Untitled-2 copy

 تحلیلگران اقتصادی همواره بر تاثیر چشمگیر انتظارات تورمی بر روند معاملات بازار ارز تهران تاکید داشته‌اند. انتظارات تورمی در شرایطی شکل می‌گیرد که یک یا چند سیگنال و خبر سیاسی-اقتصادی بر سوگیری عمده افراد جامعه نسبت به آینده یک شاخص تاثیر بگذارد. در این شرایط افراد با ایجاد وضعیت مازاد عرضه یا مازاد تقاضا موجب تغییر مسیر نرخ شاخص‌ها‌ می‌شوند. تاثیر‌پذیری بازار آزاد ارز از انتظارات تورمی به گونه‌ای است که الفاظی مانند خبردرمانی نیز در این باره به وجود آمده است. در این میان به‌طور کلی سیگنال‌های مرتبط با آینده روابط خارجی کشور مانند اخبار در رابطه با مذاکرات هسته‌ای ‌و تحریم‌ها از جمله مهم‌ترین مواردی است که موجب شکل‌گیری انتظارات تورمی در بازار ارز کشور می‌شود.

 در روز‌های اخیر بازنشر یک ویدئوی قدیمی از رئیس‌جمهور پیشین آمریکا سبب شد تا یک شوک کاهشی به نرخ ارز وارد شود. در جریان این ویدئو دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، از تمایل به مذاکره و بهبود روابط سیاسی- اقتصادی با ایران سخن به میان می‌آورد. در نتیجه برخی از فعالان بازار نیز که تصور می‌کردند این ویدئو به تازگی منتشر شده، اقدام به فروش دارایی‌های خود کرده و موجب افت نرخ ارز شدند. البته برخی دیگر از تحلیلگران تکنیکال نیز معتقدند که رفتار کاهشی بازار در روز گذشته ناشی از یک الگوی معاملاتی است. این افراد تداوم افت نرخ ارز در روز‌های آتی را محتمل می‌دانند.

عقبگرد شاخص‌های ارزی

دیروز چهارشنبه 6 تیر ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد که در بازار روز سه‌شنبه با رشد هزار و 150 تومانی به رقم 60 هزار و 850 تومان رسیده بود، فعالیت خود در بازار صبح روز گذشته را با افت حدود 350تومانی در رقم 60 هزار و 500 تومان‌ آغاز کرد. در ادامه بازار دیروز نرخ ارز مذکور افت 150 تومانی دیگری را نیز تجربه کرد و آخرین نرخ نقدی در رقم 60 هزار و 350تومان ثبت شد. البته در بازار فردایی عصر دیروز بخشی از افت قیمت نقدی جبران شد و نرخ به نیمه کانال 60 بازگشت. همچنین یورو و پوند نیز در بازار دیروز به ترتیب با 450 و 300 تومان کاهش در ارقام 64 هزار و 850تومان و 76 هزار و 700 تومان معامله شدند.

تعدیل نرخ‌های بازار سکه

همزمان با افت نرخ ارز، قیمت 2 عضو کوچک خانواده سکه در روز گذشته کاهشی شد. هر قطعه نیم و ربع سکه در عصر روز گذشته با افت نرخ مشترک 150 هزار تومانی به ترتیب در ارقام 23 میلیون و 150 هزار تومان و 15 میلیون و 150 هزار تومان معامله شدند. اما قیمت سکه طلا طرح جدید با رشد 40 هزار تومانی در رقم 41 میلیون و 540 هزار تومان به فروش رسید.