رئیس اتاق مشترک ایران و اتریش می‌گوید: اتاق مشترک ایران و اتریش برای حل مسائل و مشکلات شرکت‌های صادرکننده ایرانی به اتریش، نماینده‌ای را در وین انتخاب کرده است. ما سعی می‌کنیم فرصت و بازارهای از دست رفته اروپا در دوره ترامپ را بازیابی کنیم و انتخاب نماینده اتاق مشترک ایران و اتریش در وین نیز با همین رویکرد توسعه صادرات به اتریش بوده است. به عقیده او، انتخاب نماینده این اتاق در وین می‌تواند به فعالان اقتصادی در زمینه شناخت بازار اتریش و گسترش صادرات به بازارهای این کشور کمک کند.

پدرام سلطانی در گفت‌وگو با «پایگاه خبری اتاق ایران» از دلایل انتخاب نماینده اتاق مشترک ایران و اتریش می‌گوید: برای توسعه فعالیت‌های تجاری ایرانیان در اتریش و ارائه خدمات بهتر بازاریابی، صادرات و معرفی فرصت‌های اقتصادی به اعضای اتاق مشترک ایران و اتریش و سایر فعالان اقتصادی علاقه‌مند به این حوزه، سعی کرده‌ایم موقعیت جدیدی را تعریف کنیم. به‌‌رغم اینکه اتاق مشترک ایران و اتریش، اتاق تازه تأسیسی است ولی تلاش کرده با نقشه راه، زمینه‌های جدیدی برای فعالیت اعضای خود فراهم کند.

سلطانی می‌گوید: در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ مشکلات زیادی با اعمال تحریم برای فعالان اقتصادی ایجاد شد و حالا با پیروزی جو بایدن در انتخابات می‌توان امیدوار بود که فرصت‌های جدیدی برای فعالیت اقتصادی در بازارهای اروپا ایجاد خواهد شد. سلطانی اظهار می‌کند: ما سعی می‌کنیم فرصت‌ها و بازارهای از دست‌رفته اروپا را بازیابی کنیم. امیدوار هستیم در این دوره فشار تحریم‌ها کمتر شود تا فعالان اقتصادی بتوانند مجددا مانند دوره پسابرجام با اروپا کار کنند. سلطانی تصریح می‌کند: با هدف شناخت دقیق‌تر بازار اتریش، ما سعی کردیم در این کشور نماینده‌ای از طرف اتاق مشترک ایران و اتریش منصوب کنیم و این هماهنگی‌های اولیه از دو ماه قبل انجام‌شده است.

او درباره تجربه دفاتر تجاری برون‌مرزی می‌گوید: تجارب گذشته در ایجاد دفاتر برون‌مرزی برای توسعه روابط تجاری یا انتخاب رایزن بازرگانی خیلی موفق نبوده و به نتایج مطلوب و مشهود نرسیده است. از طرفی هزینه گشایش دفتر تجاری و استخدام چند نیرو در آن سو بسیار بالا است و درنهایت هم مشخص نیست که می‌توان با این هزینه‌کرد به هدف تعیین‌شده رسید یا خیر. برای همین اتاق مشترک ایران و اتریش سعی کرده که از مسیر نوینی برای توسعه تجارت خود در کشور هدف استفاده کند.

سلطانی ادامه می‌دهد: ما سعی می‌کنیم در نقشه راه این نمایندگی پروژه‌هایی که باید انجام شود با توجه به اولویت‌هایی که برای تجار ایرانی وجود دارد انتخاب شوند و درنهایت به راه‌های عملیاتی بیندیشیم. سلطانی معتقد است: انتخاب نماینده تجاری موفق‌تر از رویکردهای دیگر و البته مقرون‌به‌صرفه هم هست. البته این روش می‌تواند فرصت و تجربه جدیدی برای اتاق‌های مشترک باشد تا در صورت موفقیت در سطح گسترده‌تری تکرار شود. همان‌طور که در دو سال گذشته اتاق مشترک ایران و اتریش در میان اتاق‌های مشترک پیشتاز بوده، با ارائه این مدل هم می‌تواند الگوی خوبی برای سایر اتاق‌های مشترک باشد.

سلطانی تاکید می‌کند: انتخاب نماینده با هدف کمک به توسعه صادرات ایران صورت گرفته است وگرنه اتاق اقتصاد اتریش در ایران دفتر نمایندگی دارد و کالای اتریشی به ایران صادر می‌کنند؛ ولی جای دفتری برای کمک به صادرات محصولات ایرانی به بازار اتریش خالی بود؛ امیدواریم ما بتوانیم در این مسیر گام‌های محکمی برداریم.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند