محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در دیدار با عثمان آکسوی، رئیس جدید شورای روابط اقتصادی خارجی ترکیه - ایران، با اشاره به رابطه دیرینه تجارت میان دو کشور، اقتصاد ایران و ترکیه را مکمل یکدیگر و دارای ظرفیت‌های بی‌شمار برای همکاری دانست.

به عقیده او، ایران و ترکیه در زمینه‌های انتقال تکنولوژی، تامین نیاز شرکت‌های ترکیه، سرمایه‌گذاری مشترک و صادرات به کشورهای ثالث و مشارکت در صادرات خدمات فنی و مهندسی می‌توانند همکاری‌های تجاری خود را گسترش دهند.

او تصریح کرد: به‌‌رغم مشکلات ناشی از تحریم‌های اقتصادی، نگاه دولت‌مردان دو کشور برای توسعه روابط مثبت بوده و بر همین اساس تجارت ۳۰ میلیارد دلاری میان دو کشور هدف‌گذاری شده است.

فرصت‌های جدید همکاری اقتصادی بین دو کشور موضوع دیگری بود که از سوی کرباسی مورد توجه قرار گرفت. به باور او رهایی ایران از اقتصاد تک‌محصولی نفت، فصل جدیدی برای توسعه و تنوع‌بخشی صادرات به‌شمار می‌آید و مسوولیت خطیر و اولویت اتاق‌های بازرگانی دو کشور باید رفع موانع و زمینه‌سازی برای توسعه همکاری‌های مختلف تجاری و اقتصادی باشد. بنابراین اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه و نهاد متناظر آن در شورای دئیک ترکیه با همکاری یکدیگر می‌توانند مشکلات را شناسایی و آنها را حل کنند.

معاون بین‌الملل اتاق ایران در ادامه معاملات تجاری دو کشور را رابطه‌ای کوتاه‌مدت بین دو کشور دانست و تصریح کرد: زمانی که این ارتباط به سرمایه‌گذاری مشترک تبدیل شد، روابط مستحکم و درازمدت شکل خواهد گرفت. طی سال‌های گذشته شاهد روند قابل‌ملاحظه حضور سرمایه‌گذاری شرکت‌های ترک در ایران بودیم و درحال‌حاضر نیز اتاق ایران با اشراف به مسائل آنها با جدیت به‌دنبال رفع موانع و مشکلات این شرکت‌هاست. عثمان آکسوی، عضو هیات‌مدیره و رئیس بخش ایران شورای دئیک نیز ضمن ابراز خرسندی در مورد سوابق فعالیت‌های بیش از دو دهه خود در ارتباط با کشور ایران، آمادگی خود را برای پیشبرد اهداف توسعه تجارت دو کشور اعلام کرد. وی با اشاره به اینکه تا چند سال گذشته شناخت کمی از بازار ایران در ترکیه وجود داشت، گفت: سعی کردیم در مراکز مختلف ترکیه ظرفیت‌های کار با ایران را به‌خوبی معرفی کنیم و به‌‌رغم مشکلاتی که وجود دارد، کماکان برای جذب سرمایه‌گذاری و توسعه همکاری بین دو کشور تلاش می‌کنیم.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند