طرح خدمت سربازی در صنعت
یحیی آل اسحاق

جنگ اصلی امروز با ما عمدتا در حوزه اقتصادی است. با توجه به اینکه عمده‌ترین مشکلات اقتصاد کشور در بخش صنعت خود را نشان می‌دهد و از سوی دیگر، جوانان تحصیلکرده زیادی در کشور وجود دارند که مشمول خدمت سربازی هستند، بنابراین پیشنهاد می‌شود که از توانمندی این جوانان در صنعت کشور در دوره سربازی استفاده شود.


گروه بازرگانی: «سرباز صنعت و تولید» طرحی جدید بوده که از سوی رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران مطرح شده است. یحیی آل‌اسحاق در توضیح این طرح می‌گوید: در حال حاضر شرایط کشور از نظر اقتصادی، شرایط مناسبی نبوده و تمام دست‌اندرکاران معتقدند اقتصاد، مهم‌ترین دغدغه کشور است. وی عنوان می‌کند: در این میان یکی از عمده‌ترین مشکلات اقتصاد در بخش تولید و صنعت خود را نشان می‌دهد. ضمن اینکه عموم جامعه از این دو بخش انتظار زیادی دارند و نگرانی‌هایی نیز از وضعیت تولید و صنعت وجود دارد. به گفته این فعال اقتصادی، ایران با مشکل بیکاری روبه‌رو است که جوانان تحصیلکرده‌ را که آماده فعالیت در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور هستند در برمی‌گیرد.
وی به ظرفیت دیگری در کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: خدمت سربازی از جمله الزامات کشور است که براساس آن تمام جوانان کشور ملزم به گذراندن حدود 2 سال دوره سربازی هستند. در میان این سربازان، جوانان تحصیلکرده نیز حضور دارند که می‌توانند از مهارت‌های خود در این دوره استفاده کنند. آل‌اسحاق به پیشنهاد خود در این خصوص اشاره و اظهار می‌کند: در شرایط کنونی پیشنهاد می‌شود با توجه به دو ظرفیت موجود کشور(جوانان تحصیلکرده و خدمت سربازی)، از توانمندی این جوانان در صنعت کشور در دوره سربازی استفاده شود. به همین دلیل طرح «سرباز صنعت و تولید» مطرح می‌شود. رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران عنوان می‌کند: با اجرای این طرح، می‌توان صنعت را به واسطه فعالیت‌های همین سرباز تولید‌ها، از رکود خارج کرد. از سویی می‌توان شرایطی را فراهم آورد که این جوانان حتی پس از اتمام خدمت سربازی با طرح «سرباز صنعت و تولید»، در سایر مناطق کشور در حوزه‌های تخصصی خود فعالیت داشته باشند. از این‌رو این طرح می‌تواند زمینه اشتغال را نیز فراهم آورد. به اعتقاد این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، یکی از مزیت‌هایی که در صورت تصویب این طرح، شامل حال جوانان تحصیلکرده خواهد شد، کسب تجربه عملی در حوزه‌های مختلف تولید و صنعت است. چراکه این افراد به‌رغم گذراندن دوره تحصیلی، معمولا در زمینه‌های عملی مهارتی ندارند. وی یادآوری می‌کند: در حال حاضر وظیفه سربازان در کشور دفاع از مرزهای ایران است در حالی که شرایط کشور در حال حاضر ایجاب می‌کند که دفاع از مرزهای اقتصادی نیز در دستور کار قرار گیرد. بنابراین طرح «سرباز صنعت و تولید» می‌تواند به منظور تحقق این هدف، گامی موثر بردارد. آل‌اسحاق می‌گوید: با اجرای این طرح، واحدهای تولیدی ما نیز می‌توانند سطح مهارت خود را با به‌کارگیری نیروهای متخصص و تحصیلکرده ارتقا دهند. وی اظهار می‌کند: برای تصویب این طرح نیاز است که نهادهای نظامی هماهنگ شوند که به نظر می‌رسد برای انجام آن مشکل جدی وجود ندارد.