آرشیو روزنامه شماره ۵۲۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۵۲۸۹

 • تجارت با اروپا در دوسناریوی برجامی

  دنیای‌اقتصاد: مرکز پژوهش‌های اتاق ایران ‌اعلام کرد که قدم نخست برای توسعه رابطه با اتحادیه اروپا، لغو تحریم‌ها و احیای برجام است. درصورت تحقق این مهم، سناریوی خوش‌بینانه حکایت از افزایش ۱۲۰درصدی تجارت با این اتحادیه دارد و در بدبینانه‌ترین حالت، افزایش ۸۰درصدی تجارت اتفاق می‌افتد. با این حال، میزان مبادلات تجاری، رشد سال‌های برجام را تجربه نخواهد کرد.
 • تسهیل مراودات تجاری از طریق سازمان همکاری‌های شانگهای

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: گسترش صادرات و واردات با اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای زیرساخت‌های مبادلات تجاری با جهان را برای ایران تسهیل می‌کند. علیرضا پیمان‌پاک در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: عضویت رسمی ایران در این پیمان در گسترش ارتباطات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورها فضای نوینی را ایجاد می‌کند. وی با تاکید بر اینکه باید از این فرصت برای توسعه روابط بهره‌مند شویم، گفت: دستگاه دیپلماسی اقتصادی کشور می‌تواند با بهره‌مندی از شرایط حاصل از عضویت در سازمان شانگهای برای کاهش تعرفه‌ها، ارتباط سیستم بانکی، حمل و نقل، لجستیک و انتقال انرژی بهترین استفاده را کند.
 • اتاق‌های کرمانشاه و شیراز اتاق‌های فعال‌ ماه سپتامبر

  دنیای‌اقتصاد: با اعلام فدراسیون جهانی اتاق‌های بازرگانی، اتاق‌های کرمانشاه و شیراز به‌عنوان اتاق‌های فعال ‌ماه سپتامبر، در بستر ارتباطی ICCWCF معرفی شدند. بر اساس اعلام فدراسیون جهانی اتاق‌های بازرگانی، اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICCWCF)، نام اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه و شیراز در میان ۳ عضو فعال معرفی شده در‌ ماه سپتامبر قرار گرفت. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، ICCWCF از زمان راه‌اندازی بستر ارتباطی خود، هر‌ ماه اتاق‌های برتر و فعال در بین اتاق‌های بازرگانی سراسر جهان را معرفی می‌کند. پیش از این، اتاق‌های بازرگانی خرم‌آباد، تهران و شیراز به واسطه حضور فعالانه و پویای این اتاق‌ها در بستر ارتباطی، به‌عنوان اتاق ماه‌های جولای و اوت فدراسیون جهانی اتاق‌های بازرگانی (ICCWCF) برگزیده شدند. ICCWCF، این پلت‌فرم را با هدف گردهم آوردن اتاق‌‌ها و مهیا کردن بستری برای گفت‌وگو و اشتراک تجربیات در یک پنجره واحد و دسترسی آسان و به‌منظور ایجاد تبادل تجربیات و حل و فصل مشکلات راه‌اندازی کرده است.
 • بازگشایی مرز اینچه‌برون با ترکمنستان

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک گفت: مرز زمینی «اینچه‌برون» استان گلستان با ترکمنستان بعد از ۲۰‌ماه مسدودی به دلیل بیماری کرونا بازگشایی شد. به گزارش خبر‌گزاری فارس، سید‌روح‌الله لطیفی افزود: با اعلام ترکمنستان و توافقات صورت گرفته، کامیون‌های حامل بار تجاری ایران به مقصد ترکمنستان، پذیرش شدند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر