حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با حضور در بیست و نهمین جلسه کمیسیون تخصصی توسعه تجارت اتاق تعاون ایران، با اشاره به ظرفیت‌های فصل سوم سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، گفت: در بخش مشوق‌های صادراتی شرکت‌های مدیریت صادراتی در بخش تعاونی می‌توانند از ۲۰ درصد مازاد مشوق‌های صادراتی استفاده کنند. بیست و نهمین جلسه کمیسیون تخصصی توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران با هدف بررسی جایگاه و نقش بخش تعاون و اتاق تعاون ایران در برنامه‌های توسعه صادرات غیرنفتی با حضور حمیدزادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیرصمت، روسای کمیسیون‌های اتاق تعاون و نمایندگان اتاق‌های تعاون استان‌ها از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

بابک افقهی، رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران، با اشاره به توانمندی‌های بخش تعاون در حوزه تجارت خارجی اظهار کرد: در نشست مشترک با رئیس محترم سازمان توسعه تجارت ایران، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش تعاون در این حوزه تشریح شد. وی ادامه داد: در این نشست با توجه به توانمندی‌های بخش کشاورزی در اقتصاد و تجارت خارجی، حضور پررنگ‌تر در موافقت‌نامه‌های اوراسیا به طور خاص و حضور نمایندگان اتاق تعاون در کارگروه‌های مختلف این سازمان در حوزه تجارت خارجی درخواست شد.

افقهی در ادامه به موضوعات مطروحه در نشست با رئیس سازمان توسعه تجارت پرداخت و گفت: در نشست روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق تعاون ایران  بر مطالب مهمی نظیر انتقاد از فراز و نشیب بخشنامه‌های متعدد که مشکل مهمی برای فعالان اقتصادی در حوزه تجارت خارجی به وجود آورده و خسارت زیادی به صادرکنندگان زده همچنین استفاده از ظرفیت‌هایی در سطح جهانی مانند قالب‌هایی مثل فعال اقتصادی مجاز تاکید شد و استانداردسازی در برنامه‌های متعدد، تولید بدون کارخانه و مشکلات عدم حل توافق کاهش حقوق گمرکی در برخی کشورهای عضو پیمان تجاری اوراسیا و نیز موضوع حمایت از برنامه‌های توسعه فعالیت‌های صادراتی در حوزه بانوان تعاونگر مطرح شد. رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران اذعان کرد: رئیس سازمان توسعه تجارت در این نشست از برنامه‌ریزی‌ها در حوزه بانوان و جوانان با مرکز تجارت بین‌الملل خبر داد و مقرر شد مسوولان این بخش با مسوول کمیسیون بانوان اتاق تعاون، پیگیری‌هایی برای برنامه‌ریزی توسعه فعالیت‌های صادراتی بانوان تعاونگر را انجام دهند. به گفته افقهی، توسعه شبکه‌های دانش‌بنیان در خارج کشور از دیگر موضوعات مهم این نشست بود که مقرر شد یکی از کشورهای هدف مورد نظر  معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان توسعه تجارت به عنوان شبکه تعاونی دانش بنیان در خارج از کشور  به اتاق تعاون واگذار شود.

رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران، با اشاره به استقبال رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص استفاده از ظرفیت نمایشگاه‌های بین‌المللی برای ایجاد مرکز نوآوری حوزه تجارت بیان کرد: برگزاری نمایشگاه فرش دستباف صنایع دستی و گردشگری بخش تعاون توسط سازمان توسعه تجارت برای اعطای مجوز، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: برگزاری نمایشگاه اوراسیا توسط یکی شرکت‌های تعاونی اتاق تعاون قرار است که در اردیبهشت ۱۴۰۰ برگزار شود.

افقهی خاطرنشان کرد: در بخش صادرات نیز موضوع مشکلات رفع تعهد ارزی بدون انتقال ارز  صادرکنندگان سال ۹۷ مطرح شد که قرار شد توسط رئیس سازمان توسعه تجارت بررسی شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت خطاب به اتاق‌های تعاون سراسر کشور اظهار کرد: چنانچه زیرساخت‌های صادراتی  در استان‌ها وجود دارد که قابلیت استفاده  از اعتبارات عمومی سازمان توسعه برای کمک به توسعه زیرساخت‌ها را داراست؛ باید هرچه زودتر طرح‌های مذکور را پس از  تصویب کارگروه توسعه صادرات استانی به این سازمان ارسال کنند. زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به ظرفیت‌های فصل سوم سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: در بخش مشوق‌های صادراتی شرکت‌های مدیریت صادراتی تعاونی می‌توانند از ۲۰ درصد مازاد مشوق‌های صادراتی استفاده کنند.

همچنین رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، زمینه‌سازی کارخانه نوآوری بخش تعاون و شرایطی که برای ایجاد شرکت‌های مدیریتی صادراتی بخش تعاون مدنظر است را مورد توجه قرار داد.

رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون در بخش دیگری از این گفت‌وگو بیان کرد: در دیدار با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، مشکلات مرزنشینان و تمدید پته‌های صادراتی نیز مطرح شد  که تمدید پته‌های صادراتی  تا شهریور ۱۴۰۰ درخواست و مقرر شد که مورد بررسی رئیس سازمان توسعه تجارت قرار گیرد. افقهی عنوان کرد: ارتباط بیشتر بین بخش‌های اتاق تعاون و وزارت صمت در راستای پیگیری موضوعات این جلسه از دیگر مصوبات این نشست بود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند