در این نشست آخرین اخبار و تحولات تجاری و همکاری‌های اقتصادی دو کشور ایران و افغانستان، همکاری و هماهنگی بخش‌خصوصی برای حضور فعال در بازار افغانستان و همراهی دولت جهت رفع موانع موجود همکاری و تسهیل تجارت با افغاستان به‌ویژه برای تقویت بخش‌خصوصی در رقابت منطقه‌ای جهت حضور در بازار افغانستان موردبحث و بررسی قرار گرفت.

حسین سلیمی، رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان در این نشست از تشکیل اتاق مشترک افغانسستان- ایران در کابل خبر داده و گفت: اتاق مشترک متناظر در شرف تصویب اساسنامه و تاسیس و شروع فعالیت است و شعبه هرات آن نیز همزمان فعال خواهد شد.

او با بیان اینکه بازار افغانستان در چند سال‌اخیر به مقصدی مهم و استراتژیک برای صادرات ایران تبدیل‌شده و توسعه همکاری‌ها در اولویت اتاق ایران است، به کاهش حجم تجارت دو کشور در سال‌گذشته اشاره کرد و گفت: تحولات اخیر این کشور و ساقط‌شدن دولت قبلی، مسدودشدن دارایی‌های خارجی این کشور و در نتیجه کمبود ارز، کاهش قدرت خرید، کاهش کمک‌های خارجی و خروج سرمایه از دلایل عمده کاهش تجارت دو کشور در سال‌گذشته بوده است.  سلیمی با تاکید بر اینکه در حال‌حاضر هزینه‌های صادرات به افغاستان در حوزه‌هایی چون انتقال ارز و حمل‌ونقل بالا است، افزود: نیاز است با همکاری دولت به‌ویژه در بحث تسهیل انتقال ارز و رفع تعهدات صادرکنندگان به افغانستان، موضوع به‌صورت خاص مورد‌توجه قرار گیرد و راهکاری اندیشیده شود. او تصریح کرد: هماهنگی دستگاه‌های حاضر در مرزها یکی از ضرورت‌های توسعه تبادلات کالا در مرزها است.

در این نشست حسن شیرزادی رایزن اقتصادی سفارت ایران در کابل نیز به مشکلاتی از جمله افزایش هزینه‌های حمل و یا بالارفتن قیمت نهاده‌ها و افزایش قیمت کالاها در مسیر توسعه روابط تجاری دو کشور اشاره کرد و گفت: لازم است با همکاری بخش‌خصوصی و دولتی حل این مشکلات مورد‌توجه و پیگیری قرار گیرد تا در فضای رقابتی بازار افغانستان، صادرات ما آسیب نبیند.

او با اشاره به تحولات جدید در افغانستان و ضرورت هماهنگی ایران با این تحولات بیان کرد: می‌توانیم با توجه با کاهش درآمدهای خارجی افغانستان، موضوع تهاتر به‌ویژه در زمینه‌های معدنی یا کشاورزی فراسرزمینی را مورد‌توجه جدی‌تر قرار دهیم. کشور افغانستان اجازه صادرات محصولات خام معدنی را نمی‌دهد و از این روی نیاز به برنامه‌ریزی برای همکاری و بهره‌گیری از فرصت‌های موجود در بازار افغانستان را داریم.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند