وی با بیان اینکه اطلاعات سامانه انبارها ناقص است، افزود: داده‌ها در این زمینه باید برخط باشد. برخی از داده‌ها برخط هستند، اما برخی مانند اطلاعات خروج نهاده‌ها از گمرک کامل نیست. معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: مشکل، فنی است که برخی داده‌ها در سامانه قرار نمی‌گیرد و برای برخورد دستگاه نظارتی، اطلاعات ناقص است. وی اضافه کرد: تخلف در بخش نهاده‌های دامی وجود دارد و این تخلفات را باید دستگاه‌های نظارتی پیگیری کنند. اگر وزارت جهاد کشاورزی نداند در انبارهای وزارت صمت یا گمرک چه می‌گذرد چطور می‌تواند موضوع نهاده‌های دامی را کنترل کند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این برنامه گفت: سامانه بازارگاه به سامانه جامع توسعه تجارت خیلی مربوط نیست و با وجود اینکه برای کنترل تعهدات وارد‌کننده مصوباتی وجود دارد تبادل اطلاعات بین گمرک و جهاد کشاورزی انجام می‌شود و روال از طریق سامانه جامع توسعه تجارت انجام نمی‌شود.

علی رهبری افزود: از واردکننده نهاده‌های دامی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در مرحله ثبت و سفارش تعهد می‌گیریم که کالا بر اساس ضوابط وزارت جهاد در سامانه بازار‌گاه عرضه شود و گمرک از وزارت جهاد کشاورزی استعلام می‌کند که آیا وارد‌کننده کالا را به سامانه بازار‌گاه اعلام کرده است تا اجازه دهد کالا ترخیص شود. این مرحله تبادل اطلاعات، مکتوب بین گمرک و وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود و کنترل سیستمی در آن وجود ندارد. ممکن است کارشناس گمرک بیش از آنچه وارد‌کننده کالا اظهار کرده است کالا ترخیص کند.

رهبری گفت: یک‌سال پیش دسترسی‌هایی به وزارت جهاد کشاورزی دادیم، اما این وزارتخانه گفت این دسترسی کافی نیست و آن را کامل کردیم. بخشی از اطلاعات گمرک ناقص است نامه‌نگاری کرده‌ایم که اطلاعات سامانه بازار‌گاه به سامانه جامع تجارت بازگردد. تلاش کرده‌ایم بر نهاده‌های دامی نظارت داشته باشیم، اما این موضوع تاکنون کامل محقق نشده است. اطلاعات تجارت خارجی، شفاف در بازار‌گاه قرار می‌گیرد، اما اطلاعات تجارت داخلی ناقص است.

وی با بیان اینکه اطلاعات ترخیص گمرک با نقص و تاخیر فرستاده می‌شود، افزود: البته گمرک گام‌هایی را در این باره برداشته، اما به نقطه ایده‌آل نرسیده و آخرین فرصتی که برای آن در نظر گرفته شده ۱۱ بهمن است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: داده‌های مربوط به نقل و انتقال و مالکیت کالا در بازارگاه وجود دارد و درباره انتقال مکان کالا، ورود گمرک به انبارداری غیرمجاز و این وظیفه وزارت صمت است.

وی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۹ هزار بازرسی از انبارها داشته‌ایم که ۳ هزار پرونده تشکیل شده و ۸۰۰ میلیارد تومان پرونده به سازمان تعزیرات ارسال شده است. به انبارها می‌گوییم چرا اطلاعات را در سامانه جامع توسعه تجارت ثبت نکرده‌اید، اما متوجه می‌شویم آنها اطلاعات را در سامانه انبارهای گمرک ثبت کرده‌اند. برای این افراد پرونده تشکیل داده‌ایم، اما تا زمانی که موازی‌کاری گمرک در انبارداری حذف نشود مشکل وجود خواهد داشت. رهبری گفت: اگر از ۲۱ اسفند ۹۸ وظایف گمرک در بخش انبارها انجام شده است و بر اساس مقررات جلو می‌رود چرا در جلسه ۱۶ و ۱۷ شورای اجرایی فناوری اطلاعات در بخش انبارها مصوبه داریم و در جلسه هجدهم انجام نشدن تکالیف گمرک بررسی می‌شود.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: رئیس‌جمهور نامه داده است که همه انبارها به سامانه جامع انبارها متصل شوند؛ پس مصوبات مربوط به انبارهای شرکت‌های عمومی و مناطق آزاد و بندری که کالاهای گمرکی نگهداری می‌کنند، چیست؟ در پته گمرک، مقصد درج می‌شود و مقصد باید در سامانه گمرک اعلام وصول کند. موازی‌کاری گمرک در این باره در حال اصلاح است.

رهبری افزود: برای رهگیری کالاها، تقسیم کار انجام شده است و سامانه جامع تجارت با سامانه تجارت انبارها به یکدیگر وصل هستند. رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت با بیان اینکه رصد نهاده‌های دامی برعهده وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: اگر سامانه‌ها به یکدیگر وصل شوند تخلفات بسیار کم می‌شود، زیرا ممکن است در مکاتبات بین گمرک و وزارت جهاد، کالا از مسیر خارج شود.

روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران نیز در این برنامه گفت: مشکل این است که مقصد نهایی یکسری از کالاها تغییر می‌کند و هیچ نظارتی از طرف وزارت صمت در آن نمی‌شود.

وی افزود: سامانه انبارهای گمرک از ۲۱ اسفند ۹۸ بر اساس توافق با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت دیگر مسوولیتی ندارد و مسوولیت با سامانه جامع انبارهاست.

سخنگوی گمرک افزود: ترخیص کالا، قفل سیستمی شده است و سامانه جامع انبارها و گمرک زمانی می‌توانند کالا را ترخیص کنند که سامانه جامع انبارها، انبار مورد نظر را تایید کند. وی اضافه کرد: شرط ترخیص کالا ثبت انبار در سامانه جامع انبارهای وزارت صمت است و سامانه گمرک انبارداری نیست بلکه کار حسابرسی و ترخیص را انجام می‌دهد که اگر وزارت صمت این اطلاعات را نیز به ما بدهد دیگر نیازی به این سامانه نداریم.

وی گفت: ما اطلاعات را به سامانه جامع توسعه تجارت می‌دهیم و این سامانه موظف است داده‌ها را به سامانه بازارگاه بدهد. سخنگوی گمرک افزود: از ۲۹ خرداد سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی، فیزیکی به کسانی که ثبت کالا می‌کردند مجوز ترخیص می‌داد، اما ابتدای دی موضوع قرنطینه در سامانه جامع گمرک به معنای تایید سامانه بازارگاه شده است.

لطیفی گفت: زمانی که کالا از گمرک خارج می‌شود گمرک مسوولیتی ندارد و وظیفه برعهده سامانه جامع انبارهای وزارت صمت است. وی افزود: پس از خروج کالا از گمرک اطلاعات سامانه جامع توسعه تجارت و سامانه جامع انبارها داده می‌شود و به زودی سامانه جامع تجارت به سامانه جامع انبارها متصل می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند