سال‌۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال‌۱۴۰۱ و رسیدن به ۲۲۱‌میلیون و ۳۰۰‌هزار دلار صادرات، نخستین مقصد لبنیات ایران با ۵۸‌درصد از سهم ارزشی است؛ این در حالی است که افغانستان با کاهش ۱۵.۴درصدی حجم صادرات در ۶ ماهه نخست سال‌۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال‌۱۴۰۱ و رسیدن به ۲۰.۸هزار‌تن صادرات، سومین مقصد لبنیات ایران با ۷.۴درصد از سهم صادرات براساس حجم است.