شماره روزنامه ۴۵۳۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۳۰

 • وضعیت پیچیده ارزهای صادراتی

  دنیای اقتصاد: وضعیت ارزهای صادراتی با مصوبات جدید کمیسیون تلفیق بودجه پیچیده‌تر شده است. این مصوبه درخصوص بازگرداندن ارز صادراتی در دو قالب تشویق و تنبیه صادرکنندگان اعلام شده است. از یکسو مشوق‌های صادراتی منوط به بازگرداندن ارز شده و از سوی دیگر چنانچه صادرکنندگان در موعد مقرر ارز خود را برنگردانند، جریمه‌هایی برای آنها در نظر می‌گیرند. در مورد اول (مشوق‌های صادراتی)، اگر صادرکنندگان تعهدات خود را انجام داده و ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصاد کشور برگردانند، می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند.
 • مصائب گوشت قرمز

  فرهاد آگاهی نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران
  صاحب‌نظران، متفق‌القولند که گوشت قرمز، بخش مهمی از سبد خانوار را تشکیل می‌دهد و از آنجا که پرهزینه‌ترین کالای سبد غذایی خانوارها محسوب می‌شود، منحنی مصرف آن در خانواده‌های مختلف، شدیدا تحت‌تاثیر وضعیت مالی آنها است و به همین دلیل در همه جای دنیا، بحث بر سر چگونگی تسهیل شرایط برای دسترسی بهتر اقشار جامعه به گوشت قرمز، مورد توجه سیاست‌گذاران اقتصاد خانواده قرار دارد. همه تلاش می‌کنند تا با رویکردهای اقتصادی متناسب با مختصات آن جامعه، کاری کنند که عقربه‌های نشانگر میانگین سالانه قیمت گوشت، بر عددی بایستد که همه خانواده‌ها، به‌خصوص خانوارهای دهک‌های پایین جامعه با حداقل دریافت دستمزد هم بتوانند به هر صورتی که برایشان مقدور باشد، شاخص پروتئین گوشت قرمز مورد نیاز خود را تامین کنند.
 • رشد تولید لاستیک در ایران

  گروه بنگاه‌ها: امسال با وجود تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران، در مجموع ۱۶۲ هزار تن تایر در هشت ماه منتهی به آبان در کشور تولید شد که رشد حدود ۵/ ۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد. خسرو محمودیان دبیر انجمن صنفی صنعت تایر، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد»، گفت: وقایع امسال در صنعت تایر(این کالای استراتژیک مصرفی بادوام) بیش از سال‌های گذشته بر نحوه حیات این صنعت اثر گذاشت اما نسبت به ۱۳۹۶ به میزان ۲ میلیون حلقه افزایش تولید انجام شد.
 • اولین بیانیه انتخاباتی دور نهم اتاق

  دنیای اقتصاد: نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی تهران با صدور اولین بیانیه‌ انتخاباتی وارد مرحله تازه‌ای شد. درحالی ثبت‌نام نامزدهای انتخابات در ۲۶ دی ماه به پایان رسید که نه‌تنها شاهد انصراف برخی چهر‌ها از اعلام نامزدی در نهمین دوره انتخابات بودیم، بلکه هنوز به جز ائتلاف برنده انتخابات دوره پیشین اتاق بازرگانی، گروهی به‌طور رسمی وارد میدان رقابت نشده است؛ اما پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که احتمالا ۳ ائتلاف دیگر برای انتخابات اتاق تهران در روز‌های آینده برنامه‌های خود را اعلام می‌کنند.
 • اعطای ۵ مجوز تجاری چین به ایوانکا ترامپ

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که شعله‌ جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن هنوز خاموش نشده، ایوانکا ترامپ توانسته است با توجه به مدل سیاست‌خارجی دونالد ترامپ پنج مجوز تجاری را از پکن برای شرکت خود به ثبت برساند.
 • نگرانی ترکیه از توقف صادرات کالا به ایران

  دنیای اقتصاد: فاتح چایاباتماز، نماینده انجمن تجار و صنعتگران مستقل ترکیه (موسیاد) در ایران، در اظهاراتی هشدار داد تصمیم ایران برای ممنوعیت واردات برخی از محصولات خارجی که در داخل تولید می‌شوند ممکن است صادرات ترکیه به ایران را متوقف کند. به گزارش «ایسنا» به نقل از دیلی صباح، چایاباتماز گفت: تصمیم مجلس ایران برای ممنوعیت واردات کالاهایی که مشابه آنها در داخل کشور تولید می‌شوند، ممکن است به روابط تجاری میان ایران و ترکیه لطمه بزند.

بیشتر